ضرب‌الاجل مجلس افغانستان برای معرفی اعضای کابینه

مجلس نمایندگان افغانستان با انتقادهای تند از روسای حکومت وحدت ملی، به رئیس جمهوری و رئیس اجرائی یک هفته مهلت داد که اعضای کابینه را معرفی کنند.

اشرف غنی رئیس جمهوری در آغاز کارش یک مهلت ۴۵ روزه برای معرفی اعضای کابینه تعیین کرده بود، اما حالا که ۸۱ روز از کار حکومت جدید می گذرد، اعضای کابینه معرفی نشده‌اند و این امر، انتقادهای زیادی را در محافل سیاسی و رسانه ای در پی داشته است.

محمد اشرف غنی یک روز پس از مراسم تحلیف تمامی وزرا را سرپرست اعلام کرد و اختیارات عزل و نصب را از آنان گرفت. دو ماه بعد، سرپرستی وزرا را به معاونان ارشد وزراتخانه ها محول کرد و به این ترتیب حدود ۸۰ روز است که وزارتخانه ها و اکثر ولایت ها از سوی سرپرست هایی اداره می شوند که اختیارات کاملی در اجرای امور روزمره ندارند.

عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان با طرح این سوال که حکومت وحدت ملی مبنای قانونی دارد یا نه، گفت که این "یک حکومت اجباری و ساخته آمریکا در داخل سفارت آمریکا بود."

او افزود با آن که این حکومت به صراحت مغایر قانون اساسی است، ولی چون "دیگر بدیلی نداشتیم، ما آن را بخاطر مصلحت افغانستان پذیرفتیم".

آقای ابراهیمی افزود که وضعیت کنونی کشور از پیامدهای تشکیل این حکومت است که به گفته او کشور را با "بحران سیاسی" مواجه کرده است. او افزود که حکومت وحدت ملی به دلیل تاخیر در معرفی کابینه، بسیاری از کارهایی را که در این مدت باید انجام می‎داد، انجام نداده و مرتکب "نقض قانون" و "بی‎احترامی به اراده ملت" شده است.

او انجام اصلاحات در نظام انتخاباتی را یکی از این کارها دانست و گفت که انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ "بدنام‌ترین انتخابات" در تاریخ افغانستان بود و هنوز مشخص نیست که انتخابات پارلمانی سال آینده هم به موقع برگزار خواهد شد یا نه.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس مجلس گفت که حکومت وحدت ملی "یک حکومت اجباری و ساخته آمریکا در داخل سفارت آمریکا" است

رئیس مجلس تاکید کرد که حکومت وحدت ملی نخستین کاری که برای حفظ دموکراسی و اطمینان دادن به مردم انجام می‌داد، اصلاح نظام انتخاباتی بود.

آقای ابراهیمی شماری از اقدامات حکومت وحدت ملی را خلاف مصالح کشور و ملت، قانون اساسی دانست و افزود که پارلمان چهل روز است که خواستار معرفی اعضای کابینه شده، اما آنها پاسخی نداده‌اند که به تعبیر آقای ابراهیمی این امر "بی‌احترامی در حق ملت" است.

رئیس مجلس تاکید کرد که وضعیتی که به دلیل تاخیر در معرفی کابینه و بلاتکلیفی دولت به وجود آمده، دیگر برای مردم افغانستان قابل قبول نیست. او افزود: "این آخرین هفته است. در آغاز هفته آینده کابینه را به ما و شما معرفی کنند. در غیر آن ما مجددا تصمیم می‌گیریم."

اما آقای ابراهیمی توضیح نداد که این تصمیم مجلس چه خواهد بود.

پیش از اعلام این تصمیم، شماری از نمایندگان مجلس در سخنرانی های تندی از اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی انتقاد کردند که با تاخیر در اعلام نام‌های اعضای کابینه، باعث هرج و مرج در کارها و افزایش ناامنی در کشور شده اند.

غلام حسین ناصری گفت: "پکتیکا وقتی به خاک و خون کشیده می‌شود، خون این آدمها ارزش نداشت؟ در این مملکت مسئول کیست؟ مسئول حکومت وحدت ملی، جناب آقای دکتر عبدالله و دکتر اشرف غنی [هستند]. آن شعارهایی که در دوره کمپین می‌دادید، امروز کجا است؟ چرا فراموش کرده‌اید؟ حافظه تاریخی تا کجا رفته؟ چرا به داد مردم نمی‌رسید؟"

او افزود: "دیروز می‌گفتید ما از ملت اقتدار می‌خواهیم و نه قدرت، اما امروز با کمال تاسف جنگ بر سر قدرت است. به خدا قسم جنگ غیر از این که بر سر تیم، بر سر قدرت و بر سر تقسیم قدرت است، دیگر بر سر اقتدار نیست. بحث تیم است. امروز کاردها به استخوان مردم رسیده."

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption بیشتر نمایندگان مجلس و مردم معتقدند که اوضاع اقتصادی و امنیتی تحت تاثیر وضعیت سیاسی رو به وخامت گذاشته

همچنین شکیبا هاشمی دیگر عضو مجلس گفت: "در مدت ۸۱ روز ما بیشتر از ۸۰۰ تن از افغانهای خود را در سراسر افغانستان از دست داده‌ایم... این‌ها نه تحول آوردند و نه اصلاحات."

نذیراحمد حنفی دیگر نماینده مجلس پرسید: "آیا تاخیر معرفی کابینه توسط حکومت جدید مغایر قانون اساسی نیست؟ هست."

او افزود که مدیریت نهادهای دولتی توسط سرپرست‌ها بیش از دو ماه هم مغایر قانون است. آقای حنفی با اشاره به محدودیت اختیارات سرپرستها، پرسید "آیا حکومت تعطیل نیست؟"

نظیف‌الله سالارزی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به ضرب‌الاجل مجلس نمایندگان به بی‌بی‌سی گفت: "کابینه جدید برای خدمت به مردم افغانستان در همان وقت تعیین شده از سوی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان معرفی خواهد شد و در این عرصه ما پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم."

آقای سالارزی از ارائه توضیح بیشتر در این مورد خودداری کرد.

آقای غنی بیشتر از دو هفته پیش گفته بود که اعضای کابینه حکومت وحدت ملی را در ظرف سه تا چهار هفته دیگر معرفی می‌کند، ولی ظاهرا آنگونه که گفته می شود، اختلاف‌ها بین آقایان غنی و عبدالله همچنان عامل به تاخیر افتادن معرفی اعضای کابینه است.

این در حالی است که پارلمان افغانستان تا چند هفته دیگر به تعطیلات ۴۵ روزه زمستانی می رود و اگر کابینه قبل از این تعطیلات رای اعتماد نگیرد، باید حد اقل ۴۵ روز دیگر صبر کند.

مطالب مرتبط