افغانستان خواستار رهایی ۸ زندانی دیگر گوانتانامو شد

حق نشر عکس AFP
Image caption براساس اعلام مقام‌های افغانستان بیش از ۲۰۰ زندانی افغان در گوانتانامو بوده‌اند که همه آزاد شده و فقط هشت نفر باقی مانده‌اند

محمد اسماعیل قاسمیار، مسئول روابط خارجه شورای عالی صلح افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که بعد از رهایی ۴ تبعه این کشور از زندان گوانتانامو در کوبا، اکنون مقام‌‎های کابل خواستار رهایی ۸ زندانی باقی‌مانده این کشور، از گوانتانامو هستند.

دولت آمریکا دو روز پیش چهار زندانی گوانتانامو را به حکومت افغانستان تحویل داد.

آقای قاسمیار گفت که شورای عالی صلح و رئیس جمهوری افغانستان تلاش دارند تا حقوق اتباع افغانستان رعایت و از آن دفاع شود. به گفته او، رئیس جمهوری افغانستان خود برای رهایی زندانیان افغان از گوانتانامو تلاش کرد که "با رهایی چهار زندانی مقداری از این تلاشها به ثمر نشست."

او گفت که این افراد "هیچ جرمی" مرتکب نشده‌اند و محکمه آمریکا نیز تاکنون آنان را به جرمی متهم نکرده‌است.

به گفته آقای قاسمیار اکنون دولت و شورای عالی صلح تلاش دارند که ۸ نفر دیگر نیز هرچه زودتر رها و به افغانستان سپرده شوند تا با خانواده‌های خود زندگی آبرومندی را پیش ببرند.

او درباره چهار نفری که قبلا رها شده بودند، گفت که آنان هیج مقام رسمی در دولت گروه طالبان نداشتند. یک نفر در ولایت غزنی معلم بوده، دیگری دکان‌دار (مغازه دار) و دو نفر دیگر نیز افراد عادی جامعه بودند و بدون هیچ جرمی بیش از ۱۰ سال را در زندان سپری کردند.

به گفته آقای قاسمیار ۲۲۰ افغان بعد از سقوط حاکمیت طالبان در گوانتانامو زندانی بودند که دو تا سه نفر آنان در زندان از دنیا رفته‌اند و بقیه نیز به تدریج آزاد شده‌اند و فقط ۸ نفر باقی مانده‌اند.

او گفت افرادی که اکنون در زندان هستند به دلیل عضویت گروه طالبان، یا قوم طالب بودن یا به ظن و گمان که منسوبین گروه طالبان هستند، زندانی شده‌اند.

به گفته آقای قاسمیار، در پرونده‌ این افراد که به مقام‌های افغان داده شده، هیچ اطلاعاتی مبنی بر مجرم بودن آنان، مشاهده نمی‌شود.

رهایی زندانیان گروه طالبان تاکنون باعث اعتراض‌های زیادی در افغانستان شده است. بعضی از نهادهای مدنی و احزاب سیاسی می‌گویند که این افراد بعد از رهایی به صفوف طالبان می‌پیوندند.

مقام‌های آمریکایی درباره رهایی چهار زندانی که دو روز پیش آزاد شده بودند، گفته بودند که این چهار نفر به دنبال درخواست رئیس جمهوری جدید افغانستان به کشورشان منتقل شده‌اند و رئیس جمهور غنی درباره آنها به آمریکا اطمینان داده است.

پنتاگون، وزرات دفاع آمریکا در اطلاعیه ای خبر داده است که پس از بررسی های همه جانبه و در نظر گرفتن مسایل امنیتی توسط بخش‌های مختلف، توافق‌نظر بر این بود که این زندانی ها خطرناک نیستند و می‌توانند به کشور خود منتقل شوند.

از این افراد به نام‌های خیرگل، شاه‌ولی خان، عبدالغنی و محمد ظاهر نام برده شده است.

مطالب مرتبط