معترضان در کابل خواستار رعایت حقوق پناهندگان افغان در ایران شدند

Image caption نهادهای مدنی خواستار توجه ایران به حقوق مهاجرین افغان شدند

شماری از نمایندگان جامعه مدنی افغانستان در اعتراض به آنچه "بدرفتاری مقامات ایران با مهاجران افغان" می‌خواندند، در مقابل سفارت ایران در کابل تظاهرات کردند. آنها با سر دادن شعارهایی از قبیل "تبعیض را بس کنید" و "کرامت انسانی را گرامی بداریم"، خواستار توجه مقامات ایرانی به وضعیت پناهندگان و مهاجران افغان شدند.

تظاهرکنندگان از حکومت وحدت ملی افغانستان خواستند که "سیاست معقول و متناسبی" را در زمینه حل مشکل مهاجران افغان در ایران اتخاذ کند.

در پایان این تظاهرات مسالمت‌آمیز قطع‌نامه‌ای خوانده شد که در آن از بیشتر شدن موارد "آزار و تحقیر" مهاجران افغان در ایران در ماه‌های اخیر ابراز نگرانی شده است.

تظاهرکنندگان در این قطع‌نامه با اشاره به "ویدیوی یک سرباز ایرانی که مهاجران افغان را به صورت توهین آمیزی، تحقیر می‌کند، تنبیه چهار دانش‌آموز افغان در مدرسه‌ای در شهر ورامین ایران که معلم آنها را مجبور می‌کند دست خود را در کاسه توالت فروکنند، ممنوعیت اقامت مهاجران افغان در ۹ استان این کشور و سه برابر شدن شهریه برای دانش آموزان افغان در مدارس ایران، گفته‌اند که میزان آزار و اذیت مهاجران افغان در ایران در ماه‌های اخیر به اوج خود رسیده‌ است."

اواخر تابستان امسال، وزارت آموزش و پرورش ایران اعلام کرده بود که در سال تحصیلی جدید از دانش آموزان افغان شهریه گرفته نخواهد شد ولی اخیرا شماری از مهاجران افغان در ایران شکایت کردند که شهریه امسال نسبت به سال‌های قبل افزایش یافته است.

"رعایت کنوانسیون‌های بین‌المللی در رابطه با پناهندگان از سوی ایران، جلوگیری از بدرفتاری مقامات و سربازهای ایران با مهاجران افغان، ثبت نام رایگان دانش‌آموزان افغان در مدارس ایران و لغو فهرست مشاغل مجاز برای اتباع افغانستان" از دیگر خواسته‌های مطرح شده در قطع‌نامه تظاهرکنندگان است.

در همین حال محمد رضا بهرامی، سفیر ایران در کابل با اشاره به مواردی از آزار و اذیت مهاجران افغان ساکن در ایران، به تلویزیون خصوصی طلوع افغانستان گفته که "ممکن است اتفاقات نامناسب افتاده باشد. وقتی با جمعیت نزدیک سه میلیون نفری سر و کار داری بعضی از اتفاقات اجتناب‌ناپذیر است. انگیزه سفر [افغان‌ها] به ایران سال‌ها است که نه سیاسی است و نه امنیتی، صرفا اقتصادی است و ما تلاش داریم که با همکاری دولت افغانستان این کار را سامان‌دهی کنیم."

مطالب مرتبط