روزنامه‌های کابل؛ سه‌شنبه ۹ جدی

حق نشر عکس AP
Image caption نیروهای بین المللی بعد از سال ۲۰۰۱ میلادی وارد افغانستان شدند و در این مدت ۳ هزار و ۴۸۵ نفر آنان در این کشور کشته شدند که آمریکا با دو هزار و ۳۵۶ بیشترین و بریتانیا بعد از آن با ۴۵۳ نفر کشته در مقام دوم قرار دارد.

با پایان ماموریت رزمی ناتو در افغانستان بیشتر روزنامه‌های کابل درباره اهمیت آغاز و پایان این ماموریت پرداخت‌اند.

مأموریت رزمی نیروهای ایساف به رهبری ناتو دو روز قبل رسما پایان یافت و بعد از این نیروهای ناتو مستقر در افغانستان فقط در آموزش نیروهای افغان مشارکت خواهند کرد و نقش آنان حمایتی خواهد بود.

روزنامه افغانستان با اشاره به آغاز و پایان ماموریت نیروهای ناتو در افغانستان نوشته‌ که این ماموریت یکی از ماموریت‌های بزرگ ناتو و کشورهای غربی در آغاز قرن ۲۱ است که حداقل در گذشته کم نظیر بوده‌است.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده‌ که میزان توجهی که جهان به افغانستان در ۱۳ سال گذشته نمود، در تاریخ افغانستان سابقه نداشته است. کمک‌ها همه جانبه بود، هزاران سرباز خارجی در افغانستان جان خود را از دست دادند. هزاران سرباز دیگر نیز در این راه مجروح شدند. میلیاردها دلار برای جنگ با تروریسم و افراط گرایی و میلیاردها دلار برای بازسازی افغانستان هزینه‌شد.

نویسنده این روزنامه افزوده که جنگ افغانستان دو هدف داشت؛ سرکوب افراط گرایی و بازسازی افغانستان. متاسفانه با گذشت ۱۳ سال تاکنون تعریف درستی از دشمن، افراط گرای و طالب نشده است. بازسازی افغانستان نیز به همین سرنوشت گرفتار شد. ناهماهنگی، سوء استفاده‌های وسیع از کمک‌ها، ضعف دولت و پایین بودن ظرفیت‌ها، فساد گسترده اداری و... سبب شد تا چهره فقر زده و جنگی افغانستان تغییر چندانی را شاهد نباشد.

به گزارش روزنامه افغانستان حامد کرزی، رئیس جمهور سابق، از ماموریت جنگی ایساف در افغانستان انتقاد نموده و گفته که این ماموریت، در جای نادرست و به صورت نادرست ادامه داشت.

به نوشته این روزنامه در خبرنامه‌اى دفتر حامد کرزی، آمده است که کرزی از ختم دوره ماموریت جنگی ناتو در افغانستان، استقبال کرده است.

در خبرنامه به نقل از رئیس جمهور سابق افغانستان آمده که در ۱۳ سال گذشته به طور دوامدار از آمریکا و سایر نیروهای ائتلاف بین‌المللی خواسته بود تا در عملیات‌های جنگی شان اصلاحات بیارند. زیرا مراکز هراس افگنی در خارج از مرزهای افغانستان است.

حق نشر عکس afghanistan
Image caption عکس و تیتر اول، روزنامه افغانستان

روزنامه ماندگار نیز با اشاره به پایان مأموریت رزمی ناتو نوشته که شاید فهرست تفاوت‌های افغانستان سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴، به‌ساده‌گی دستاوردهای ظاهری این مبارزه را به نمایش گذارد و هر صاحب‌خردی را به‌آسانی قانع سازد که افغانستان تحت تسلط گروه طالبان تا افغانستان امروز، زمین و آسمان تفاوت دارد.

نویسنده این روزنامه افزود که با پایان ماموریت رزمی ناتو و سیاست نرم دولت وحدت ملی در مقابل گروه طالبان، حالا می‌توان وضع را چنین توصیف کرد که اراده قاطع برای مبارزه با تروریسم و گروه طالبان در سطح ملی و بین‌المللی از بین رفته است و اکنون هیچ نوع عزمی مبنی بر پایان خشونت‌ها در افغانستان وجود ندارد.

این روزنامه تاکید کرد که پایان ماموریت رزمی ناتو را به یک معنای دیگر هم می‌توان تلقی کرد. این‌که مأموریت رزمی ناتو و آمریکا، مشکلات جدی و بنیادین افغانستان را حل نکرده، بل به صورتی دیگر آن را تقویت کرده است.

روزنامه دولتی اصلاح نیز با اشاره به پایان ماموریت رزمی ناتو نوشته است که نیروهای افغان در مدتی که انتقال مسئولیتهای امنتی از نیروهای بین المللی به این نیروها انجام می‌شد توانسته است که مسئولیت‌های خود را به نحو احسن انجام دهد.

سرمقاله نویس اصلاح افزوه است که با توجه به کوهستانی بودن افغانستان، نیروهای امنیتی افغان در این مدت از نیروهای ناتو برای پوشش هوایی کمک خواسته است. کوهستانی بودن کشور باعث شده تا هراس افگنان از آن به عنوان پناهگاه استفاده کنند و شهرها و روستا ها را هدف قرار دهند.

این روزنامه تاکید کرده که اکنون ظرفیت سازی در نیروهای امنیتی افغان اولویت اول افغانستان به حساب می‌آید و بدون تجهیز نیروهای هوایی کشور عملیات‌های هوایی برای نیروهای امنیتی افغان درد سرساز خواهد شد.

روزنامه دولتی انیس نیز نوشته است که ناتو بعد از این نیروهای نظامی افغانستان را حمایت راهبردی خواهد کرد و علاوه بر آموزش و مشوره دهی باید ازنیروهای امنیتی افغان حمایت مالی و لوژستیکی نیز نماید.

در سرمقاله این روزنامه آمده که ناتو تعهد کرده تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی نیروی هوایی افغانستان را نیز احیا و بازسازی کند.

مطالب مرتبط