توقف رئیس جمهور غنی در ایستگاه کابینه

حق نشر عکس EPA
Image caption رئیس جمهور غنی نتوانست به وعده اش مبنی بر معرفی کابینه در 45 روز عمل کند

محمد اشرف غنی پس از مراسم تحلیف، با سرعت و جدیت غیر قابل پیش‌بینی کارش را آغاز کرد و دست به بعضی اقداماتی غیر متعارف زد.

سرزدن شبانه به زندان پلچرخی، سرزدن به ایست بازرسی پلیس و بیمارستان متعلق به ارتش، از جمله این اقدامات غیر متعارف او بود.

در کنار این اقدامات غیر متعارف، گام‌هایی هم برداشت که عزم جدی او برای ایجاد "تحول" را که شعار انتخاباتی اش بود نشان می‌داد. مثلا ۲۴ ساعت پس از تحلیف، پیمان امنیتی با آمریکا و ناتو امضا شد. این وعده دوران مبارزات انتخاباتی آقای غنی و عبدالله بود. هر دو گفته بودند یک هفته بعد از تحلیف این پیمان را امضا می کنند.

فورا دستور رسیدگی به پرونده کابل بانک را داد، روند دادرسی آغاز شد و به فرجام رسید. هرچند هنوز اما و اگرهایی در مورد این اقدام او وجود دارد، عده ای می‌گویند شماری از متهمان جدی و مهم پرونده، از این دادرسی به دور ماندند و به اعتقاد آنها در پرونده کابل بانک، سیاسی برخورد شد.

این سرعت و جدیت روزهای نخستین رئیس جمهور غنی، امید به تغییر را زنده کرد، انتظارات مردم افغانستان و متحدان بین المللی او را از دولت جدید بالا برد و رهبران این دولت را زیر ذره بین افکار عمومی قرار داد.

اما به زودی معلوم شد، جاده سیاست افغانستان خیلی پرچاله و دست‌انداز تر از آن است که بتوان با سرعت در آن به پیش رفت. کافی است کمی به عقب نگاه کنیم، بوضوح دیده می‌شود که سیاستمدارانی که به سرعت در این جاده رانده اند، خود از جاده پرت شده اند. شاه امان الله خان (۱۹۱۹ تا ۱۹۲۷) و حزب دموکراتیک خلق افغانستان، نمونه های بارز این مدعا هستند.

حالا هشتاد و یک روز از مراسم تحلیف می‌گذرد و دولت وحدت ملی هنوز موفق نشده کابینه خود را به مجلس معرفی کند. در حالی که اعلام کرده بود کابینه را در مدت ۴۵ روز معرفی می‌کند نزدیک به دو برابر گذشته و او هنوز کابینه ندارد. ناامنی به شدت افزایش یافته و بازار کماکان بی‌رونق است. چنین اتفاق‌هایی دست‌کم این گمانه زنی ها را به میان آورده که آیا ورق دارد برمی‌گردد، به عبارت دیگر آیا سکه اعتبار دولت وحدت ملی در افکار عمومی رو به تنزل است.

شایعاتی که در روزهای نخستین کار آقای غنی از حذف عسل از مینوی ارگ و برکناری نیمی از مستخدمان آشپزخانه ارگ و برخورد سختگیرانه او با مسئولان امنیتی در مجالس و شبکه های اجتماعی داغ بود، حالا شکل دیگری به خود گرفته است و عده ای کم کم دارند با ساختن فکاهه های سیاسی، او را دست می‌اندازند و یا دست کم به او یاد آوری می‌کنند زیر ذره بین عمومی است.

بعنوان مثال اخیرا در شبکه های اجتماعی فهرستی از کابینه احتمالی دست به دست می شود که نام مشهورترین شخصیت های جهان در آن به چشم می خورد مثلا یکی از این فهرست ها چنین است:

ناپلئون بنا پارت وزیر دفاع، آدام اسمیت وزیر دارایی، ابوعلی سینا وزیر بهداشت، ابوریحان بیرونی وزیر خارجه، ابوالفضل بیهقی وزیر فرهنگ. این فهرست طولانی است شماری از چهره های تاریخی افغانستان چون محمود طرزی و خوشحال ختک و رحمان بابا از مشهورترین سیاستمداران و شاعران زبان پشتو را نیز در خود دارد.

این فهرست پس از آن در شبکه های اجتماعی عام شد که آقایان غنی و عبدالله بارها تاکید کردند، علت تاخیر کابینه، درنگ و تامل بیشتر برای یافتن شخصیت های متخصص، کارا و متعهد است.

اما ماجرا تنها به انتشار فکاهه های سیاسی در شبکه های اجتماعی و مجالس خصوصی پایان نمی‌یابد، بلکه مساله جدی است و امروز(بیستم دسامبر) مجلس نمایندگان ضرب الاجل یک هفته ای را برای معرفی کابینه اعلام کرد و نمایندگان گفتند اگر تا آخر این هفته فهرست کابینه روی میز مجلس نباشد، تصمیم دیگری خواهند گرفت.

فعلا معلوم نیست "تصمیم دیگر مجلس" چه خواهد بود، اما مهم این است ظاهرا آهنگ حرکت دارد تغییر می‌کند و جایگاه مخاطب و متکلم عوض می‌شود به این معنی که رئیس جمهوری که برای زیردستان و نهادهای دیگر در اجرای کارهایشان ضرب الاجل تعین می‌کرد، حالا خود از سوی مجلس وادار به انجام کاری در مدت زمانی معینی شده است.

نمایندگانی که پس از اولین سخنرانی او در مراسم تحلیف، تکان خورده بودند، و رئیس جمهور غنی خطاب به آنها گفته بود، حق تقاضای ملاقات خصوصی با وزرا را نخواهند داشت، امروز همان نمایندگان با صدای بلندی به وضعیت موجود اعتراض کردند، آقایان غنی و عبدالله را عامل وضع موجود خواندند و داد زدند که کارد به استخوان رسیده است.

رئیس مجلس از این هم فرا تر رفت و دولت وحدت ملی را دولت مصلحتی، از سر ناگزیری و تشکیل شده در سفارت آمریکا خواند.

نه اینکه در دولت قبلی به رهبری آقای کرزی هیج کاری تاخیر نمی‌شد و همه امور به خوبی انجام می‌شد. در دولت آقای کرزی مجلس نمایندگان بیش از دو سال به حضور رئیس دادگاه عالی در این سمت که مدت قانونی اش تمام شده بود، اعتراض کرد اما آقای کرزی زیر بار نرفت. بارها پست ها بیش تر از مدت قانونی با سرپرست‌ها اداره شد. اما انتقاد از او اینقدر صریح و جدی نبود.

با چنین رویکردی است که می‌توان گفت، آقای غنی با شعارهای انتخاباتی و عملکردهای روزهای نخست‌اش، سطح انتظار و توقع را بالا برد و شاید بخشی جدی واکنش های مجلس و افکار عمومی که بخشی از آن در شبکه های اجتماعی بازتاب می‌یابد، از همین جا ناشی می‌شود.

زمان اما برای بازگرداندن امید روزهای اول، کما کان باقی است و توپ در زمین رئیس جمهور غنی است.

مطالب مرتبط