رئیس ستاد نیروی زمینی پاکستان با رئیس جمهور افغانستان دیدار کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption تاکنون جزئیات دقیق سفر رئیس ستاد ارتش پاکستان به افغانستان مشخص نیست

ژنرال راحیل شریف، رئیس ستاد نیروی زمینی ارتش پاکستان برای گفت‌وگو با مقامات افغانستان وارد کابل شده‌است.

در پاکستان، رئیس ستاد نیروی زمینی از قدرتمندترین شخصیت‌های نظامی این کشور محسوب می‌شود.

براساس اعلام دفتر رئیس جمهوری افغانستان، رئیس ستاد ارتش پاکستان در این سفر با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان دیدار کرده است.

براساس خبرنامه دفتر ریاست جمهوری افغانستان، هدف سفر هیات پاکستانی تقویت روند مبارزه مشترک دو کشور علیه تروریسم و افراط‌گرایی در افغانستان، پاکستان و منطقه اعلام شده است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان نوشته که آقای غنی حمله به شاگردان مدرسه در شهر پیشاور پاکستان را حمله بر افغانستان، مسلمانان و تمام بشریت دانسته‌ است.

در این خبرنامه از رئیس جمهوری افغانستان نقل قول شده که "زمان آن فرا رسیده که افغانستان و پاکستان با صداقت و موثریت، مشترکا علیه تروریسم و افراط‌گرایی، اقدامات موثر و مشترک نمایند."

در این دیدار دو طرف روی همکاری‌های دوجانبه بخصوص همکاری میان نیروهای امنیتی دو کشور بخاطر مبارزه با تهدیدهای مشترک دو کشور تاکید شده‌ است.

روزنامه اکسپرس تریبون پاکستان نوشته که راحیل شریف امروز، چهارشنبه، به منظور گفت‌وگو با مقامات افغانستان درباره تحویل دهی ملا فضل‌الله، رهبر تحریک طالبان پاکستان، به کابل سفر کرده است.

این روزنامه افزوده که نهادهای امنیتی پاکستان به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد حمله دیروز به یک مدرسه دولتی ارتش در شهر پیشاور که منجر به مرگ بیش از ۱۳۲ دانش آموز و کارمند شد توسط تحریک طالبان پاکستان در افغانستان برنامه ریزی شده بود.

روزنامه اکسپرس تربیون چاپ پاکستان نوشته که ژنرال راحیل را در این سفر رئیس سازمان اطلاعات نظامی پاکستان همراهی می‌کند. او قرار است با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری، ژنرال شیرمحمد کریمی، همتای افغان خود و فرمانده نیروهای ایساف در افغانستان دیدار کند.

این روزنامه به نقل از مقامات پاکستانی نوشته که اسلام آباد خواستار اقدام سریع کابل درمقابل تحریک طالبان پاکستان در ولایت‌های شرقی کنر و نورستان است.

این روزنامه به نقل از مقامات پاکستان می‌افزاید درصورتی‌که دولت افغانستان در این زمینه اقدام نکند، پاکستان تمام راه‌های ممکن را مورد بررسی قرار خواهد داد.

به گفته منابع ارتش پاکستان، حمله سه‌شنبه به این مدرسه توسط هفت مهاجم گروه طالبان که همگی بمب‌ به خود بسته بودند انجام شد.

آنها با بریدن و عبور از حصار سیمی، از پشت وارد مدرسه شدند و به تالار مدرسه که دانش آموزان مشغول امتحان بودند، حمله کردند.

به گفته کسانی که از این واقعه جان به در برده‌اند، مهاجمان مسلح سپس کلاس به کلاس رفتند و به دانش آموزان و آموزگاران شلیک کردند.

این حمله به مدرسه دولتی ارتش در پیشاور که دانش آموزان دختر و پسر از خانواده‌های نظامی و غیرنظامی در آن درس می‌خوانند، هشت ساعت طول کشید.

در این حادثه ۱۲۵ نفر هم زخمی شدند.

مطالب مرتبط