وزیر دفاع ایتالیا بر حمایت درازمدت این کشور از افغانستان تاکید کرد

حق نشر عکس difesa.it
Image caption خانم پینوتی مانند شماری دیگر از مقام‌های غربی در آستانه آغاز سال جدید میلادی به افغانستان رفته و با نیروهای نظامی کشور خود در این کشور دیدار می‌کند

وزیر دفاع ایتالیا در سفری به افغانستان گفته که کشورش از نیروهای امنیتی، مبارزه با تروریسم و توسعه اقتصادی این کشور حمایت درازمدت می‌کند.

ربرتا پینوتی در دیدار با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته که این کمک‌ها در چارچوب حمایت سازمان ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان موسوم به "حمایت قاطع" ادامه خواهد یافت.

آقای غنی این کمک‌ها را در راستای تامین صلح و ثبات در افغانستان "فوق‌العاده مهم" خوانده است.

خانم پینوتی پیش از ظهر امروز با عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان نیز دیدار و گفتگو کرد.

ایتالیا در بیشتر یک دهه گذشته در چارچوب نیروهای ناتو و نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت در افغانستان، آیساف، در این کشور حضور داشته و در عرصه بازسازی افغانستان نیز کمک کرده است.

نیروهای ایتالیایی در یک دهه گذشته ۴۸ نفر تلفات داده‌اند.

Image caption خانم پینوتی با عبدالله و عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان نیز دیدار کرده است

تا حدود یک هفته دیگر و با آغاز سال آینده میلادی، ماموریت رزمی نیروهای بین‌المللی در افغانستان به پایان می‌رسد و مسئولیت‌های دفاعی و امنیتی به صورت کامل به عهده نیروهای امنیتی افغانستان گذاشته می‌شود.

پس از این ماموریت نیروهای غربی غیرآمریکایی در چارچوب نیروهای ناتو و براساس توافقنامه همکاری‌های امنیتی بین افغانستان و این سازمان موسوم به قرارداد وضعیت نیروها، به حمایت آموزشی، فنی و مالی تغییر می‌کند.

دولت افغانستان تاکید دارد که استفاده از نیروی نظامی در این کشور و مبارزه با تروریسم تنها منحصر به نیروهای امنیتی ملی باشد و نیروهای بین‌المللی به نقش حمایتی خود ادامه دهند.

حق نشر عکس difesa.it
Image caption نیروهای ایتالیایی از آغاز سال آینده به ماموریت حمایتی خود از نیروهای امنیتی افغانستان در زمینه‌های آموزشی، فنی و مالی ادامه می‌دهند