روزنامه های کابل: شنبه، ۶ جدی

Image caption تتر و عکس صفحه اول روزنامه جامعه باز

پایان ضرب‎الاجل مجلس به حکومت وحدت ملی برای معرفی کابینه و سی و پنجمین سالگرد اشغال افغانستان توسط ارتش سرخ شوروی، از مهمترین موضوعهای مورد توجه روزنامه‎های چاپ امروز کابل است.

جامعه باز با اشاره به پایان ضرب‎الاجل مجلس نمایندگان برای معرفی اعضای کابینه حکومت وحدت ملی نوشته که با عدم معرفی وزیران، این ضرب‌الاجل مجلس را "در برابر آزمون دشواری قرار می‎دهد". روزنامه افزوده که پیش از این مجلس از خود قاطعیتی نشان نداده، اما این بار در مقام "زورآزمایی" با حکومت قرار گرفته است.

مجلس نمایندگان شنبه گذشته یک هفته به حکومت وحدت ملی مهلت داد که اعضای کابینه را برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی کند، اما هنوز خبری از معرفی کابینه نیست، ولی آن‎گونه که سخنگویان حکومت گفته‌اند، ممکن است شماری از اعضای کابینه در هفته جاری به مجلس معرفی شوند.

روزنامه به نقل از نمایندگان مجلس افزوده که اگر اشرف غنی رئیس جمهوری اعضای کابینه امروز معرفی نکند، این احتمال وجود دارد که مجلس او را برای پاسخگویی به مجلس فرابخواند. به نوشته جامعه باز، هیئت اداری مجلس در این مورد به ماده ۶۹ قانون اساسی استناد کرده که براساس آن رئیس جمهوری در برابر مردم و مجلس "مسئول" است.

جامعه باز در ادامه نوشته که مشکل بین مجلس و رئیس جمهوری نیست، بلکه مشکل در اختلاف رئیس جمهوری و رئیس اجرائی است که نتوانسته‎اند با هم بر سر تهیه فهرست اعضای کابینه توافق کنند. به نوشته جامعه باز آقای غنی اخیرا با نمایندگان مجلس دیدارهایی داشته و مهم‎ترین بخش صحبت‎های او درباره نامزدهای مقام‎های امنیتی بوده است.

عبدالرحمان فهیمی در سرمقاله روزنامه وحدت در انتقاد از اعلام موضع اخیر آمریکا در قبال گروه طالبان نوشته که اگر "تروریسم تهدیدی برای امنیت آمریکا و جهانیان نیست، برای شهروندان افغانستان تهدید است". نویسنده افزوده که شهروندان افغانستان به دلیل نگرانی از حملات گروه طالبان احساس امنیت نمی‎کنند.

نویسنده وحدت افزوده که آمریکا با پایان دادن به ماموریت رزمی نیروهایش در افغانستان و اعلام موضع جدید در قبال گروه طالبان، "مسئولیت‎ها را به عهده حکومت افغانستان می‎گذارد"، در حالی که به باور فهیمی، نیروهای ارتش افغانستان به تنهایی قادر به پاسخگویی به حملات گروه طالبان نیستند.

سرمقاله‎نویس وحدت همچنین از حملات شورشیان در مناطق روستایی مانند حمله اخیر طالبان به ولسوالی دانگام در ولایت شرقی کنر و حملات انتحاری این گروه در شهرها نام برده و نوشته که هنوز این حملات پرتلفات هستند و از مردم قربانی می‎گیرند و مردم نسبت به آینده به دلیل ادامه این گونه حملات بیم دارند.

نویسنده وحدت با این تحلیل در نتیجه‎گیری مطلب خود نوشته که آمریکا باید با افغانستان به زبان مشترکی برسد و در کنار کمک‎هایی که به ارتش و بازسازی افغانستان می‎کند، باید تهدید امنیتی علیه افغانستان را تهدیدی در برابر خود تلقی کند.

Image caption کارتون روز روزنامه "افغانستان"

روزنامه های دولتی اصلاح و انیس سرمقاله‎های خود را به ششم جدی ۱۳۵۸ اختصاص داده که در آن نیروهای ارتش سرخ شوروی سابق وارد افغانستان شدند و انتقال خونین قدرت از حفیظ‎الله امین به ببرک کارمل و حضور نه ساله این نیروها در افغانستان، از پیامدهای اشغال مرگبار این کشور توسط شوروی بود.

اصلاح رویداد ششم جدی را "آغاز یک فاجعه" دانسته و نوشته که ادامه ناامنی، جنگ و خونریزی در افغانستان، ریشه در همان فاجعه دارد. روزنامه افزوده که در زمان اشغال کشور، مردم افغانستان حدود دو میلیون قربانی دادند و پس از خروج نیروهای شوروی در سال ۱۳۶۷، "جنگ‎های تحمیلی" داخلی فرصت آن را از مردم گرفت که متکی به خود شوند.

روزنامه دلیل هدر رفتن این فرصت را ننوشته و افزوده که "با جرئت" می‎توان گفت که تروریسم امروز در افغانستان هم ریشه در همان رویداد ششم جدی دارد، ولی سرمقاله‎نویس اصلاح دلیلش را توضیح نداده است.

ولی انیس در سرمقاله خود نوشته که ارتش سرخ شوروی در پی مقاومت مردم افغانستان شکست خورد و این امر نه تنها برای مردم افغانستان باعث خوشبختی و سرافرازی شد بلکه دگرگونی‎های مثبت آن در منطقه و جهان رونما شد.

روزنامه در ادامه تاکید کرده که حالا با گذشت سه و نیم دهه از آن تاریخ، لازم است که مردم افغانستان بار دیگر دست به دست هم دهند و کشور خود را بازسازی کنند و در راستای تامین امنیت و ثبات دایمی در آن تلاش کنند.

هشت صبح در خبر اولش از قول عبدالله عبدالله رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی نوشته که "کمیسیون بررسی تخطی‎های رسانه‎ای را لغو می‎کنیم". آقای عبدالله در دیدار با مسئولان رسانه‎ها و نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران گفته که این کمیسیون را با هماهنگی رئیس جمهوری لغو می‎کند.

پیشتر انتقادهای زیادی نسبت به فعالیت کمیسیون وجود داشت و در قانون رسانه‎های همگانی ۱۳۸۸ هم این نهاد حذف شد، ولی در طول دوره ریاست جمهوری حامد کرزی این کمیسیون همچنان فعال بود و به حذف آن در قانون رسانه‎ها هم توجهی نشد. این کمیسیون به ریاست وزیر اطلاعات تشکیل شده، ولی در قانون نهاد دیگری با ساختاری نسبتا مستقل‌تر پیش‌بینی شده است.

آقای عبدالله آزادی بیان را "خط قرمز" حکومت وحدت ملی توصیف کرده و تاکید کرده که فعالیت کمیسیون تخلفات رسانه‎ای "غیرقانونی" است. او افزوده که این کمیسیون را به عنوان یکی از جدی‎ترین موانع در راه فعالیت آزاد خبرنگاران و رسانه‎ها می‎شناسم."

هشت صبح افزوده که رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در حالی بر غیرقانونی بودن کمیسیون تخلفات رسانه‎ای تاکید کرده که اخیرا این کمیسیون ذکی دریابی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات روز را به دلیل انتقاد از سید مخدوم رهین وزیر پیشین اطلاعات و فرهنگ، احضار کرد و در نهایت آقای رهین از او به مجلس سنا شکایت برد که سنا او را به دادستانی کل کشور معرفی کرد.