روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۱۵ جدی

شمارش معکوس تا پایان صد روز نخست حکومت وحدت ملی و بی سرنوشتی کابینه و گفت‌وگوهای صلح با مخالفان مسلح دولت در پرتو اعلامیه مشترک دولت افغانستان و پاکستان مبنی بر مبارزه علیه تروریسم در بیشتر روزنامه‌های چاپ امروز کابل انعکاس یافته است.

۹۸ روز از آغاز به کار حکومت وحدت ملی می‌گذرد و با وجود موجی از انتقادها هنوز رهبران حکومت موفق به معرفی کابینه نشده اند.

روزنامه ۸صبح در سرمقاله‌ای با عنوان " شمارش معکوس صد روز نخست" نوشته که "حکومت تا حال نتوانسته حداقل بخشی از کابینه‌اش را تکمیل کند. اگر این نقص تا روز چهارشنبه این هفته جبران نشود، بزرگ‌ترین ناکامی اشرف‌غنی و عبدالله عبدالله در صد روز نخست خواهد بود؛ ناکامی‌ای که کل حکومت وحدت ملی را زیر سوال می‌برد."

نویسنده ۸صبح، در ادامه نوشته که حکومت وحدت ملی کارکردهای مثبتی هم در سه ماه گذشته داشته که تحت شعاع معرفی نشدن کابینه قرار گرفته است.

سرمقاله نویس ۸صبح نوشته "معرفی نشدن کابینه پیامدهایی داشته است که حتا بر زندگی روزمره مردم هم اثر گذاشته است. به‌عنوان نمونه، کارایی و خدمات‌رسانی نهادهای دولتی، افت کرده است. به‌دلیل نبود وزیر و مدیریت سرپرستی، کسی دل به کار نمی‌دهد."

صد روز ناکامی یا صد روز کامیابی

روزنامه ماندگار در سرمقاله‌اش نوسته که دولت وحدت ملی از آغاز با مشکلات روبه‌رو بود، آن‌هم به این دلیل که میراث خطرناکی را از دولتِ پیشین روی شانه‌های خود داشت.

به باور نویسنده ماندگار امضای پیمان امنیتی با آمریکا و ناتو و جلب توجه جامعه جهانی به افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ و تدوین استراتژی مبارزه با ناامنی ها در نبود نیروهای خارجی، دو کار مهم دولت وحدت ملی در صد روز نخست بود.

ماندگار نوشته که بزرگترین ناکامی دولت وحدت ملی در ایجاد کابینه بود. در سرمقاله ماندگار آمده که "رهبران دولت وحدت ملی که در آغاز روزهای کاری خود گفته بودند که ظرف چهل‌وپنج روز کابینه جدید، کارا و متخصص را معرفی خواهند کرد، حالا پس از گذشت صد روز موفق به عملی کردن آن نشده‌اند."

در ادامه آمده که "به هر حال، صد روز نخست نشان داد که دولت وحدت ملی تا رسیدن به ثبات و یک‌دستی، هنوز با چالش‌های زیادی روبه‌روست و نمی‌توان به‌زودی انتظار تغییر و دگرگونی را از آن داشت."

روزنامه پشتو ویسا نوشته که دلیل انتقادهایی که علیه حکومت وحدت ملی مطرح می‌شود عمدتا طبیعی و منطقی است اما در مواردی هم رسانه‌ها و مردم به خاطر بدنام کردن و بی اعتبار کردن نظام به طور عمدی دست به انتقاد می‌زنند.

ویسا نوشته که سران حکومت وحدت ملی در جریان مبارزات انتخاباتی در سردادن شعار و وعده سپردن به مردم، افراط کردند و حالا که این وعده‌ها را نمی‌توانند عملی کنند با انتقادهای مردم مواجه شده اند.

به نظر نویسنده ویسا "بسیاری فکر می‌کنند که شاید با معرفی کابینه انتقادها کم شود در حالی که عکس این تصور هم امکان دارد و شاید با معرفی کابینه جنجال بر سر تقسیم ادارات اوج بگیرد."

روند صلح و مبارزه با تروریسم

برخی دیگر از روزنامه‌های چاپ کابل به روند صلح دولت افغانستان با مخالفان مسلح و رویکرد مشترک کابل و اسلام آباد به مبارزه با تروریسم پرداخته اند.

در روزهای اخیر برخی از رسانه‌های افغان و پاکستانی گزارش کرده اند که سران تعدادی از احزاب سیاسی پاکستان به دعوت مقام‌های دولت افغانستان به کابل سفر خواهند کرد و هدف این سفر هم بحث روی تلاش‌های مشترک دو کشور در روند صلح و نقش افغانستان و پاکستان به مبارزه علیه تروریسم عنوان شده است.

روزنامه آرمان‌ملی، نوشته که هرچند هنوز زود است قضاوت کرد که "پاکستان در برابر تروریست‌هایی که تا حالا مورد حمایت‌اش بود" وارد اقدام می‌شود یا نه اما نشانه‌هایی دیده می‌شود که پاکستان به این نتیجه رسیده که "دوام حمایت از هراس افکنی برای آن کشور بسیاز زیانبار است."

به باور نویسنده آرمان‌ملی، "اگر همکاری میان این دو کشور در برابر هراس افکنی صادقانه انجام شود، به زودی ماشین جنگی هراس افگنان در منطقه از کار خواهد افتاد و صفحه جدید روابط میان دو کشوری که سال‌هاست در نزاع و کشمکش به سر برده‌اند، گشوده خواهد شد."

روزنامه دولتی انیس اما نوشته که "دشواری‌های کنونی افغانستان و پاکستان از ناحیه تروریسم و دهشت‌افکنی باید به گونه بنیادی رفع شود." این عنوان در سرمقاله انیس نشان می‌دهد که هنوز دو کشور با وجودی که اعلامیه مشترک برای آغاز عملیات‌های مشترک نظامی برای هدف قرار دادن شورشیان ارایه کرده اند، اختلافات بنیادی در این زمینه دارند.

انیس نوشته که دید و بازدید مقام های دو کشور بر محور مبارزه با تروریسم و گفت‌وگوهای صلح صفحه جدیدی را در روابط دو کشور ورق زده و قرار است گروهی از اعضای احزاب سیاسی پاکستان نیز در آینده به کابل سفر کنند.

انیس نوشته اگرچه سال های درازی است که دولت افغانستان بر مبارزه علیه تروریسم تاکید دارند اما پس از حمله به مکتبی در پیشاور پاکستان که ده ها کودک دانش‌آموز در آن کشته و زخمی شدند، حالا به نظر می‌رسد که نظامیان پاکستان به این نتیجه رسیدند که مبارزه با تروریسم نیازمند اقدامات عملی و بنیادی است.