۹ ولایت افغانستان دکتر متخصص زنان ندارد

حق نشر عکس df
Image caption نرخ مرگ و میر مادران و نوزادان در افغانستان بالا است

رولا غنی، بانوی نخست افغانستان می‌گوید که در ۹ ولایت افغانستان پزشک متخصص زنان وجود ندارد.

خانم غنی که امروز در هفتمین کنگره دکتران متخصص نسایی ولادی (زنان و زایمان) در کابل صحبت می‌کرد، گفت که دولت افغانستان باید توجه بیشتری به آموزش دکتران متخصص زنان و قابله‌ها نشان بدهد.

او همچنین بر اهمیت ارائه آموزش‌های لازم و آگاهی به مادران باردار در کاهش مرگ و میر ناشی از بارداری و زایمان تاکید کرد.

خانم غنی گفت: "به عنوان یک مادر، می‌دانم که آگاهی دادن به مادران، اهمیت زیادی در حفظ سلامتی آنها و فرزندان‌شان دارد."

این در حالی است که نرخ مرگ و میر مادران و نوزادان در افغانستان همواره بالا بوده است. بر اساس گزارش سالانه 'موسسه نجات کودکان' (Save the children) افغانستان در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ،۲۰۱۲ از جمله ده کشوری در جهان بود که شرایط برای مادر شدن در آنها مناسب نیست.

مسئولان یکی از عوامل اصلی میزان بالای مرگ و میر مادران و نوزادان در افغانستان را عدم دسترسی به پزشک متخصص و امکانات مناسب بهداشتی می‌دانند.

به گفته آنها ناامنی نیز باعث شده تا زنان در بعضی از ولایت‌های افغانستان نتوانند به خدمات پزشکی و درمانی دسترسی داشته باشند.

بخش بهداشت در سال‌های گذشته مقدار زیادی از بودجه توسعه‌ای افغانستان را به خود اختصاص داد و وزارت صحت افغانستان بارها اعلام کرده که این بودجه را برای ایجاد مراکز خدمات اساسی بهداشتی و ارائه خدمات فوری زایمان به مصرف رسانده‌ است.

حق نشر عکس
Image caption خانم غنی از دولت افغانستان خواست توجه بیشتری به آموزش دکتران متخصص زنان و قابله‌ها نشان بدهد

این وزارت آموزش قابله‌ها را نیز یکی از دستاوردهای خود در ۱۳ سال گذشته عنوان کرده است. در تازه‌ترین گزارش وزارت صحت افغانستان که هفته گذشته منتشر شد، گفته شده که در سال ۲۰۰۲ تنها ۴۶۷ قابله در افغانستان وجود داشت اما امسال تعداد این قابله‌ها به بیشتر از ۴۶۰۰ نفر رسیده است.

به گفته این وزارت افزایش تعداد قابله‌های آموزش دیده، تاثیر چشم‌گیری بر کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان در افغانستان داشته است.

بر اساس آمارهای موجود، در سال ۲۰۰۴ از هر ۱۰۰ هزار مادر، ۱۶۰۰ نفر در هنگام زایمان جان می‌دادند اما در سال ۲۰۱۰ این تعداد به ۳۲۷ مورد کاهش یافته است.

آمار نشان می‌دهد:

  • ۹ ولایت افغانستان پزشک متخصص زنان ندارند.
  • در سرتاسر افغانستان ۳۷۳ پزشک متخصص زنان وجود دارد.
  • بیشتر این دکتران متخصص در شهرهای بزرگ مشغول به کار هستند.
  • ۲۴۹ تن از پزشکان متخصص زنان در کابل، پایتخت افغانستان کار می‌کنند.
  • شهر مزار شریف ۳۱، ننگرهار ۱۵، هرات ۱۲ و قندهار تنها ۴ پزشک متخصص زنان دارند.

مطالب مرتبط