آمریکا در سال آینده میلادی ممکن است از تعقیب طالبان دست بردارد

Image caption ملا محمد عمر، از اکتوبر سال ۲۰۰۱ در لیست افراد تحت تعقیب آمریکا قرار دارد و این کشور برای دستگیری او، ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

ایالات متحده آمریکا می‌گوید که از روز دوم ژانویه سال آینده میلادی، اعضای گروه طالبان را تنها در صورتی هدف قرار خواهد داد که اقدامات آنها "تهدید مستقیم علیه امنیت آمریکا" محسوب شود.

دریادار جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اخیرا در یک نشست خبری در واشنگتن گفته است "اینکه فردی عضو گروه طالبان باشد، به تنهایی باعث نمی‌شود که آمریکا علیه او دست به عملیات بزند."

با این حال آقای کربی گفته است که آمریکا در برابر آن عده از اعضای گروه طالبان که "جنگ را ادامه می‌دهند و دست به عملیات علیه ما و شرکای افغان ما می‌زنند"، اقدام خواهد کرد.

ملا محمد عمر، رهبر گروه طالبان از اکتبر سال ۲۰۰۱ در لیست افراد تحت تعقیب آمریکا قرار دارد و این کشور برای ارائه اطلاعاتی که منجر به بازداشت و یا از بین بردن او بشود، ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با اینکه آیا افرادی در این لیست قرار دارند، از جمله رهبر گروه طالبان، از این پس به دلیل اعمال گذشته‌شان مورد تعقیب قرار نخواهند گرفت، گفت: "نمی‌دانم می‌توانم این سوال را جواب بدهم یا نه؟ به عنوان رهبر شناخته شده طالبانی که هنوز هم دست به اقداماتی می‌زنند که امنیت ما و متحدان ما را به خطر می‌اندازند، همچنان می‌تواند هدف عملیات نظامی آمریکا باشد."

Image caption آقای کربی گفته است عضویت در گروه طالبان به تنهایی نمی‌تواند دلیلی برای تعقیب افراد باشد

آقای کربی افزود که صریح‌تر از این نمی‌تواند پاسخ بدهد.

او همچنین گفت که پس از دوم ژانویه، این وظیفه دولت و نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود که به دنبال افرادی مانند ملا عمر باشند.

این تاریخ روز پایان ماموریت عملیاتی نیروهای نظامی خارجی در افغانستان و تغییر آن به برنامه‌های آموزشی و حمایتی از نیروهای امنیتی این کشور است.

اواخر هفته گذشته سایت افشاگر ویکی لیکس گزارشی از سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، منتشر کرد که در آن کشتن رهبران طالبان اقدامی با تاثیر اندک ارزیابی شده است.

این گزارش که در سال ۲۰۰۹ نوشته شده درباره تحلیل شیوه‌های ترور و حذف اعضای ارشد طالبان و همچنین نکات مثبت و منفی این خط مشی است.

بنابر این گزارش، توانایی گروه طالبان در جایگزین کردن رهبران کشته شده‌اش، مانع از تاثیر عملیات نیروهای ائتلاف علیه این گروه است.

این گزارش "تقویت رابطه گروه‌های مسلح با مردم" و "تندرو شدن رهبران باقی‌مانده گروه شبه نظامی" را از آسیب‌های احتمالی چنین عملیاتی می‌داند.

در زمینه حذف رهبران طالبان در افغانستان نیز گزارش سیا می گوید گروه طالبان "توانایی خوبی در جایگزین‌ ساختن نیروهایش به ویژه در سطوح میانی" دارد.