در بمباران نیروهای بین المللی ۱۸ "مخالف" دولت افغانستان کشته شدند

Image caption چندی قبل در حمله انتحاری هنگام مسابقه والیبال در میان انبوهی از تماشاچیان در ولایت پکتیکا دست کم ۵۰ کشته و بیش از شصت زخمی به جا گذاشت

ضمیرخپلواک، مسئول رسانه‌های ولایت پکتیکا در جنوب شرق افغانستان اعلام کرد که ۱۸ عضو نیروهای مخالف دولت افغانستان در یک بمباران هوایی نیروهای بین‌المللی کشته شدند.

او به بی‌بی‌سی گفت که این حادثه صبح روز شنبه،۱۳ جدی/دی در ولسوالی گیان این ولایت رخ داده که در میان کشته‌ها تعدادی از اتباع خارجی نیز دیده می‌شود.

هنوز روشن نیست که ۱۸ تن مربوط به گروه طالبان بودند و یا هم شبکه حقانی، ولی در ولایت‌های شرقی و جنوبی شرقی افغانستان بیشتر نیروهای شبکه حقانی فعال هستند.

دولت افغانستان و یا هم نیروهای بین‌المللی مشخص نکرده‌اند که این افراد هدف بمب‌های پهپاد قرار گرفته و یا بمب افگن‌های نیروهای بین المللی این افراد را هدف قرار داده است.

همچنین به گفته آقای خپلواک در این بمباران هوایی سه خودرو و مقدار اسلحه سبک و سنگین این نیروها نیز نابود شده‌است.

با آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی ماموریت رزمی نیروهای ناتو در افغانستان عملا پایان یافت و این نیروها برخورد مستقیم بانیروهای مخالف دولت افغانستان نخواهند داشت.

نقش این نیروها بعد از این بیشتر آموزش و مشاورت نیروهای امنیتی افغان و در صورت نیاز نیروهای افغان، حمایت هوایی (نظامی) نیروهای بین‌المللی را هم خواهند داشت.

اکنون حدود ۱۵ هزار نیروهای بین المللی در افغانستان باقی مانده که بیشتر آنان سربازان آمریکایی هستند و مسئولیت تامین امنیت افغانستان را رسما نیروهای افغان به عهده گرفته‌است.

مطالب مرتبط