اشرف غنی: کابینه تا یک هفته دیگر معرفی خواهد شد

حق نشر عکس arg
Image caption محمداشرف غنی در اوایل ماه دسامبر گفته بود، دو تا چهار هفته کابینه را معرفی خواهد کرد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که تا یک هفته دیگر، اعضای جدید کابینه این کشور را به پارلمان معرفی خواهد کرد.

به گزارش دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری افغانستان، آقای غنی عصر امروز چهارشنبه ۱۰ جدی/دی‌ماه، در دیدار با رئیس، هیات اداری و شماری از اعضای مجلس نمایندگان این کشور گفت که "مسایل عمده" در مورد تشکیل کابینه جدید حل شده است.

او گفت وزیران پیشنهادی در قالب یک "تیم واحد" به پارلمان معرفی خواهند شد.

ظاهرا اشاره آقای غنی به اخبار مربوط به وجود اختلافاتی میان او و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی است که گفته می‌شود باعث تاخیر در معرفی کابینه جدید شده است.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفته است کابینه جدید باید "انعکاس‌دهنده واقعیت‌های عینی جامعه افغانستان و یک کابینه متعادل و نماینده" باشد.

آقای غنی هنگام برگزاری مراسم ادای سوگند ریاست جمهوری، ۴۵ روز برای معرفی کابینه جدید مهلت خواسته بود اما با گذشت بیش از ۹۰ روز از آغاز به کار حکومت وحدت ملی، هنوز کابینه تشکیل نشده است.

حدود دو هفته قبل مجلس نمایندگان افغانستان با انتقادهای تند از رئیس جمهوری و رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی، به این دو نفر هفت روز مهلت داد که وزیران پیشنهادی را معرفی کنند.

پس از اینکه با پایان این ضرب الاجل، اعضای کابینه جدید معرفی نشدند، نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند که هیات اداری و روسای کمیسیون‌های هجده‌گانه به منظور آگاهی از مشکلاتی که در معرفی کابینه جدید وجود دارد، با رئیس جمهوری و رئیس اجرائی دیدار کند و از آنها درباره تاخییر معرفی اعضا کابینه توضیح بخواهد.