اشرف غنی بیش از ۳۰ مقام محلی ولایت هرات را برکنار کرد

حق نشر عکس arg
Image caption گفته شده که آقای غنی تصامیم خود را در راستای بهبود وضعیت امنیتی و اداری هرات شامگاه امروز اعلام خواهد کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان، با سفر به ولایت هرات، رئیس دادستانی، فرماندهان ولسوالی‌ها/فرمانداری ها شماری از کارمندان گمرک و شمار دیگر از کارمندان ادارات محلی هرات را برکنار کرد.

بر اساس دستور اشرف غنی ولسوال‌ها/فرماندارانی که بدون شرکت در روند رقابتی، به این پست ها گماشته شده اند نیز، برکنار شده اند. ولایت هرات ۱۵ ولسوالی دارد و هر ولسوالی یک فرماندهی پلیس دارد.

او در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت که به تمامی‌ مسئولان امنیتی در هرات دستور داده است تا مشکلات امنیتی در این شهر را پایان دهند و هر سه ماه به نمایندگان نهادهای مردمی در هرات، گزارش بدهند.

آقای اشرف غنی، به دنبال افزایش نا امنی‌ها و اعتراض‌ها و شکایت های مردم به این ولایت سفر کرد. او قبلا هیاتی را به هرات فرستاده بود تا مشکلات را بررسی کند.

آقای غنی گفت، بررسی این هیات نشان داد که نبود امنیت و حکومتداری خوب، از مشکلات اصلی در هرات است و او فورا وارد اقدام شده است.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین در صحبتی که با شماری از اهالی هرات داشت، از آنها خواست پنج نفر را برای تصدی شهرداری هرات به او معرفی کنند تا او یکی از آنها را بعنوان شهردار هرات انتخاب کند.

محمد اشرف غنی همچنین به مردم هرات گفت که او برنامه هایی برای بهبود وضعیت اقتصادی و رونق کسپ و کار در هرات دارد که بعدا اعلام و عملی خواهد کرد.

حق نشر عکس unknown
Image caption فضل‌الله وحیدی والی و سرپرست پیشین هرات دو روز پیش برکنار شد

رئیس جمهور غنی دو روز پیش فضل‎الله وحیدی سرپرست این ولایت را برکنار کرده بود.

پیش از آن از چندین مورد قتل، آدم‎ربایی و حملات خشونت‎آمیز در این ولایت گزارش شده بود.

در آخرین مورد مدیر آموزش و پرورش ولسوالی شیندند در ۱۷ قوس/آذر به همراه پسر و یکی از همکارانش در اثر شلیک افراد مسلح کشته شدند و ضاربان سیزده میلیون افغانی حقوق معلمان ولسوالی شیندند را از نزد این مدیر به سرقت بردند.

به دنبال این رویداد رادیو تلویزیون ملی افغانستان گزارش داد که اعضای یک گروه چهارنفری، که به سرکردگی فردی به نام ملا اسماعیل در شیندند "سرگرم فعالیت های تروریستی" بودند، به دلیل قتل مدیر معارف شیندند و همراهانش در عملیات نیروهای ارتش و پلیس کشته شدند.

پیشتر از آن عزیزالله نجفی عضو پیشین شورایت ولایتی و روحانی بانفوذ شیعه در هرات در ۲۲ عقرب/آبان در اثر تیراندازی فرد مسلح موتورسیکلت سوار کشته شد و هزاران نفر در مراسم تشییع جنازه او خواستار مجازات عامل یا عاملان قتل این روحانی شدند.

Image caption اخیراً اعتراض‌ها نسبت به ناامنی در هرات بالا گرفته

در سالهای اخیر بازرگانان و کسبه کاران هرات همواره نسبت به ناامنی، آدم‌ربایی و قتل تاجران معترض بوده‌اند و در مواردی هم دست به اعتصاب زده اند.

ولی محمد حدید گزارشگر بی‌بی‌سی در هرات می‌گوید، وضعیت امنیتی هرات نگران کننده است و رئیس اتاق‌های تجارت هرات چند روز پیش به او گفته است که ۱۵۰ کارخانه دار و سرمایه‌گذار در دو ماه گذشته، سرمایه‌های خود را از هرات بیرون کشیده و کار خود در شهرک صنعتی هرات را تعطیل کرده اند.

این نخستین اقدامی است که رئیس جمهور غنی برای انجام اصلاحات در هرات، رویدست گرفته است. اما هنوز مشخص نیست این اقدام آقای غنی تا چه حدی می‌تواند امنیت را به هرات بازگرداند. و آقای غنی تا چه زمانی می تواند جای کسانی را که در یک روز برکنار کرده، پر کند.

مطالب مرتبط