هفت نفر در حمله مهاجمان به شعبه کابل‌بانک افغانستان کشته شدند

حق نشر عکس AP
Image caption مسئولان محلی تائید کرده اند که یک پلیس مشمول کشته شده های این رویداد است

در حمله مهاجمان مسلح به شعبه یک بانک در ولایت هلمند در جنوب افغانستان دست کم هفت نفر کشته شدند.

فرید احمد عبیدی سخنگوی پلیس هلمند به بی‌بی‌‎سی گفت که ابتدا یکی از مهاجمان خود را در مقابل ساختمان شعبه ولایتی کابل‌بانک منفجر کرد و بعد چند نفر از مهاجمان مسلح وارد دفتر نمایندگی این بانک شدند.

این انفجار هنگامی اتفاق افتاد که تعدادی زیادی از شهروندان، کارمندان دولتی و آموزگاران برای دریافت حقوق ماهوار خود به بانک مراجعه کرده بودند.

عمر زواک سخنگوی والی هلمند می‌گوید که در این حمله پنج مهاجم سهم داشتند که یکی از آنان در ابتدا خود را در مقابل ساختمان کابل بانک منفجر کرد و راه را به چهار مرد مسلح دیگر باز کرد.

او گفت که پس از حدود سه ساعت درگیری همه مهاجمان کشته شدند. او گفت که در این رویداد هفت نفر از جمله یک عضو پلیس محافظت عامه افغانستان کشته و دست کم هفت نفر دیگر هم زخمی شدند.

آقای زواک همچنین گفت که لحظاتی پس از ختم درگیری بین نیروهای افغان و مهاجمان، بمب کارگذاری شده در دو صد متری بانک انفجار کرد و دو نفر دیگر را زخمی کرد. او گفت که این بمب از راه دور کنترل می‌شد.

مسئولیت این حمله گروهی را هنوز رسما گروهی به عهده نگرفته است.

حق نشر عکس AP
Image caption مهاجمان بعد از انفجاری که در مقابل ساختمان کابل‌بانک اتفاق افتاد وارد ساختمان شدند و مشتریان و کارمندان بانک را گروگان گرفتند

همزمان با وقوع این انفجار، جلسه عمومی مجلس نمایندگان افغانستان با حضور مسئولان نهادهای امنیتی پشت درهای بسته جریان دارد. مجلس نمایندگان مسئولان نهادهای امنیتی را به جلسه عمومی فراخوانده است تا به سوال‌های اعضای مجلس در مورد افزایش خشونت و تدابیر امنیتی حکومت برای مقابله با آن پاسخ بدهند.

مهاجمان مسلح در فوریه سال ۲۰۱۱ نیز به یک شعبه ولایتی کابل بانک از بزرگترین بانک‌های خصوصی افغانستان در شهر جلال آباد در شرق افغانستان حمله کردند. در این رویداد حدود چهل نفر کشته و بیش از هفتاد تن دیگر زخمی شدند.

هلمند از ولایت های نا امن در جنوب افغانستان است. همزمان با خروج نیروهای خارجی از افغانستان حملات در ولایت های مختلف کشور افزایش یافته و گروه‌های مخالف مسلح دولت، حملاتی را به اهداف کلیدی در پایتخت و شهرهای دیگر راه اندازی کرده اند.