خودروی پلیس اتحادیه اروپا در کابل هدف انفجار انتحاری قرار گرفت

حق نشر عکس AFP

فرماندهی پلیس کابل می‌گوید که در اثر یک انفجار انتحاری در کابل، پایتخت افغانستان یک غیرنظامی کشته و پنج نفر دیگر زخمی شده‌اند.

حشمت استانکزی، سخنگوی پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفت که مهاجم انتحاری سوار بر موتر/خودروی مملو از مواد انفجاری یک واسطه حامل نیروهای خارجی را هدف قرار داد.

آقای استانکزی گفت که در این رویداد شش غیرنظامی افغان زخمی شدند که یکی آنها در بیمارستان جان داده است.

پلیس اتحادیه اروپا در کابل تائید می‌کند که مهاجم انتحاری یک موتر نیروهای پلیس اتحادیه اروپا را هدف قرار داده است. در خبرنامه پلیس اتحادیه اروپا آمده که به سرنشینان موتر این نهاد آسیبی نرسیده است.

این رویداد حوالی ساعت ۱ ظهر به وقت محلی در جاده کابل-جلال‌آباد در حومه شرقی پایتخت اتفاق افتاد.

کابل در روزهای اخیر زیر تدابیر شدید امنیتی بوده است. نیروهای پلیس و امنیت ملی و ارتش در اطراف شهر جا به جا شده و بازرسی شدید در کمربندهای امنیتی شهر از هفته ها به این سو جریان دارد.

گروه طالبان مسئولیت این رویداد را به عهده گرفته و گفته که کاروانی از نیروهای خارجی را در شرق کابل هدف قرار داده است.

شاهراه کابل-جلال‌آباد از مسیرهای نا امن است. مخالفان مسلح دولت افغانستان هموار در این مسیر حملات انتحاری و انفجاری سازماندهی می‌کنند.

حدود یک و نیم ماه پیش یک مهاجم انتحاری در همین جاده، خودروی سفارت بریتانیا را هدف قرار داد. در این رویداد دست کم پنج نفر کشته و ۳۳ نفر دیگر زخمی شدند.

صبح امروز نیز یک بمب که در یک سطل آشغال در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی کابل جاسازی شده بود، منفجر شد. در این رویداد به کسی آسیبی نرسید.

حق نشر عکس AP
Image caption کابل در روزهای اخیر زیر تدابیر شدید امنیتی قرار داشته است

نیروهای ناتو و آمریکا در آخرین روز سال ۲۰۱۴ میلادی به ماموریت رزمی خود در افغانستان نقطه پایان گذاشتند. از آغاز سال جدید میلادی که پنج روز آن گذشته، نیروهای امنیتی افغانستان با کمیت ۳۵۰ هزار نفری مسئول تامین امنیت در سراسر افغانستان است.