روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۳۰ قوس

حق نشر عکس UNAMA
Image caption فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان گفته که تلفات غیرنظامیان امسال نسبت به سال گذشته ۱۹ درصد افزایش یافته است

مجلس نمایندگان افغانستان روز گذشته با انتقادهای تند از روسای حکومت وحدت ملی، به رئیس جمهوری و رئیس اجرایی یک هفته مهلت داد که اعضای کابینه را معرفی کنند.

ضرب الاجل برای معرفی کابینه و افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۳۰ قوس/آذر کابل است.

ضرب الاجل برای معرفی کابینه

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که اعلام نشدن فهرست نامزد وزیران حکومت وحدت ملی، سرنوشت کل حکومت را با ابهام روبه‌رو کرده است.

۸‌صبح افزوده که بی‌وزیر بودن وزارت‌خانه‌ها، ضریب فساد مالی و اداری را چند مرتبه بالا برده و بی‌مسئولیتی در اداره‌ها بیداد می‌کند.

نویسنده سرمقاله ۸‌صبح تاکید می کند که رئیس‌جمهوری و رئیس اجرایی باید به مردم افغانستان بگویند که چرا تا حال نتوانسته‌اند فهرست نامزد وزیران را منتشر کنند.

روزنامه افغانستان نیز می نویسد که تاخیر در معرفی کابینه نشان می دهد که اتفاق نظر در حکومت وحدت ملی یک بحران اساسی در حال و آینده است.

افغانستان با اشاره به انتقادهای شدید مجلس نمایندگان از حکومت نوشته که دولت وحدت ملی باید با رسیدن به توافق، زمینه تشدید اعتراض ها و انتقادها را فراهم نکند و این گونه اعتماد مردم را به حکومت بیشتر سازد.

روزنامه جامعه باز نیز در ستون مطالب طنز خود زیر نام "یادداشت های عقلاطون" نوشته که رئیس‌جمهوری در حال رایزنی و مشاوره با تیم رقیب و طرف‌های داخلی وخارجی است تا افرادی را برای کابینه پیدا کند که سابقه دزدی نداشته باشند، فساد ‌پیشه نباشند و سابقه وزارت هم نداشته باشند؛ ولی هنوز افرادی را‌ که نه دزد باشند و نه وزیر، نیافته است.

نویسنده ستون یادداشت های عقلاطون، نوشته که افغانستان و سومالی از نظر فساد اداری در رده اول و دوم جهانی قرار دارند. "به نظر من، رئیس‌جمهور حکومت وحدت ملی باید با دولت سومالی وارد مذاکره شده و تعدادی از دولتمردان ما ‌نظیر وزرا و شهردار‌ها‌ی فعلی را به دولت سومالی تحویل دهد و در عوض تعدادی از دزدان دریایی سومالی را به افغانستان آورده و وارد کابینه کند."

در این یادداشت آمده که دزدان دریایی سومالی دزدی در خشکی را بلد نیستند و دولتمردان افغانستان دزدی در دریا را. وزرای اهل سومالی نیز در دولت افغانستان تا دزدی در خشکی را بلد می‌شوند، پنج سال سپری شده و دولت خاتمه می‌یابد.

تلفات غیرنظامیان در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که فرستاده‌ ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان اعلام کرده که میزان تلفات غیرنظامیان در افغانستان در پنج سال گذشته با ۱۹ درصد افزایش، به بلند‌ترین سطح رسیده است.

اطلاعات روز نوشته که در سه دهه گذشته بسیاری چیزها از جمله نظام سیاسی در افغانستان تغییر کرده اما آنچه که در آن هیچ تغییری رونما نشده است تلفات غیرنظامیان است.

اطلاعات روز افزوده در گزارش هایی که در سالهای اخیر در مورد میزان تلفات غیرنظامیان منتشر می شود معمولا طالبان مسئول بیشترین این تلفات هستند و این نشان می دهد که دولت و جامعه جهانی موفق نشدند که از مردم این کشور دفاع کنند.

روزنامه آرمان ملی نیز می نویسد که طالبان می خواهند با ایجاد ترس و وحشت، مردم را از حمایت دولت باز دارند و کاری کنند که مردم از دولت جدا شده و به آنان ملحق شوند.

اما به باور نویسنده سرمقاله آرمان ملی، اقدامات طالبان نتیجه برعکس داشته و هر روز آنان در اذهان عمومی منفورتر می شوند.

آرمان ملی تاکید می کند که برای کاهش آمار تلفات غیرنظامیان، دولت افغانستان نیز نیاز به یک استراتیژی بازبینی شده نظامی دارد.

روزنامه ماندگار نیز نوشته که افزایش آمار تلفات غیرنظامیان نشان می دهد که سیاست های دولت قبلی افغانستان در مقابل طالبان از جمله توقف عملیات شبانه، اشتباه بوده و در نتیجه آن طالبان قوی تر شده اند.

ماندگار افزوده که مردم افغانستان امیدوارند حکومت جدید دنباله روی حکومت قبلی در "سیاست مقابله با طالبان" نباشد و با آنها با جدیت برخورد کند.

مطالب مرتبط