روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه اول جدی

حق نشر عکس EPA
Image caption رئیس جمهوری افغانستان تاکنون موفق نشده کابینه اش را معرفی کند

با وجود گذشت نزدیک به سه ماه از آغاز کار دولت وحدت ملی، هنوز رئیس جمهوری و رئیس اجرایی افغانستان موفق نشدند کابینه جدید را معرفی کنند.

روزنامه های اول جدی/دی کابل در سرمقاله های امروز خود به تاخیر در معرفی کابینه و ضعف دولت وحدت ملی در توافق بر سر معرفی نامزدان وزارت ها پرداخته اند.

"شمارش معکوس برای معرفی کابینه"

روزنامه وحدت می نویسد که رهبران حکومت وحدت ملی برای معرفی کابینه جدید به تفاهم های اساسی دست یافته اند.

وحدت نوشته که تاخیر در تشکیل کابینه هزینه های زیادی برای افغانستان بر جای گذاشته و انتقادهای زیادی را به همراه داشته اما دقت در انتخاب افراد، دلیل اصلی این تاخیر بوده است.

وحدت افزوده که بسیاری ها به این باورند که ناامنی ها و حملات اخیر طالبان معلول ناتوانی حکومت وحدت ملی در معرفی کابینه بوده است.

روزنامه انیس نیز می نویسد که تخصص و تعهد نامزد وزیران جدید اهمیت فراوانی دارد تا بتوانند چالش های به وجود آمده را پایان دهند.

انیس نوشته که رهبران حکومت وحدت ملی باید متوجه باشند که 'ضوابط را قربانی روابط نکنند و افراد را سلیقه ای انتخاب نکنند.'

'واقعیت را بگویید!'

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که تاکنون بارها مقامات حکومت وحدت ملی اعلام کرده اند که بر فهرست نامزدان وزارت ها توافق کرده اند و به زودی این فهرست اعلام می شود اما تاکنون هیچ خبری از آن نیست.

۸‌صبح نوشته هیچ روشن نیست که چه چیزی، مانع اعلام کابینه شده است. ابهام در این مورد، بازار شایعه‌پراکنی را گرم ساخته است.

۸‌صبح افزوده که پنهان‌کاری رهبران حکومت به وجهه و محبوبیت سیاستمداران حاکم صدمه جدی وارد می‌کند.

نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح تاکید می کند که سران حکومت وحدت ملی نباید با امروز و فردا گفتن، به مردم اطمینان کاذب دهند و باید برای جلوگیری از تشویش اذهان عمومی و پخش شایعات، 'رهبران حکومت وحدت ملی، رئیس‌جمهوری و رئیس اجرایی، واقعیت بن‌بست اعلام نامزد وزیران را به مردم افغانستان بگویند.'

روزنامه افغانستان نیز می نویسد که تشکیل کابینه این روزها به یک نگرانی جدی تبدیل شده است.

افغانستان نوشته که تاخیر در اعلام کابینه امیدواری های مردم را به حکومت جدید کاهش داده و آن ها را به آینده بدبین ساخته است.

افغانستان افزوده که چانه زنی و زد و بندها بر سر تقسیم قدرت ماه ها طول کشیده و رئیس جمهوری و رئیس اجرایی به توافق نرسیده اند.

افغانستان می نویسد که اکنون امیدواری و یاس مردم این کشور به کابینه جدید بستگی دارد و همه منتظر معرفی این کابینه هستند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می نویسد که نزدیک به سه ماه است که تمام وزارت خانه‌ها و ولایت‌ها با سرپرست‌ها اداره می‌شوند و این وضعیت مردم را به ستوه آورده است. مردم از اجرا نشدن کارهای اداری‌شان شکایت می‌کنند.

اطلاعات روز نوشته که برنامه‌های توسعوی و‌زارت‌خانه‌ها و اداره‌های دولتی عملا تا تشکیل کابینه‌ جدید تعطیل است و سرپرست‌ از نظر قانونی و اداری صلاحیت انجام کار‌های عمده و اساسی ادارات‌شان را ندارند.

اطلاعات روز افزوده که این وضعیت مشروعیت حکومت وحدت ملی را نیز با پرسش جدی مواجه کرده است.

نویسنده سرمقاله اطلاعات روز به این باور است که اختلافات و رقابت های دو تیم تشکیل دهنده حکومت وحدت ملی پس از این نیز ادامه خواهد یافت و کار را برای رئیس جمهوری و رئیس اجرایی مشکل خواهد کرد.

مطالب مرتبط