غنی:‌ ضرب الاجل خروج نیروهای آمریکایی نیازمند بررسی است

Afghan security forces on an operation in Dangam district, Kunar province, near the Pakistani border, 3 January حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای ارتش افغانستان در جریان عملیاتی در نزدیکی مرز پاکستان در روز شنبه

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان گفته است که ضرب الاجل دو ساله آمریکا برای خارج کردن آخرین نیروهایش از افغانستان ممکن است نیازمند "بررسی مجدد" باشد.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا می گوید همزمان با مسئولیت پذیری افغان ها در امور امنیتی کشورشان، همه سربازان آمریکایی را تا پایان ۲۰۱۶ از افغانستان خارج خواهد کرد.

اما پیکارجویان طالبان در سال گذشته حملات خود را به طور قابل توجهی شدت داده اند و علیه آمریکا اعلام پیروزی کرده اند.

آقای غنی در مصاحبه با شرکت سی بی اس آمریکا گفت که "ضرب الاجل ها نباید جزمی باشند."

اختلاف نظرها در مورد جدول زمانی خروج ائتلاف تحت رهبری آمریکا باعث تنش در روابط آقای اوباما با حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان شده بود.

از زمان پایان رسمی عملیات صلحبانی ائتلاف در ماه گذشته، حدود ۱۳ هزار سرباز عمدتا آمریکایی در نقش آموزشی و حمایتی در افغانستان باقی مانده اند. چند هزار سرباز دیگر آمریکایی هم هستند که بر عملیات ضدتروریستی تمرکز خواهند داشت.

طالبان اما اعلام کرده است که آمریکا و متحدانش "شکست خورده اند" و قول داده که "با اخراج باقی نیروهای متجاوز یک نظام خالص اسلامی برقرار کند."

'داعش نخواهد آمد'

حق نشر عکس AP
Image caption آقای غنی در مصاحبه با شبکه سی بی اس آمریکا سخن می گفت

در اوج عملیات ۱۳ ساله ائتلاف بین المللی، بیش از ۱۳۰ هزار نظامی از ۵۰ کشور در افغانستان حضور داشتند.

آقای غنی در مصاحبه با برنامه ۶۰ دقیقه شبکه سی بی اس که یکشنبه عصر به وقت شرق آمریکا پخش شد گفت: "اگر هر دو طرف، یا در این مورد چند طرف با منافع مشترک، بیشترین تلاش را برای رسیدن به اهدافشان کرده اند و پیشرفت واقعی به دست آمده، در آن صورت باید تمایل به بررسی مجدد ضرب الاجل وجود داشته باشد."

او در پاسخ به این سوال که آیا این مساله را با آقای اوباما در میان گذاشته است گفت: "پرزیدنت اوباما مرا می شناسد. نیازی نیست به هم بگوییم."

ژنرال جان کمپبل که باقی نیروهای ائتلافی در افغانستان را هدایت می کند به ۶۰ دقیقه سی بی اس گفت مطمئن است که نیروهای امنیتی افغانستان می توانند مانع افتادن کشورشان به دست گروه های پیکار مثل داعش شوند.

او گفت: "...این عراق نیست. من نمی توانم ورود داعش به افغانستان مثل آنچه در عراق اتفاق افتاد را پیش بینی کنم. نیروهای امنیتی افغان چنین اجازه ای نخواهند داد."

او استدلال کرد که ارتش افغانستان اکنون "محترم ترین نهاد در افغانستان به حساب می آید."

او که از کابل با این شبکه صحبت می کرد گفت دو سال قبل احتمالا نمی توانست چنین حرفی بزند اما امروز چنین است.

منتقدان قبلا انضباط و روحیه نیروهای امنیتی افغانستان در برابر حملات طالبان را زیر سوال برده اند. حداقل ۴۶۰۰ سرباز این نیرو سال گذشته کشته شدند.

مطالب مرتبط