'نیروهای افغان در ولایت کنر پیشروی نداشته‌اند'

Image caption هفت روز پیش صدها تن از افراد وابسته به گروه طالبان به چند روستا در ولسوالی دانگام حمله کرده و با ساکنان محل درگیر شدند

شجاع الملک جلاله، سرپرست ولایت کنر در شرق افغانستان گفته است که نیروهای امنیتی این کشور در چند روز گذشته نتوانسته‌اند شورشیان طالب را از روستاهای اطراف ولسوالی دانگام به عقب برانند.

به گفته مقام‌های محلی، هفت روز پیش صدها نفر از افراد وابسته به گروه طالبان به روستاهای اطراف ولسوالی دانگام این ولایت حمله کرده و با ساکنان این روستاها درگیر شدند.

آقای جلاله امروز در نشستی با بزرگان قومی ولایت کنر گفت که در بسیاری از این روستاها مقاومت ساکنان محل شکسته و مدافعان محلی از مواضع خود عقب‌نشینی کرده‌‌اند اما زنان و کودکان در منطقه باقی مانده‌اند.

او همچنین از نیروهای امنیتی افغانستان انتقاد کرد و گفت خبرهایی که در چند روز گذشته در مورد پیشروی این نیروها و به دست گرفتن کنترل مناطق حساس توسط آنها منتشر شده است، واقعیت ندارد.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در ولایت کنر، بزرگان قومی این ولایت نیز به شدت از عملکرد دولت و نیروهای امنیتی در هفت روز گذشته انتقاد کرده‌اند.

نعمت الله کریاب، خبرنگار بی‌بی‌سی در کنر می‌گوید نیروهای دولتی که برای مقابله با گروه طالبان به این ولایت اعزام شده‌اند، به ولسوالی دانگام رسیده‌اند اما تا کنون نتوانسته‌اند خود را به روستاهای محل درگیری برسانند.

به گفته او شورشیان مسلح، مناطق اطراف این روستاها را مین‌گذاری کرده‌اند.

Image caption بزرگان قومی در ولایت کنر می‌گویند سفر آقای سالنگی تغییر محسوسی در وضعیت جنگ ایجاد نکرده است

در همین حال ژنرال ایوب سالنگی، سرپرست وزارت داخله/کشور افغانستان روز گذشته به ولسوالی دانگام رفته و به نیروهای افغان دستور داده با تمام توان خود در برابر شورشیان بجنگند.

اما بزرگان قومی در ولایت کنر به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته‌اند که سفر آقای سالنگی تغییر محسوسی در وضعیت جنگ و مناطق درگیری ایجاد نکرده است.

مقام‌های دولتی تایید می‌کنند که نیروهای وابسته به گروه طالبان خانه‌های ساکنان را در چند روستا به آتش کشیده‌اند.

تا کنون آمار دقیقی از شمار تلفات دو طرف گزارش نشده است.