روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۱۰ جدی

Image caption عکس و تتر اول هشت صبح

روزنامه‌های چاپ امروز کابل از تاخیر در معرفی کابینه حکومت وحدت ملی انتقاد کرده و به موضوع اردوگاه‌های "تروریستی" در شمال افغانستان پرداخته‌اند. تفسیر خبر تسلیمی یک دختر چهارده ساله انتحاری در هلمند، موضوع دیگر این روزنامه‌ها است.

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "توپ در میدان غنی" نوشته که با اظهارات اخیر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی، توپ در میدان اشرف غنی رئیس جمهوری قرار گرفته تا در مورد تاخیر در معرفی کابینه به مردم و پارلمان توضیح دهد.

اخیراً آقای عبدالله گفت که او فهرست ۱۲ تن از وزیرانی که او باید معرفی می‌کرد، آماده است، اما فهرست اسامی بقیه وزیران هنوز آماده نشده است. آقای عبدالله افزوده که رئیس جمهوری صلاحیت‌های دو تن از نامزدهای وزارت را تایید کرده است. اخیرا فشارها برای معرفی اعضای کابینه بر آقایان غنی و عبدالله افزایش یافته است.

سرمقاله‌نویس هشت صبح افزوده که هنوز مشخص نیست که آقای غنی چرا موفق به تهیه فهرست اعضای کابینه نشده است. روزنامه به عنوان یکی از احتمالات در این زمینه "کشمکش" در درون تیم آقای غنی بر سر اسامی اعضای کابینه دانسته است. هشت صبح معتقد است که سکوت رئیس جمهوری باعث تولید نگرانی در اذهان عمومی شده است.

نویسنده هشت صبح تاکید کرده که رئیس جمهوری باید به مردم توضیح دهد که با چه مشکلی مواجه است و دلیل اصلی تاخیر معرفی کابینه در چیست. روزنامه هشدار داده که اگر آقای غنی در این مورد با مردم سخن نگوید، در افکار عمومی به عنوان مسئول بن‌بست کنونی در معرفی کابینه معرفی خواهد شد.

قدرت‌الله برومند در سرمقالهجامعه باز نوشته که حالا نه رئیس جمهوری و نه رئیس اجرایی هیچ کدام نمی‌داند که دقیقان چه کاری و به چه صورتی انجام دهد تا کشور از وضعیت کنونی نجات یابد. نویسنده نوشته معتقد است که برکناری مسئولان امنیتی هرات توسط آقای غنی برای حل مشکل این ولایت و به تعبیر نویسنده تقسیم کابینه توسط آقای عبدالله به "کابینه ما و آنها"، مثالی از این سردرگمی است.

نویسنده به صورت "نقل به مضمون" از قول آقای عبدالله آورده که به نوشته جامعه باز در نشستی با نمایندگان مجلس گفته: "کابینه ما تشکیل شده، ولی کابینة آن‌ها تا هنوز معلوم نیست". نویسنده از آقای عبدالله انتقاد کرده که مگر "چند کابینه داریم که یکی از باید از شما باشد و دیگری از آنها؟"

برومند با این مقدمه به این پرسش جدی می‌رسد که "با وجود این‌همه فاصله و عدم ‌هماهنگی در دولت وحدت‌ملی، این دولت در پنج سال آینده با مردم، حکومت و وحدت ملی چه کاری خواهد کرد؟ آیا هم‌چنان وضعیت کنونی ما و آن‌ها در درون ‌حکومت وجود خواهند داشت؟ بر‌اساس تجربه‌ای که در انتخابات و بعد از آن در شکل‌گیری فرایند وحدت ملی به دست آمده است، احتمالاً این پاسخ درست خواهد بود که اگر نه در چارچوب قانون، ولی حتماً در عمل، حکومت آینده، فقط یک حکومت واحد ملی نخواهد بود."

Image caption "حکایت سفره‎های امروز"، علی‌زاده، روزنامه افغانستان

روزنامه دولتی انیس در خبری نوشته که رئیس مجلس نمایندگان از "ریزه‌گل" زنی که گفته می‌شود بیست و پنج عضو گروه طالبان را در ولایت فراه در جنوب غرب افغانستان کشته، تقدیر کرده و اقدام او را "مایه افتخار" و "حماسه به یاد ماندنی" برای مردم افغانستان" دانسته است.

منابع دولتی در فراه گفته‌اند که ریزه‌گل به همراه همسر، دختر، پسر کوچک و عروسش زمانی علیه افراد گروه طالبان دست به تفنگ برد که طالبان یک پسر او را، که مامور پلیس بود، در جلو چشمش به رگبار بستند. رسانه‌ها از قول مقام‌های دولتی گزارش کرده‌اند که در تبادل آتش متقابل خانم ریزه‌گل و طالبان، ۲۵ عضو گروه طالبان کشته شدند.

به نوشته انیس، عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس با حضور شماری از نمایندگان مجلس و خانم ریزه‌گل، از عدم همکاری نهادهای امنیتی با این زن انتقاد کرده و از حکومت وحدت ملی خواسته که به دلیل تهدیدهای امنیتی که علیه او در فراه وجود دارد، باید یک آپارتمان در شهر کابل در اختیار ریزه‌گل قرار دهد.

این روزنامه دولتی افزوده که رئیس مجلس خود "لوح تقدیر" مجلس را به ریزه‌گل داده و از دولت خواسته که ضمن حمایت مالی از او، به پسر و شوهرش رتبه نظامی بدهد. ریزه‌گل حالا در رسانه‌ها به عنوان "قهرمان" مورد تقدیر قرار می‌گیرد.

روزنامه چراغ در مقاله‌ای به عنوان "سربازان کوچک، جنگ بزرگ" به قلم نرگس اعتماد با اشاره به تسلیم شدن یک دختر چهارده ساله انتحاری در ولایت جنوبی هلمند به پلیس، نوشته که "هلمند مدتی است که تروریست‌های خردسال تولید می‌کند" – امری که نویسنده با طعنه می‌نویسد موردی دیگر به "فهرست سیاه" هلمند افزوده شد.

پریروز مقام‌های امنیتی در ولایت هلمند گفتند که این دختر از سوی پدرش به اشاره گروه طالبان وادار شده بود که برای یک حمله انتحاری آماده شود. او هنگامی که برای دیدن محل هدف انفجار در ولسوالی نوازد برده می‌شد، خود را به پلیس تسلیم کرد و از موضوع از اطلاع داد.

نویسنده چراغ نوشته که ولایت هلمند پیش از این هم شاهد "شست‌وشو مغزی" و "تربیت انتحاری‌های کوچک" بوده است. مقاله‌نویس چراغ مدعی است که سازمان اطلاعات پاکستان ماشین شست‌وشوی مغزی خود را در ولایت هلمند فعال کرده که مشغول آموزش بمبگذاران انتحاری خردسال است.

نرگس اعتماد افزوده که هلمند نمونه بارزی از جنگ جاری در افغانستان است. به باور نویسنده هلمند جایی است که می‌توانست مرکز توسعه اقتصادی و اجتماعی در افغانستان باشد، اما با تبدیل شدن آن به مرکز مبارزه با تروریسم و تولید مواد مخدر، حالا "جغرافیای مخوف و ممنوعه" شده است.

نویسنده چراغ انتقاد کرده که حضور بیش از ۹ هزار سرباز خارجی و هزاران نفر از نیروهای داخلی نتوانست مانع از آن شود که به ادعای نویسنده بیش از نیمی از نیازهای جهانی به مواد مخدر در این ولایت تولید شود و به لحاظ امنیتی به یکی از بزرگترین مراکز عملیات تهاجمی گروه‌های شورشی تبدیل شود.

روزنامه ویسا در صفحه اول خود از قول ضمیر کابلوف سفر پیشین روسیه در افغانستان نوشته که "تروریستان" درمناطق مرزی افغانستان با سه کشور آسیای میانه، تاجکستان، ازبکستان و ترکمنستان کمپ‌های تروریستی برپا کرده و هزاران نفر در این اردوگاهها آموزش تروریستی می‌بینند.

ویسا محل مخابره این خبر را "ماسکو" نوشته و افزوده که آقای کابلوف به خبرگزاری انترفاکس گفته که "این تهدیدها" با خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان به وجود آمده و "تروریستان از خلای حضور نظامیان خارجی به خوبی استفاده کرده و برای خود پرورشگاه‌های تروریستی ساخته‌اند".

در خبر ویسا آمده که فرستاده ویژه روسیه در افغانستان گفته که در یک اردوگاه در نزدیک مرز تاجکستان چهار تا پنج هزار و در یک اردوگاه دیگر در نزدیک مرز ترکمستان ۲۵۰۰ نفر دگیر مشغول فعالیت‌های ترویستی هستند. به نوشته این روزنامه، سفیر پیشین روسیه در افغانستان گفته که این اردوگاه‌ها ماهانه پنجاه نفر را برای حملات تروریستی آماده می‌کند.