ماموریت پلیس اتحادیه اروپا در افغانستان دو سال تمدید شد

شورای اتحادیه اروپا ماموریت پلیس اتحادیه اروپا در افغانستان را تا دو سال آینده تمدید کرده‌است.

قرار بود ماموریت پلیس اتحادیه اروپا در اول ماه ژانویه ۲۰۱۵ پایان یابد که به اساس تصمیم تازه شورای اتحادیه اروپا تا آخر دسامبر ۲۰۱۶ ادامه خواهد داشت.

در یک خبرنامه پلیس اتحادیه اروپا آمده که شورای اتحادیه اروپا برای دوام این ماموریت بودجه‌ای به ارزش ۵۸ میلیون یورو را نیز تصویب کرده است.

در این خبرنامه از قول کارل اوکه روژ رئیس ماموریت پلیس اتحادیه اروپا آمده: "از این که یوپول (پلیس اتحادیه اروپا) می‌تواند ماموریت خود را با ورق زدن فصلی تازه ادامه دهد که شامل انتقال پایدار مسئولیت‌ها و شریک کردن تجربیات مشخص ما به همکاران افغان ما می‌شود، خرسندم."

حق نشر عکس EupolAfg

پلیس اتحادیه اروپا می‌گوید که طبق قرارداد جدید، ماموریت‌شان در افغانستان در جریان دو سال آینده بر اصلاحات اداری در وزارت امور داخله/کشور افغانستان، حرفه‌ای سازی پلیس ملی و توسعه ارتباطات میان پلیس و قضا متمرکز خواهد بود.

اتحادیه اروپا می‌گوید که به همکاری درازمدت با افغانستان و مردم این کشور، متعهد است. پلیس اتحادیه اروپا گفته زمانی که ماموریت این پلیس در افغانستان پایان یابد، اتحادیه اروپا و اعضای کمیسیون اروپا به پشتیبانی خود از حرفه‌ای سازی نیروهای پلیس افغان و حاکمیت قانون در افغانستان در چارچوب تلاش‌های بین‌المللی خود ادامه خواهند داد.

پلیس اتحادیه اروپا ماموریت خود را در افغانستان زیر عنوان آموزش دهی به نیروهای پلیس در وزارت‌های امور داخله، دادستانی و وزارت عدلیه در زمینه حاکمیت قانون و رعایت حقوق بشر در سال ۲۰۰۷ شروع کرد.

دولت افغانستان بیش از ۱۵۰ هزار نیروی پلیس دارد و قرار است این نیروهای در سال‌های آینده مسئولیت تامین امنیت کل افغانستان را به دوش داشته باشند.

در کنار این نیروهای ارتش افغانستان هم با خروج نیروهای بین‌المللی تا پایان این ماه، مسئولیت عملیات‌های ضد هراس افگنی و جنگ علیه شورشیان را بر عهده خواهند گرفت و ده تا دوازده هزار نیروی آمریکایی که در افغانستان حضور خواهند داشت به این نیروها آموزش و مشورت دهی خواهند کرد.