روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه‌ هفتم جدی

Image caption روزنامه‌های کابل نوشته که ضرب الاجل مجلس نمایندگان هم باعث معرفی کابینه نشد

روزنامه‌های روز یکشنبه کابل به تنش میان دولت و مجلس نمایندگان افغانستان پرداخته و نوشته‌اند که ضرب‌الاجل مجلس نمایندگان افغانستان نیز باعث معرفی کابینه نشد.

اعضای مجلس نمایندگان افغانستان درجلسه علنی دیروز خود تصمیم گرفتند که هیات اداری و روسای کمیسیون‌های هجده‌گانه به منظور آگاهی از مشکلاتی که در معرفی کابینه جدید وجود دارد، با رئیس جمهوری و رئیس اجرائی دیدار کند و از آنها درباره تاخییر معرفی اعضا کابینه توضیح بخواهد.

روزنامه افغانستان نوشته‌ که تیم‌های رقیبی که برای به قدرت رسیدن، دولت وحدت ملی را به وجود آوردند، اکنون برای تقسیم قدرت نمی‌توانند با همدیگر کنار بیایند. رسیدن به قدرت برای تیم‌هایی که در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ به رقابت پرداختند، اولین اصل بود.

سرمقاله نویس این روزنامه نوشته که رسیدن به قدرت زمانی می‌تواند شیرین و کارساز باشد که بتوان قدرت را حفظ نمود. حدود سه ماه از مراسم تحلیف رئیس جمهوری و ریاست اجرائی و معاونانشان می‌گذرد، ولی هنوز اعضای کابینه انتخاب نشده‌اند.

نویسنده این روزنامه افزوده که ضرب‌الاجل مجلس نمایندگان نیز نتوانست کاری پیش ببرد. زیرا مجلس نمایندگان، جامعه مدنی و اپوزیسیون سیاسی در صورتی می‌توانند قدرت‌مند عمل کنند که قدرت توانایی بسیج مردم را داشته باشند.

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روزنامه ماندگار نیز در سرمقاله خود نوشته که هشتاد و چند روز از تشکیل حکومت وحدت ملی گذشت؛ حکومتی که از همان آغاز کار، بیشتر منتقدانش عمرش را صد روزه می‌دانستند و تاکنون گمان می‌برند که چالش‌های موجود حکومت، چرخه حرکتش را به‌زودی متوقف خواهد ساخت. با این‌همه رئیس‌جمهور غنی و همراهانش سعی‌شان را برای جلوگیری از این امر به خرج داده‌اند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که اکنون نومیدی جای این خوش‌بینی‌ها را گرفته است. گمان زده می‌شود که حکومت درگیر مشکلات داخلی و رقابت‌های سیاسی باشد و همین مسئله باعث تاخیردر معرفی کابینه شده است. این چالش، پای مجلس نمایند‌گان را هم به وسط کشیده است.

به نوشته ماندگار دیروز ضرب‌الاجل یک‌هفته‌ای مجلس برای حل این قضیه تمام شد، اما نتیجه مثبتی را در پی‌نداشت و روشن نیست که حرکت بعدی مجلس واقعا چیست؟ به هر صورت، آن‌چه روشن است اینکه معرفی کابینه، چالش بزرگی مقابل دولت کنونی ا‌ست که رئیس‌جمهور باید هرچه زودتر آن را حل کند.

روزنامه آرمان ملی نیز با اشاره به پایان ضرب‌الاجل مجلس نماینده‌گان برای معرفی اعضای کابینه جدید نوشته که با پایان این ضرب‌الاجل، اعضای مجلس از تصمیم‌ خود عقب نشستند.

نویسنده این روزنامه افزوده که مجلس نمایندگان در نهایت تصمیم گرفتند که با رئیس جمهوری و رئیس اجرایی دیدار و خواستار معلومات درباره به تعویق افتادن کابینه شوند.

به نظر نویسنده این روزنامه تاخییر معرفی کابینه نه تنها شهروندان افغانستان را نگران ساخته بلکه روند زندگی آنان را مختل کرده است.

آرمان ملی افزوده است که با معرفی نشدن کابینه رهبران دولت وحدت ملی مردم افغانستان را به گروگان گرفته‌اند.

روزنامه ۸صبح نیز نوشته‌است که بعد از اینکه دولت وحدت ملی ضرب‌الاجل یک‌هفته‌ای مجلس نمایندگان را در مورد معرفی کابینه جدی نگرفت اکنون هیات‌ اداری و روسای کمیسیون‌های هجد‌ه‌گانه به دیدار رئیس‌جمهور و رئیس اجرایی بسنده کرده‌اند.

مطالب مرتبط