پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

پشت پرده روابط افغانستان و آمریکا در زمان حامد کرزی

اظهارات اخیر مقام‌های ارشد حکومت حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، نشان دهنده عمق اختلاف این کشور با آمریکا، بزرگ‌ترین متحدش، آن هم در موضوع مهمی چون "جنگ با تروریسم" است.

این اختلاف از تعاریف و مفاهیمی مانند "تروریست" و "گروه‌های تروریستی" گرفته تا در شیوه‌ها و راه‌کارهایی چون مقابله با این گروه‌ها، برنامه صلح با مخالفان مسلح، .... کاملا مشهود است.

ایمل فیضی، آخرین سخنگوی ریاست جمهوری در دوران حامد کرزی، در گفت‌وگویی با داود ناجی، پرده از بخش‌هایی از این اختلافات برداشته است.

آقای فیضی در مطلبی که برای وبسایت بی‌بی‌سی نوشته نیز، گفته است که موضع اصلی آمریکا در رابطه با ملا عمر و دیگر رهبر طالبان از سال‌ها پیش واضح بوده است. آقای فیضی نوشته: "این نادرست نخواهد بود، اگر بگوئیم که در ۱۳ سال گذشته، هیچگاه ملا عمر هدف اصلی جنگ آمریکا نبوده است."

او همچنین نوشته که "آدرس دقیق و مخفیگاه ملاعمر، از قبل برای آمریکا معلوم بود، اما نیروهای آمریکایی هیچگاه اقدامی برای از بین بردن و یا گرفتن او نکردند."

وزارت دفاع آمریکا اخیرا اعلام کرده که از ابتدای سال آینده میلادی، اعضای گروه طالبان را تنها در صورتی هدف قرار خواهد داد که اقدامات آنها تهدید مستقیم امنیت آمریکا و متحدانش محسوب شود.