امنیت ملی افغانستان یک سازمان‌دهنده شبکه حقانی را در کابل بازداشت کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption پیش از این شبکه حقانی مسئولیت تعداد زیادی از حملات انتحاری در کابل و دیگر ولایت‌ها را به عهده گرفته است

اداره امنیت ملی افغانستان می‌گوید سازمان‌دهنده حملات انتحاری وابسته به شبکه حقانی را در کابل بازداشت کرده است.

در خبرنامه امنیت ملی افغانستان آمده این فرد که در ولسوالی بگرامی کابل اقامت داشت، با یک بمبگذار انتحاری "در عملیات ویژه" نیروهای امنیت ملی بازداشت شده است.

امنیت ملی می‌گوید بازداشت‌شده‌ها اعتراف کرده‌اند که عملیات انتحاری را در مدارس دینی مربوط به شبکه حقانی در وزیرستان شمالی کشور پاکستان فرا گرفته‌اند. آنها زیر نظر پسر جلال‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی آموزش دیده‌اند.

این افراد در محلی در شمال غرب کابل بازداشت شده‌اند. امنیت ملی می‌گوید که با بازداشت این افراد از "یک حمله خونین" جلوگیری کرده است.

شبکه حقانی که مسئول تعداد زیادی از حملات انتحاری و رویدادهای خونین انفجاری در کابل و دیگر شهرهای افغانستان شناخته می‌شود، در این مورد تا کنون حرفی نزده است.

کابل پایتخت افغانستان در چند ماه اخیر موجی از نا امنی‌ها را پشت سر گذاشته است. در آخرین مورد دو روز پیش یک بمب‌گذار انتحاری موتر/خودروی پلیس اتحادیه اروپا در کابل را هدف قرار داد که این حادثه یک کشته و پنج زخمی به جای گذاشت.

امنیت ملی پیش از این هم از بازداشت فرد شماره دو شبکه حقانی در افغانستان خبر داده بود.

رویداد بغلان

در ولایت بغلان در شمال پایتخت، افراد گروه طالبان شش نفر از کارکنان یک شرکت خصوصی را کشته‌اند.

احمد جاوید بشارت، سخنگوی پلیس بغلان به بی‌بی‌سی گفت که این رویداد اوایل صبح امروز اتفاق افتاد و مخالفان مسلح با استفاده از هوای مه‌آلود در مسیر کارکنان شرکت خصوصی ساختمانی کمین گرفته و آنها را غافلگیر کردند.

جزئیات بیشتر در مورد این شرکت و هویت کارکنان آن هنوز در دست نیست.

در نتیجه این رویداد یک نفر هم زخمی شده و مهاجمان دو کارمند این شرکت را با خود برده‌اند. افراد طالبان محلی در تماس با خبرنگاران مسئولیت این رویداد را به عهده گرفته‌اند.

مطالب مرتبط