فیلمبردار افغان ده روز بعد از انفجار مرکز فرهنگی فرانسه در کما درگذشت

Image caption زبیر حاتمی در انفجار انتحاری سالن تئاتر مرکز فرهنگی فرانسه زخمی شده بود

تصویربردار افغانی که در حمله ده روز پیش گروه طالبان به مرکز فرهنگی فرانسه زخمی شده بود، در بیمارستانی در کابل درگذشت.

زبیر حاتمی که ۲۳ سال داشت، تصویربردار شبکه خصوصی میترا بود و پنجشنبه هفته گذشته برای پوشش تئاتر "تپش قلب؛ سکوت پس از انفجار"، به مرکز فرهنگی فرانسه رفته بود.

آخرین تصاویری که دوربین زبیر ضبط کرده و از شبکه‌های خصوصی پخش شده، نشان می‌دهد بازیگران تئاتر صحنه‌های پس از یک انفجار انتحاری را تشریح می‌کنند که ناگهان انفجار واقعی رخ می‌دهد و تصاویر سیاه می‌شود.

پیکر زبیر حاتمی که توسط گروهی از فرهنگیان و روزنامه‌نگاران افغان همراهی می‌شد صبح امروز در کابل به خانواده‌اش تحویل داده شد.

سازمان 'نی' از نهادهای حامی رسانه‌های آزاد افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای گفته احمد زبیر که از ناحیه شکم به شدت زخمی شده بود، بعد از ده روز در کما، شب گذشته ۲۹ آذر/قوس درگذشته است.

این سازمان از حکومت افغانستان خواسته که طراحان اصلی حمله به مرکز فرهنگی فرانسه را "شناسایی و نابود کند."

اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان از درگذشت زبیر ابراز تاثر کرده اند.

وقتی زیبر حاتمی مشغول فیلمبرداری بود، یک مهاجم نوجوان انتحاری، بمب همراه خود را در جمع تماشاچیان منفجر کرد. در این بمبگذاری حدود ۲۰ نفر از جمله زبیر زخمی شدند و یک شهروند خارجی کشته شد. بیشتر اینجا بخوانید.

گروه طالبان گفته که حمله به مرکز فرهنگی فرانسه هنگام نمایش تئاتر کار افراد طالبان بوده است.

آمار سازمان نی نشان می‌دهد که در افغانستان سال ۲۰۱۴ میلادی خونین ترین سال برای خبرنگاران بوده است. هشت خبرنگار در این سال کشته شده اند.

در جریان مراسم تشیع جنازه زبیر، گروهی از خبرنگاران افغان و مدافعین حقوق روزنامه نگاران، خواستار تحریم خبرهای مربوط به مخالفان مسلح دولت شده و همچنین با امضای قطعنامه‌ای خواسته اند که حکومت جدید در مورد افرادی که در دوران حکومت حامد کرزی در جریان عملیات های انتحاری بازداشت شده و سپس رها شده بودند، بررسی کند.

حمله به مرکز فرهنگی فرانسه واکنش های گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشته است. پس از این رویداد که منجر کشته و زخمی شدن جمعی از غیرنظامیان و فرهنگیان شد بسیاری‌ها نمایه های فیسبوک خود را به عکس‌های زبیر حاتمی تبدیل کردند و علیه طالبان شعار سر دادند.

مطالب مرتبط