فرمانده نیروهای زمینی ارتش افغانستان: برای مقابله با شورشیان در کنر به حمایت هوایی نیاز داریم

حق نشر عکس GMIC
Image caption ژنرال مراد گفت که "مشکل اصلی" در دانگام عدم حمایت هوایی از نیروهای ارتش است

فرمانده نیروهای زمینی ارتش افغانستان گفته که نیروهای تحت فرمان او در جنگ دانگام، به حمایت هوایی نیاز دارد.

ژنرال مرادعلی مراد به اعضای مجلس سنا گفت: "دیروز توانستیم حمایت هوایی کمی داشته باشیم که امشب نیروهای امنیتی و مردم کمی آرام بودند."

آقای مراد با اشاره به این که مشکلی اصلی در این نبرد عدم حمایت هوایی است، به نقل از فرمانده ارتش در شرق کشور هشدار داد که اگر حمایت هوایی وجود نداشته باشد، تلفات جنگ در دانگام افزایش می‎یابد.

فرمانده نیروهای زمینی افغانستان افزود که امروز واحدهای کماندوی ارتش به دانگام اعزام می‎شوند تا وضعیت جنگ را در آنجا تغییر بدهند.

در چهاردهم دسامبر صدها نفر از شورشیان به روستاهای ولسوالی دانگام در ولایت شرقی کنر حمله کردند و نیروهای دولتی هنوز موفق نشده اند شورشیان را از محل بیرون کنند.

گزارشها از محل حاکی است که روستائیان نیز علیه شورشیان می‌جنگند.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع به بی‎بی‎سی گفت که "صدها" ستیزه‎جوی شورشی در دانگام با نیروهای دولتی می‎جنگند که شمار قابل توجهی از آنها خارجی و از جمله "اویغوری، چچنی، ازبک و عرب" هستند.

آقای وزیری گفت که جنگ در دانگام به شدت جریان دارد و در جریان نبردهای دیروز و امروز ۱۰۸ نفر از شورشیان کشته و زخمی شده‎اند که ۴۰ نفر آنها در منطقه‎ای موسوم به "شنکی کندو" کشته شده‎اند.

Image caption جنگ در دانگام به شدت جریان دارد

اما ذبیح‎الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان خبر کشته شدن افراد منسوب به این گروه در دانگام را رد کرد و گفت که تلفات سنگینی به نیروهای دولتی وارد شده، اما آماری ارائه نکرد.

اما آقای وزیری کشته شدن پنج سرباز و زخمی شدن هشت سرباز دیگر در نبرد دانگام را تایید کرد.

پیشتر گزارش شده بود که شماری از روستاییان در نبرد دانگام، در محاصره شورشیان گیرمانده‎اند، اما براساس گزارش‎هایی که امروز به بی‎بی‎سی رسیده، بیشتر آنها از منطقه جنگ بیرون شده‎اند.

در چند ماه اخیر گزارش‎ها از شرق افغانستان حاکی از تشدید نبرد بین نیروهای دولتی و شورشیان در ولایت‎های کنر، نورستان و بدخشان بوده است.

برخی از آگاهان می‎گویند که گروه‌های شورشی تلاش دارند در شرق و شمال شرق افغانستان منطقه نفوذ خود را توسعه دهند و پایگاهی در این منطقه دراختیار داشته باشند تا بتواند نفوذ خود را در آسیای میانه گسترش دهند.

مطالب مرتبط