روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۸ جدی

بیشتر روزنامه‌های چاپ امروز کابل مطالب، تحلیل‌ها و سرمقاله‌های خود را به پایان ماموریت رزمی نیروهای آیساف که دیروز در مراسمی در کابل برگزار شد، اختصاص داده‌اند.

با پایان ماموریت نظامی ناتو انتظار می‌رود حدود ۱۲ هزار نیروی آمریکایی در افغانستان بمانند و به نیروهای امنیتی افغان مشورت و آموزش دهند.

روزنامه ۸صبح در این مورد نوشته که ماموریت نظامی ناتو با این پیام که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی از نیروهای امنیتی افغان پشتیبانی راهبردی می‌کند، پایان یافت و این برای نیروهای امنیتی افغان اهمیت حیاتی دارد.

۸صبح، نوشته که عمده ترین دست‌آورد نیروهای ناتو پس از سیزده سال جنگ در افغانستان "دوباره سازی ارتش و پلیس ملی افغانستان است... که در سال‌های آینده برای جنگ و تامین امنیت به حمایت راهبردی ناتو کشورهای عضو آن نیاز دارند تا مجهز شوند و آموزش ببینند."

به نظر نویسنده ۸صبح، در سایر ابعاد ماموریت ناتو دست آورد چندانی نداشته است. نویسنده به عنوان نمونه به جنگ علیه گروه طالبان اشاره کرده و نوشته که با امکانات زیاد و مصرف ۱۰۰۰ میلیارد دلار نتوانست طالبان را شکست دهد و حالا طالبان برای نظام جدید افغانستان تهدید استراتژیک به شمار می‌رود.

ماموریت ناتمام

روزنامه ماندگار در مطلب اصلی خود به این موضوع پرداخته و نوشته که ناتو ماموریت خود را در افغانستان نیمه تمام گذاشته است. نویسنده ماندگار از مقام های حکومتی نقل کرده که پایان ماموریت ناتو اقدامی شتاب زده بوده است.

ماندگار نوشته که ناتو پس از سیزده سال به ماموریت نظامی خود در افغانستان در مراسمی در کابل پایان داد. این مراسم "به خاطر خطر حملات طالبان" به صورت محرمانه برنامه ریزی شد. ماندگار نوشته که با پایان این ماموریت، حدود ۳۵۰ هزار نیروی نظامی افغان مسئولیت های امنیتی را به دوش گرفته اند.

روزنامه از زبان فرمانده نیروهای ناتو نوشته که "ما با یکدیگر مردم افغانستان را از تاریکی‌ها و ناامیدی بیرون آوردیم و به آنها امید به آینده دادیم. ما افغانستان را قوی‌تر و کشورمان را امن‌تر کردیم. امیدوارم در این غرور شریک باشیم و تاثیر مثبت این پیروزی را شاهد باشیم. راه پیش روی ما پرچالش است اما پیروز خواهیم شد."

روزنامه افغانستان هم در سرمقاله‌اش نوشته که ناتو ماموریتی ناتمام را پایان داده است.

روزنامه افغانستان نوشته که "سوال اصلی که هنگام خروج نیروهای ناتو از افغانستان مطرح می‌شود این است که آیا به راستی این سازمان ماموریت خود را در افغانستان موفق به پایان رسانده است؟ آیا اعضای ناتو به اهداف اعلام شده خود در افغانستان دست یافته اند؟"

به نظر نویسنده افغانستان، برای ائتلاف بین‌المللی ضد تروریسم، پایان ماموریت به معنی بیرون رفت از باتلاق جنگ افغانستان موفقیتی بزرگ شمرده می‌شود اما برای مردم افغانستان "که هنوز سایه ترس، نا امنی و وحشت بر آنان حاکم است و از فقر و بیکاری و بی سر و سامانی سیاسی رنج می‌برند، شاید این ماموریت زیاد موفقیت‌آمی به نظر نرسد."

سوت ناکامی

برخی دیگر از روزنامه‌ها از جمله چراغ پایان ماموریت نظامی ناتو را بی موقع خوانده و نسبت به آن انتقاد کرده اند.

چراغ در سرمقاله‌ای زیر عنوان "انجام شوم برای یک آغاز زشت" نوشته که ناتو با پایان ماموریت نظامی در افغانستان "سوت پایان ناکامی ۱۳ سال خویش را نواخت."

روزنامه چراغ نوشته که فلسفه اصلی جنگ ضد ترور آمریکا و ناتو در سیزده سال گذشته سرنگونی گروه‌های شورشی بود اما با گذشت سیزده سال "هرچند طالبان دیگر قدرت را در دست ندارد اما شکست هم نخورده و می تواند هر زمان که بخواهد با عملیات‌ شبه نظامی وضعیت را برای دولت افغانستان دشوار کند."

روزنامه سرنوشت در سرمقاله‌ای زیر عنوان "ناتو، منفعت آمریکایی و ماموریت ناکام" نوشته با وجودی که ماموریت نظامی ناتو در افغانستان که مبارزه با دهشت افگنی و تامین امنیت بود؛ رسما در افغانستان پایان یافت اما تنها چیزی که این ماموریت به دست نیاورد هدفی بود که ناتو را به افغانستان کشانده بود.

نویسنده سرنوشت در ادامه نوشته که "ناتو در میدان نبرد ناکام شده، هزاران سرباز تلفات داده، تلاش‌هایش در زمینه تجهیز نیروهای افغان هم بی نتیجه مانده و دشمن خود را نه تنها که ضعیف نکرده بلکه امروز بیشتر توانمند هم شده است."

سرنوشت در تبصره‌ای کوتاه نوشته مشکل این نبود که ناتو توانمندی این کارها را نداشت، بلکه ماموریت ناتو در افغانستان دستخوش معاملات سیاسی شد.

نیروهای توانمند

روزنامه دولتی انیس از زاویه دیگری به مساله نگاه کرده است. در سرمقاله این روزنامه زیر عنوانی طولانی (نیروهای امنیتی افغان توانمندی آن را دارند تا از مردم و کشورشان به طور مستقل حفاظت کنند) نوشته آنچه که امروز از آن به نام روند انتقال مسئولیت های امنیتی در افغانستان مطرح شده، خواست مردم این کشور بوده است.

انیس نوشته که نیروهای امنیتی افغان توانایی بر عهده گرفتن مسئولیت های امنیتی را دارند و نقش نیروهایی که در افغانستان می‌مانند از روز نخست سال ۲۰۱۵ به بعد به مشورت دهی و آموزش نیروها که "ماموریت پشتیبانی قاطع" نام دارد، خلاصه خواهد شد. انیس در ادامه نوشته که جامعه جهانی باید افغانستان را تنها نگذارد تا این کشور دوباره دست خوش وقایع گذشته نشود.

مطالب مرتبط