روزنامه‌های کابل: سه‌شنبه، ۱۶ جدی

تاخیر در معرفی اعضای کابینه حکومت وحدت ملی و اظهارات اخیر اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان، از موضوع‌های اصلی مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

روزنامه دولتی اصلاح در سرمقاله خود نوشته که دلیل تاخیر در معرفی اعضای کابینه حکومت وحدت ملی "دقت و تامل بیشتر" در گزینش آنها است. روزنامه افزوده که در حالی که این تاخیر نگرانی‌هایی در میان مردم دامن زده، سخنگویان حکومت از معرفی وزیران جدید در "چند روز آینده" خبر داده‌اند.

روزنامه فهرستی از مشکلاتی که تاخیر معرفی اعضای کابینه و مدیریت نهادهای دولتی توسط سرپرست‌ها را ارائه کرده و در ادامه نوشته که هم رئیس جمهوری و هم رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی براساس وعده‌هایی که به مردم داده‌اند، در تلاشند که اعضای کابینه را براساس شاسته‌سالاری برگزینند.

روزنامه تاکید کرده که مردم به وزیران "متخصص و متعهد" نیاز دارند و دقت زیاد رئیس جمهوری و رئیس اجرایی در این مورد باعث به درازا کشیدن روند گزینش اعضای کابینه شده است. از سوی دیگر اصلاح مردم را هم حق به جانب دانسته که به دلیل تاخیر در معرفی اعضای کابینه اعتراض کنند.

اما آرمان ملی نوشته آقای غنی که قرار است برای پنج سال رهبری کشور را به عهده داشته باشد، در صد روز اول کارش "امتحان" خود را داده است. نویسنده انتقاد کرده که او هنوز نتوانسته اعضای کابینه خود را معرفی کند و وعده‌هایش در زمینه تشکیل کابینه تخصصی هم عملی نخواهد شد.

به نوشته آرمان ملی، حرف بر سر تخصص نیست، بلکه تلاش رئیس جمهوری و رئیس اجرایی بر سر رعایت ترکیب قومی اعضای کابینه است. روزنامه از قول محمد خان معاون اول رئیس اجرایی نوشته که رهبران حکومت وحدت ملی تحت فشارند که چنین ترکیبی را در تشکیل کابینه در نظر بگیرند.

آرمان ملی افزوده که قرار است در ترکیب اعضای کابینه آینده ۹ پشتون، ۸ تاجیک، ۴ هزاره، ۲ ازبک و ۳ تن از اقوام دیگر حضور داشته باشند که احتمالاً یکی از آنها از اقلیت دینی هندو خواهد بود. روزنامه معتقد است که هرچند رعات ترکیب قومی به دلیل حفظ وحدت ملی لازم است، ولی اصل تخصص و شایسته‌سالاری هم نیاز کشور است.

Image caption علیزاده، روزنامه افغانستان. اخیرا نگرانی های زیادی نسبت به آلودگی هوای شهر کابل مطرح شده

برخی از روزنامه‌ها اظهارات اخیر اشرف غنی رئیس جمهوری درباره برنامه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در سال ۲۰۱۶ را بررسی کرده‌اند. ماندگار چنین اظهارات را "دردسرساز" دانسته و اطلاعات روز نوشته که راهبردهای آمریکا منطبق با واقعیت‌های افغانستان نیست.

آقای غنی در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌بی‌اس آمریکا که دیروز پخش شد، گفته که ضرب‌الاجل دو ساله آمریکا برای خارج کردن آخرین نیروهایش از افغانستان ممکن است نیازمند "بررسی مجدد" باشد. او تاکید کرده که "ضرب‌الاجل‌ها نباید جزمی باشند."

هادی صادقی در سرمقالهاطلاعات روز نوشته: "منطبق نبودن برنامه‌های نظامی آمریکا و ناتو با واقعیت‌های جنگ با تروریسم در افغانستان، یکی از واقعیت‌هایی است که همیشه تکرار شده و همین امر یکی از عوامل اصلی طولانی شدن روند مبارزه با تروریسم می‌باشد."

نویسنده افزوده که شرایط امنیتی افغانستان برای خروج نیروهای آمریکایی از این کشور "آماده" نیست و تعیین ضرب‌الاجل برای خروج این نیروها در سال ۲۰۱۶ "عجولانه" است. به باور سرمقاله نویس اطلاعات روز، این تصمیم آمریکا باعث شده که قبل از شکست کامل تروریسم و تقویت نیروهای امنیتی افغانستان، مسئولیت امنیتی به عهده این نیروها گذاشته شود.

صادقی با این مقدمه به این نتیجه رسیده که اظهارات آقای غنی در مورد تعیین مهلت خروج برای نیروهای آمریکایی از کشورش قابل درک است. نویسنده تاکید کرده که آینده افغانستان "مبهم" است و نمی‌توان پیشبینی کرد که تا دو سال آینده وضعیت جنگ با تروریسم در این کشور به کجا می‌کشد. روزنامه تاکید کرده که برنامه خروج نیروهای آمریکایی باید "انعطاف‌پذیر" باشد.

اما ماندگار در سرمقاله خود اظهارات آقای غنی را "خوشبینانه" دانسته و نوشت که چنین اظهاراتی می‌تواند برای کشور "دردسرساز" شود. به اعتقاد این روزنامه، آقای غنی با آن که در برنامه انتقال مسئولیت‌های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی کشور نقش داشته، اما به "برداشتی واقعی از جنگ افغانستان دست نیافته است".

استدلال روزنامه این است که رئیس جمهوری مانند حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین به این باور است که برنامه صلح با طالبان به نتیجه می‌رسد و کشور از حالت در معرض تهدید بودن بیرون می‌شود. در حالی که به نظر ماندگار، واقعیت‌های کشور نشان می‌دهد که چنین تصوری می‌تواند برای کشور "خطرساز" باشد.

ماندگار افزوده که هرچند روحیۀ سربازان افغانستان امیدوارکننده است، اما "این نیروها از چنان توان نظامی برخوردار نیستند که بتوانند به مهار گروه‌های دهشت‌افکن موفق شوند. دغدغۀ اصلی این‌جاست که مبادا وعده‌های چربِ کشورِ همسایه دولت‌مردانِ تازه به قدرت رسیدۀ ما را اغفال سازد."

Image caption بشیر یاوری در مطلبی در روزنامه اطلاعات روز از آلودگی هوا در کابل انتقاد کرده

مطالب مرتبط