عبدالله: به زودی کابینه اعلام می‌شود

Image caption انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حدود شش ماه طول کشید و تشکیل کابینه نیز حدود هشتاد روز طول کشیده است

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی دولت وحدت ملی افغانستان اعلام‌کرد که براساس وعده‌ای که رئیس جمهوری در کنفرانس لندن که کابینه را در مدت زمان دو تا چهار هفته معرفی کند، دولت وحدت ملی قبل از اتمام این موعد اعضا کابینه را به مجلس نمایندگان افغانسان معرفی خواهد کرد.

حکومت وحدت ملی افغانستان پس از ماه‌ها کشمکش انتخاباتی بین دو نامزد دور نهایی انتخابات سرانجام در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۴ تشکیل شد. معرفی کابینه در ۴۵روز اول حکومت از وعده‌هایی بود که اشرف غنی، رئیس جمهوری، به مردم داده بود اما با گذشت حدود ۸۰ روز از ایجاد حکومت وحدت ملی، تاکنون خبری از کابینه جدید نیست.

این وضعیت منجر به کندی امور اداری و اجرائی و وقفه در کار نهادهای دولتی افغانستان شده که تاثیراتی مستقیم و غیر مستقیم بر زندگی مردم داشته است.

آقای عبدالله در این باره گفت:"مردم انتظار داشتند این کار زودتر صورت می‌گرفت، ولی بحث کابینه یک بحث عادی نیست."

او افزود که رئیس جمهوری افغانستان و خودش در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری وعده‌هایی به مردم داده بودند که برای تحقق آن نیاز بود تا کابینه‌ای کارآ که ممثل وحدت ملی افغانستان باشد، تشکیل شود.

او درباره روند معرفی کابینه به مجلس نمایندگان افغانستان گفت که قرار است تمام اعضا کابینه به صورت همزمان به مجلس نمایندگان افغانستان معرفی شوند ولی وزیران امنیتی زودتر به کار آغاز خواهندکرد.

به گفته کارشناسان، انتخابات و معرفی نشدن کابینه تاثیرات ناگوار اقتصادی و اجتماعی بر مردم افغانستان گذاشته است.

در روزهای گذشته بعضی از مطبوعات افغانستان از اختلاف میان رئیس جمهوری و رئیس اجرائی بر سر تشکیل کابینه خبر داده بودند، ولی آقای عبدالله با اشاره به اینکه تبصره‌های مختلف صورت می‌گیرد، گفت که هیج تردید درباره اعلام کابینه وجود ندارد و بحث ساخته نشدن کابینه را بی‌اساس دانست.

او درباره اینکه چرا اعلام کابینه به درازا کشید گفت که در تشکیل کابینه مشوره ضرورت بود و به وقت کار داشت. به گفته او، اکنون مرحله‌ای است که مردم بشنوند و بدانند که اعضا کابینه جدید چه کسانی هستند.

در روزهای اخیر اعلام شده بود که دولت کابل با گروه طالبان به صورت پنهانی در حال مذاکره است. آقای عبدالله با اشاره به اینکه کابل از انجام هرگونه مذاکره استقبال می‌کند، هرگونه مذاکره با گروه های مخالف دولت افغانستان را رد کرد.

مطالب مرتبط