یکی دیگر از متهمان پرونده تجاوز گروهی در شمال کابل بازداشت شد

Image caption پیش از این پنج تن از متهمان این پرونده اعدام و دو نفر از آنها به بیست سال زندان محکوم شده‌اند

ریاست امنیت ملی افغانستان گفته است که یکی از سه متهم فراری در پرونده تجاوز گروهی پغمان در شمال کابل دستگیر شده است.

این نهاد با انتشار ویدیویی از اعترافات این متهم در صفحه رسمی فیس بوک خود نوشته که این فرد همراه یک تن از همکاران خود دستگیر شده است.

امنیت ملی افغانستان مشخص نکرده که آیا فرد دیگری که به همراه این متهم دستگیر شده نیز در این پرونده دست داشته است یا نه.

حدود سه ماه پیش، افراد مسلح، دو خودرو حامل مسافر را در راه برگشت از یک مهمانی به کابل متوقف کردند و علاوه بر سرقت پول و اشیاء قیمتی همراه آنان، به چهار زن تجاوز گروهی کردند.

پیش از این هفت تن دیگر در ارتباط با این پرونده دستگیر شده بودند اما مقام‌های امنیتی افغانستان گفته بودند که آنها در جستجوی سه فرد دیگری هستند که در این حادثه دست داشته‌اند.

در آن زمان پنج نفر از بازداشت‌شدگان به اتهام تجاوز و سرقت مسلحانه محاکمه و اعدام شدند اما دادگاه دو متهم دیگر را تنها به بیست سال زندان محکوم کرد.

به گفته ریاست امنیت ملی افغانستان، فردی که به تازگی بازداشت شده است، راننده گروه بوده و پس از حادثه دوستانش را به خانه‌های‌شان رسانده است.

حادثه تجاوز گروهی به چهار زن در حومه شمال کابل، با واکنش گسترده افغان‌ها روبرو شد و بسیاری از آنها از دولت خواستند تا متهمان را اعدام کند.

با آنکه احکام اعدام در سیزده سال گذشته در افغانستان بسیار به ندرت اجرا شده است اما حامد کرزی که در آن زمان ریاست دولت را برعهده داشت گفت که شخصا این پرونده را دنبال خواهد کرد و در آخرین روزهای کار خود نیز حکم اعدام پنج تن از متهمان را امضا کرد.

دولت جدید این کشور نیز علی‌رغم تقاضای سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری برای به تاخیر افتادن اجرای حکم دادگاه، این افراد را در همان اولین روزهای آغاز به کار اعدام کرد.