روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۲۶ قوس

حق نشر عکس AFP

روز گذشته حمله طالبان به مدرسه ای در شهر پیشاور پاکستان باعث مرگ حداقل ۱۳۲ دانش آموز و کارمند شد.

تحلیلگران روزنامه های کابل در سرمقاله های امروز ۲۶ قوس/آذر به بررسی نقش پاکستان در حمایت از طالبان و نتایج آن برای خود این کشور پرداخته اند.

پالیسی ارتش پاکستان

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که طالبان پاکستانی انتقام تلفاتی را که از سوی ارتش پاکستان در وزیرستان شمالی و خیبرایجنسی بر آنان تحمیل شده، از شاگردان مکتب نظامی پیشاور گرفتند.

۸‌صبح نوشته که ارتش پاکستان تصور می‌کرد که تحریک طالبان پاکستان، بازوی پاکستانی طالبان افغانی است و دوشادوش آنان در افغانستان خواهد جنگید.

۸‌صبح افزوده که اما نتیجه این سیاست تنها ناامنی افغانستان نبود. حالا طالبان پاکستانی هم تهدید استراتژیک برای ارتش پاکستان هستند.

۸‌صبح می نویسد که اکنون ارتش پاکستان باید سیاست های خود را تغییر داده و افغانستان را برای آوردن صلح کمک کند و در شکست طالبان یاری کند.

روزنامه وحدت نیز می نویسد که حادثه دیروز هشداری است که دولتمردان پاکستان را باید به خود آورد.

وحدت نوشته که پس از این رویداد، اکنون پاکستان باید به فکر چاره جویی برای جلوگیری از رشد گروه طالبان شوند.

پاکستان در آتش خود افروخته

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که طالبان پاکستانی و افغانی سال‌ها است که در هر دو سوی مرز، همه‌روزه با انجام حملات مسلحانه و عملیات‌های انتحاری مردم را دسته دسته کشته و زخمی می‌سازند.

اطلاعات روز نوشته که عامل اصلی این تراژدی، سیاست‌مداران و نظامیانی می‌باشند که سال‌ها پیش افراط‌گرایی و تروریسم را به عنوان ابزار استراتژیک‌شان در برابر کشورهای منطقه انتخاب کردند و با ایجاد پناهگاه‌های افراطیت و تروریسم در خاک‌شان، این پدیده را به منطقه صادر کردند.

اطلاعات روز نوشته که "شهروندان پاکستان و افغانستان هر دو قربانیان تروریسم و افراط‌گرایی هستند و سیاست‌مداران و نظامیان پاکستانی در شعله‌ور ساختن این آتش مقصر اصلی هستند."

روزنامه آرمان ملی نیز می نویسد که "تروریسم مرز نمی شناسد و تروریست پروران باید بدانند که آنان حتی روزی گریبان خود پرورش دهندگان شان را می گیرند و کشور شان را به آتش و خون می کشانند."

آرمان ملی افزوده که افغانستان و پاکستان مشترکات زیادی دارند که می توانند با در نظرداشت آن ها در کنار همدیگر به تحکیم مناسبات بپردازند و علیه منافع همدیگر قرار نگیرند.

روزنامه سخن جدید نیز حمله دیروزی را یک هشدار برای دولت پاکستان می داند.

سخن جدید می نویسد که "پاکستان به عنوان کشوری که پرورشگاه تروریسم است و گروه های کوچک و بزرگ تروریستی را در درون خود موقعیت داده، بارها و بارها از همین سوراخ نیش خورده است."

سخن جدید افزوده که افغانستان، پاکستان و دیگر کشورهای منطقه اکنون می توانند شرکای خوبی برای مبارزه با تروریسم باشند.