عطامحمد نور: اگر من در فهرست ناتو دشمن بودم، پس ترور بقیه شخصیت‌ها کار آنهاست

Image caption آقای نور گفته از ناتو و مسئولان مجله اشپیگل در مورد این گزارش توضیح خواهد خواست

عطا محمد نور، از رهبران قدرتمند جهادی در افغانستان گفته است اگر نام او به عنوان "دشمن" در فهرست افراد تحت پیگرد ناتو قرار گرفته و نیروهای خارجی به دنبال حذف فیزیکی او بوده‌اند، "واضح است که ترور دیگر شخصیت‌های افغانستان [که در سیزده سال گذشته کشته شده‌اند] نیز کار خارجی‌ها بوده و دشمنان داخلی و طالبان در آن نقشی نداشته‌اند."

آقای نور که امروز چهارشنبه ۱۰ جدی/دی‌ماه (۳۱ دسامبر) در یک کنفرانس خبری در مزار شریف صحبت می‌کرد، از برهان الدین ربانی، رئیس پیشین شورای عالی صلح و ژنرال داود داود، از فرماندهان ارشد نظامی در حکومت افغانستان نام برد که هر دو در حمله انتحاری کشته شدند.

مجله آلمانی اشپیگل روز یکشنبه ۲۸ دسامبر، در گزارشی با نام "فهرست اوباما: تاریخچه مشکوک قتل‌های هدفمند در افغانستان"، ادعا کرده بود به اسناد محرمانه سازمان ناتو دست یافته که نشان می‌دهد نیروهای خارجی حاضر در افغانستان فهرست بلندی از افرادی تهیه کرده بودند که باید مورد هدف قرار می‌گرفتند.

این مجله نوشته است که علاوه بر شبه نظامیان مخالف دولت، نام شماری از قاچاقچیان مواد مخدر و همچنین افرادی که نیاز به جمع‌آوری اطلاعات در مورد آنها بوده، در این فهرست دیده می‌شود.

اشپیگل از جمله به نام آقای نور اشاره می‌کند که در سال ۲۰۱۰ وارد این فهرست شده است.

با این حال آقای نور گفت که ژنرال دیوید کمپ‌بیل، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان، در گفت‌وگو با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی تاکید کرده که قرار گرفتن نام افراد در این فهرست، الزاما به این معنا نیست که ناتو در صدد حذف فیزیکی آنها بوده است.

آقای نور در سخنان امروز خود گفت که او متحد سیزده ساله جامعه جهانی در جنگ علیه تروریسم بوده است.

او همچنین به قرار گرفتن نام خود در کنار قاچاقچیان مواد مخدر در این فهرست اعتراض کرد و گفت که مجله اشپیگل با نشر این گزارش به "آبرو و حیثیت" او لطمه وارد کرده است.

آقای نور گفت که در این مورد از مسئولان مجله اشپیگل و دولت آلمان توضیح خواهد خواست تا مشخص شود دلیل طرح چنین ادعایی از سوی این مجله چه بوده است.

روز گذشته احزاب مخالف دولت آلمان نیز خواهان تحقیق در مورد همکاری ارتش و سازمان اطلاعات خارجی این کشور در "قتل هدفمند" شماری از افرادی شدند که نام آنها در این فهرست گنجانده شده است.