امنیت ملی افغانستان: ۱۰۷ مرکز تروریستی در اطراف کابل فعال است

Image caption رحمت الله نبیل

رحمت الله نبیل سرپرست اداره عمومی امنیت ملی افغانستان می‌گوید که نیروهای امنیتی افغان تجهیزات لازم را برای مقابله با شورشیان در اختیار ندارند.

آقای نبیل که برای پاسخ به سوالات نمایندگان به مجلس فراخوانده شده بود گفت که توانمندی نیروهای امنیتی در برابر وضعیت کنونی "همین‌قدر است."

به دنبال درگیری‌ها در ولایت کنرکه حدود سه روز ادامه داشته است و در پی افزایش حملات انتحاری و انفجارها در کابل، پایتخت و سایر شهرهای افغانستان، مجلس نمایندگان امروز مسئولان نهادهای امنیتی افغانستان را احضار کرده بود. در این جلسه سرپرست‌های وزارت دفاع و امور داخله نیز حضور داشتند.

سرپرست امنیت ملی گفت که نیروهای افغان برای مقابله با هجوم شورشیان به ولسوالی دانگهام ولایت کنر، نیروی کافی نداشت و تجهیزاتی برای عقب راندن مهاجمان در اختیار ندارد.

آقای نبیل در مورد عوامل ناامنی‌های پایتخت گفت که اطلاعات دقیق امنیتی نشان می‌دهد که در اطراف شهرکابل ۱۰۷ مرکز تروریستی فعال است و ۱۰۳ گروه مسلح غیرقانونی در این شهر حضور دارند.

او گفت که شهر کابل ۲۶ ورودی دارد که تنها در چهار ورودی آن نیروهای امنیتی مستقر هستند در حالی که ۲۲ ورودی دیگر باز است.

بیش از دوماه و نیم از تشکیل دولت وحدت ملی می‌گذرد اما رهبران این دولت هنوز موفق به معرفی کابینه نشده اند و همه وزرات خانه‌ها و اکثر ولایات با سرپرست‌ها اداره می‌شوند.

رحمت الله نبیل با انتقاد از وضعیت این وضعیت سیاسی افزود: "ماشین‌های اسکن که برای بررسی خودرو‌ها و کامیونها در دروازه‌های شهر نصب شده، فقط یک و نیم ساعت سوخت دارند و سوخت حدود ۲۳ ساعت این ماشین‌ها دزدی می‌شود."

امنیت دروازه‌های شهری کابل به دست نیروهای پلیس و ورودی های اصلی زیر نظر واحدهای مشترک امنیتی است.

آقای نبیل همچنین گفت که در کابل، ۸۰ درصد مدارک خودروها به نام افراد ثبت است و ۵۰۰ خودرو زرهی شیشه سیاه بدون مدرک در این شهر گشت و گذار می‌کنند.

او همچنین از جعل مدارک اسلحه و حضور افراد زورگو در شهر شکایت کرد و گفت: "در هیچ شهر این طور نیست که هر زورگویی را که حرفی بزنی، بگوید به خاطری که من در کمپاین [انتخابات] فلانی بودم، با من چنین برخوردی می شود...؟"

آقای نبیل گفت که تامین امنیت و مبارزه با نا امنی‌ها و زورگویی‌ها نیازمند اراده سیاسی قوی است.

او افزود: "هیچ نوع سرمایه گذاری عمیق و ریشه‌ای و استراتژیک روی امنیت ملی نشده، من این را می‌گویم."

او گفت که در گذشته نیز استراتژی واحد امنیتی در افغانستان وجود نداشت و تهدیدهای امنیتی مقطعی بررسی می‌شد اما حالا امیدواری‌هایی وجود دارد که تهدیدهای پنج سال آینده پیش بینی شود و همچنین انتظار می‌رود که برنامه‌ همه جانبه پایتخت که در ۴۵ ماده تدوین شده از سوی شورای امنیت ملی تصویب شود.

جلسه با سوالات تند اعضای مجلس شروع شد و بسیاری از نمایندگان، نهادهای امنیتی را به بی‌کفایتی، ناتوانی و برخورد غیر حرفه‌ای متهم کردند. آقای نبیل برخی از سوالات را در برابر رسانه‌ها پاسخ داد اما ادامه جلسه پشت درهای بسته و سری ادامه یافت.