چهار زندانی گوانتانامو به افغانستان تحویل داده شدند

حق نشر عکس AP

مقام‌های آمریکایی اعلام کرده اند که چهار افغان را از بازداشتگاه گوانتانامو آزاد کرده و به دولت افغانستان تحویل داده اند.

مقام‌های آمریکایی گفته اند این چهار نفر به دنبال درخواست رئیس جمهور جدید افغانستان به کشور شان منتقل شده اند و رئیس جمهور غنی از مصونیت آنها اطمینان داده است.

وزرات دفاع آمریکا پتناگون در اعلامیه ای نوشته است که پس از بررسی های همه جانبه و در نظر گرفتن مسایل امنیتی، توسط بخش‌های مختلف، توافق‌نظر بر این بود که این زندانی ها خطرناک نیستند و می‌توانند به کشور خود منتقل شوند.

از این افراد به نام‌های خیرگل، شاه‌ولی خان، عبدالغنی و محمد ظاهر نام برده شده است.

اما توضیح بیشتری در مورد افراد آزاد شده و اینکه آنها در زمان امارت طالبان در افغانستان در چه سطح و مقامی بودند، داده نشده است.

سفارت آمریکا در کابل نیز در مورد آزادی این چهار تن خبرنامه ای منتشر کرده و گفته است که آمریکا اطمینان دارد که دولت افغانستان هر برخوردی که با این افراد بکند مناسب خواهد بود.

در این اعلامیه همچنین آمده است که آزادی این افراد می‌تواند دولت افغانستان را در پیشبرد برنامه صلح کمک کند و انتقال این افراد به افغانستان نشان ‌می‌دهد که آمریکا از روند صلح در افغانستان حمایت می‌کند.

در ژوئن ۲۰۱۴ نیز پنج تن از فرماندهان ارشد طالبان از زندان آزاد و به دولت قطر تحویل داده شدند.

این فرماندهان در بدل آزادی بو بریگدال سرباز آمریکایی از اسارت طالبان، به قطر منتقل شدند.

محمد فاضل، معاون وزرات دفاع، خیرالله خیرخواه والی هرات، عبدالحق وثیق معاون اداره استخبارات، نورالله نوری فرمانده طالبان در ولایات شمالی و مولوی محمد نبی از فرماندهان ارشد طالبان در جبهه‌های شمال، کسانی بودند که در بدل رهایی بریگدال، از گوانتانامو به قطر منتقل شدند.

در حال حاضر هشت افغان دیگر در در میان ۱۳۰ زندانی گوانتانامو باقی مانده اند.