تولید زعفران در ولایت هرات ۲۵ درصد کاهش یافت

Image caption ولایت هرات در غرب افغانستان یکی از تولید کننده عمده زعفران است

بشیر احمد رشیدی، رئیس اتحادیه ملی زعفران کاران افغانستان اعلام‌کرد که با توجه به زمینهای زیر کشت؛ میزان تولید زعفران در ولایت هرات در غرب افغانستان امسال در مقایسه با سال گذشته ۲۵ درصد کاهش یافته‌است.

آقای رشیدی افزود که در سال گذشته ۶۵۰ هکتار زمین را در ولایت هرات زعفران کشت کرده بودند در نتیجه کشاورزان حدود سه تن محصول برداشتند. ولی در سال جاری باوجود کشت زعفران در ۸۵۰ هکتار زمین، محصولات زعفران تغییر نکرده است.

رئیس اتحادیه زعفران کاران هرات گفت که افزایش سرما در ماه حوت/ اسفند سال گذشته علت کاهش محصول زعفران بوده است.

آقای رشیدی با اشاره به اینکه محصول جمع آوری شده امسال به حدود سه تن می‌رسد، گفت که انتظار می‌رفت این مقدار به ۴ الی ۴.۵ تن برسد.

Image caption این کشت باعث ایجاد شغل برای مردم شده است

زعفران در بسیاری از ولسوالی‌های هرات کشت می‌شود. درسال‌های گذشته به دلیل درآمد خوب دهاقین از فروش محصولات زعفران، زمینهای بیشتر زیر کشت این محصول نسبت به سالهای گذشته قرار می‌گرفت.

محمد قاضی زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی در هرات می‌گوید که قیمت یک کیلو زعفران در ولایت هرات هشتاد تا نود هزار افغانی( معادل ۱۸۰۰دلار) است و در بازارهای بین المللی زعفران هرات هر کیلو به دو هزار دلار به فروش می‌رسد.

تاجران افغان می گویند صنعت بسته بندی محصولات زعفران هنوز در افغانستان رضایت بخش نیست و همین امر یکی از عوامل کاهش قیمت این گیاه قیمتی در افغانستان است.

از زعفران در سال‌های اخیر به عنوان کشت جایگزین خشخاش یاد می‌شود. هرات در این زمینه پیشتاز است و کشاورزان ۲۸ ولایت دیگر افغانستان را نیز در ترویج کشت زعفران کمک می‌کند.

از زعفران برای تولید داروهای گیاهی، پخت و پز و مخصوصا تولید رنگ، استفاده می‌شود.

Image caption کشاورزان ولایت هرات، کشاورزان سایر ولایت‌ها را نیز در زمینه کاشت زعفران آموزش می‌دهند

مطالب مرتبط