روزنامه های کابل؛ چهارشنبه سوم جدی

Image caption ملا محمد عمر، از اکتوبر سال ۲۰۰۱ در لیست افراد تحت تعقیب آمریکا قرار دارد و این کشور برای دستگیری او، ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است

بحث معرفی نشدن کابینه دولت وحدت ملی همچنان سرخط روزنامه های امروز سوم جدی/دی کابل است.

شماری دیگر از روزنامه ها نیز به بحث تصمیم آمریکا برای تعقیب نکردن رهبران طالبان و امنیت در افغانستان پرداخته اند.

باز هم تاخیر در معرفی کابینه

روزنامه افغانستان می نویسد که نخست رئیس جمهوری ۴۵ روز برای معرفی کابینه مهلت خواسته بود اما پس از ختم این مدت تاکنون چندین بار معرفی فهرست وزیرات به تعویق افتاده است.

افغانستان نوشته که در یک سال گذشته مردم به خاطر انتخابات و نبود حاکمیت درست سیاسی ضربه ها و خسارت های جبران ناپذیری را متحمل شدند و امیدوار بودند که با روی کارآمدن حکومت جدید این مشکلات حل شود.

اما به باور نویسنده سرمقاله افغانستان، با تاخیر هر روزه در معرفی کابینه، مردم از حکومت وحدت ملی هر روز ناامیدتر می شوند.

افغانستان می نویسد که وضعیت نابسامان اداری و سیاسی کنونی از یک طرف ضعف سران حکومت را برملا می سازد و از سوی دیگر فساد اداری را تا چند برابر افزایش داده است.

روزنامه چراغ نیز می نویسد که گره کشمکش و جنجال بر سر چوکی ریاست جمهوری به دست مستقیم خارجی ها گشوده شد.

چراغ نوشته که این روزها باز هم کشمکش بر سر تقسیم قدرت برای معرفی کابینه در افغانستان جریان دارد و گویا برای این کار نیز نیاز به جان کری وزیر خارجه آمریکا است.

امنیت و وزرای امنیتی

روزنامه اطلاعات روز در سرمقاله امروز خود به ضرورت حمایت هوایی از نیروهای امنیتی افغانستان تاکید کرده است.

اطلاعات روز نوشته که حمایت هوایی نیروهای خارجی از نیروهای افغان دو سال پیش به دنبال کشمکش ها میان آقای کرزی و آمریکا متوقف شد و خالیگاه بزرگی در مبارزه با تروریسم به وجود آمد.

اطلاعات روز افزوده که "این تصمیم ناسنجیده و عجولانه، هزینه‌های سنگینی را روی دست افغانستان گذاشت."

نویسنده سرمقاله اطلاعات روز از رهبران حکومت وحدت ملی و وزرای امنیتی آینده خواسته که به این نیاز نیروهای امنیتی با در نظرداشت ملحوظات سیاسی نبینند و تصمیم عاقلانه بگیرند.

روزنامه ۸‌صبح امروز در مطلبی به فساد اداری در وزارت های امنیتی پرداخته و نوشته است که اهمیت مالی و استراتژیک وزارت‌خانه‌های نیروهای مسلح سبب شده که جناح‌های سیاسی تشکیل‌دهنده حکومت وحدت ملی، برای تصاحب وزارت‌خانه‌های نیروهای مسلح تلاش کنند.

۸‌صبح اما می نویسد که رئیس‌جمهوری و رئیس اجرایی، باید برنامه‌ای برای مبارزه با فساد مالی و اداری در وزارت‌خانه‌های نیروهای مسلح داشته باشند و باید کسانی در راس این وزارت‌خانه‌ها قرار گیرند که با شبکه‌های مافیایی فساد مالی و اداری رابطه نداشته باشند و تحت نفوذ این شبکه‌ها قرار نگیرند.

اشتباه آمریکا

ایالات متحده آمریکا گفته است که از روز دوم ژانویه سال آینده میلادی، اعضای گروه طالبان را تنها در صورتی هدف قرار خواهد داد که اقدامات آنها "تهدید مستقیم علیه امنیت آمریکا" محسوب شود.

روزنامه آرمان ملی می نویسد که این خبر شهروندان افغانستان را عصبانی ساخته و آنها فکر می کنند که آمریکا در سیزده سال جنگ در افغانستان، دنبال اهداف خاصی به جز مبارزه با تروریسم بوده است.

آرمان ملی نوشته که دولت اوباما با این اعلام همه کارکردهای بیش از یک دهه خود را زیر سوال برده و اگر در این زمینه تجدید نظر نکند دیگر کسی به شعارهای جهانی آمریکا باور نخواهد کرد.

نویسنده سرمقاله آرمان ملی این اقدام و تصمیم آمریکا را یک اشتباه خوانده و از مقامات آمریکایی پرسیده که اگر آنها رهبران طالبان را به عنوان تروریست نمی شناسند در بیش از یک دهه گذشته در افغانستان چه می کردند؟

مطالب مرتبط