روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۲۵ قوس

حق نشر عکس ARG
Image caption احیای واحد مشترک عملیاتی زیر نام گارنیزیون از تدابیر دولت در هفته های آینده عنوان شده

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان برای اشتراک در نشست شانگهای به کشور قزاقستان سفر کرده است.

افغانستان در نشست شانگهای، افزایش ناامنی ها و تاخیر در معرفی کابینه جدید همچنان سرخط مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۵ قوس/آذر است.

شانگهای و مبارزه با تروریسم

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که افغانستان، پاکستان و ایران به عنوان اعضای ناظر در نشست سازمان شانگهای حضور می‌یابند؛ ولی از چند سال به این‌سو تلاش‌هایی جریان دارند که افغانستان به عضویت دایم این سازمان در‌آید.

اطلاعات روز نوشته که در چند سال اخیر با گسترش تهدید‌های افراط‌گرایی و تروریسم در منطقه، اهمیت افغانستان و پاکستان در این اجلاس‌‌ بیش‌تر شده است؛ چون این دو کشور در خط مقدم مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم قرار دارند.

اطلاعات روز افزوده که درک مشترک منطقه از تهدید روز‌افزون افراط‌گرایی و غلبه‌ این الزام بر رویکرد اقتصادی سازمان‌های منطقه‌ای، فرصت خوبی برای افغانستان است تا همکاری کشورهای منطقه را در مبارزه با تروریسم جلب ‌کند.

روزنامه وحدت نیز می نویسد که این نشست می تواند زمینه همکاری های اقتصادی کشورهایی نظیر چین، روسیه، هند، ایران، پاکستان، قزاقستان و قرغیزستان را برای افغانستان فراهم کند.

وحدت نوشته که بحث همکاری های امنیتی میان این کشورها نیز می تواند بحث استراتژیک و جدی در روابط بین المللی در سطح منطقه باشد.

امنیت در افغانستان

رئیس جمهوری افغانستان گفته که نهاد مشترک عملیاتی بین سه نهاد امنیتی را زیر عنوان گارنیزیون کابل (واحد عملیاتی مشترک) احیا خواهد کرد.

روزنامه آرمان ملی می نویسد که افزایش ناامنی های اخیر در نقاط مختلف کشور مردم افغانستان را نگران ساخته است.

آرمان ملی نوشته که یکی از مهم ترین نکته ها برای تامین امنیت در افغانستان توانایی های نیرو های امنیتی این کشور است.

این روزنامه نوشته که باید برنامه های نهادهای امنیتی در شهر کابل مورد بازنگری دقیق قرار بگیرد و یک فرماندهی مشترک مشتمل بر همه ارگانهای امنیتی فعال شود تا بتواند برنامه ریزی در برابر تهاجم دشمن را تدقیق و تدوین کند .

آرمان ملی افزوده که در استراتژی جدید امنیتی، دقت در گزینش مسئولان حوزه های امنیتی پلیس، توجه جدی به دروازه های ورودی شهر و جلب همکاری مردم شهر کابل برای اطلاع دهی از موارد مشکوک از موارد دیگری است که باید به آن ها توجه صورت بگیرد.

روزنامه سخن جدید اما می نویسد وعده ها برای تامین امنیت چون ایجاد گارنیزیون امنیتی در دوران کمپین های انتخاباتی نیز داده شده بود.

سخن جدید نوشته که "وعده های سرخرمن" فاصله میان دولت و ملت را افزایش داده و بی اعتمادی را به وجود آورده است.

روزنامه افغانستان نیز می نویسد که دولت به خاطر تامین امنیت، پیش از هر کاری باید نخست از بلاتکلیفی بیرون بیاید.

افغانستان نوشته که خلا ناشی از نبود وزرا و مقامات عالی رتبه در ادارات دولتی هیچ توجیهی جز اختلاف میان تیمی های انتخاباتی ندارد.

به باور نویسنده سرمقاله افغانستان مقامات با اختلاف با یکدیگر، زمینه مناسبی را فراهم ساختند تا مخالفان مسلح به دولت صدمه بزنند.

مطالب مرتبط