امنیت ملی افغانستان نوجوان انتحاری سیزده ساله را بازداشت کرد

Image caption امنیت ملی: این کودک چهل و پنج روز آموزش انتحاری فراگرفته است

اداره امنیت ملی افغانستان می‌گوید پسربچه‌ای را بازداشت کرده که می خواست در کابل حمله انتحاری انجام دهد.

در خبرنامه اداره اطلاعات افغانستان آمده که این پسربچه توسط نیروهای امنیتی ملی در ناحیه پنجم در حومه شمال غربی کابل پایتخت افغانستان بازداشت شده است.

مسئولان امنیت ملی‌ می‌گویند که این کودک اعتراف کرده که حدود ۴۵ روز مشغول فراگیری آموزش عملیات‌‎ انتحاری در بیرون از افغانستان بوده و تصمیم داشت که در یکی از نقاط مزدحم شهر کابل خود را منفجر کند.

این کودک سیزده سال دارد و فرد دیگری نیز که در انتقال و رهنمایی این کودک نقش داشته همراه او بازداشت شده است.

در نوار ویدیویی که اداره امنیت ملی از جریان اعتراف بازداشتی‌ها پخش کرده، این کودک می‌گوید که در یکی از مراکز آموزش‌های دینی در شهر پیشاور پاکستان وارد مدرسه دینی شد که در آن به کودکان فنون جنگی و عملیات‌ انتحاری آموزش داده می‌شود.

او در این ویدیو می‌گوید که برایش گفته شد که مردم افغانستان کافر هستند و باید خود را در جمع انبوهی از مردمان منفجر کند تا به بهشت برود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حدود یک هفته پیش نوجوان بمبگذار خود را در جمع تماشاچیان نمایش تئاتر در کابل منفجر کرد

حدود یک هفته پیش یک نوجوان شانزده ساله بمبگذار خود را در تالا مرکز فرهنگی فرانسه هنگام اجرای نمایش تئاتر در کابل منفجر کرد که یک کشته و حدود ۲۰ زخمی بر جای گذاشت. این نوجوان انتحاری در لباس دانش آموز وارد تالار مرکز فرهنگی شده بود. این تالار در محوطه دبیرستان استقلال قرار دارد.

مسئولان امنیتی افغان در پی افزایش حملات انتحاری و رویدادهای خشونت بار در کابل و دیگر شهرهای افغانستان گفته‌اند که با توجه به وضعیت کنونی افغانستان و تهدیدهای شورشیان، توانایی و تجهیزات نیروهای امنیتی کافی نیست.

روز گذشته رحمت الله نبیل سرپرست امنیت ملی افغانستان گفت که شهر کابل، پایتخت افغانستان، ۲۶ ورودی دارد که تنها امنیت چهار ورودی آن به دست نیروهای امنیتی است. او گفت که در اطراف شهر کابل ۱۰۷ مرکز تروریستی فعال است و نیروهای امنیتی با چالش‌های زیادی رو به رو هستند.