روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۱۷ جدی

Image caption عکس و تیتر اول، روزنامه اطلاعات روز

روزنامه‌های روز چهارشنبه کابل بیشتر به دستاوردها و مشکلاتی که دولت وحدت ملی افغانستان در ۱۰۰ روز نخست داشته، پرداخته است.

روزنامه ۸صبحبا اشاره به این که صد روز نخست دولت وحدت ملی بدون تحول و اصلاحات بود، نوشته است که این موضوع در روزهای گذشته سر فصل بحث بسیاری از رسانه‌ها و شبکه‌های تحلیلی واقع شد که نشانگر این است که دولت جدید با توقعات جدی مردم روبه‌رو است.

این روزنامه نوشته که براساس ضرب‌المثل معروف "مشت نمونه خروار است" درصد روز نخست دوره کاری رئیس‌جمهور غنی و شریک اداری‌اش عبدالله عبدالله به‌عنوان نموداری از ظرفیت مدیریتی این دو مدعی تحول و تداوم، اصلاحات و همگرایی در پنج سال آینده است.

تحول و تداوم، شعار انتخاباتی آقای غنی در دوران مبارزات انتخاباتی‌اش بود و اصلاحات و همگرانی، نیز شعار انتخاباتی عبدالله در آن زمان بود.

۸صبح نوشته که در صد روز نخست کاری دولت وحدت ملی کارهایی نیز صورت گرفته که نشان می‌دهد این دولت می‌تواند یک دولت متفاوت هم باشد. تکمیل بررسی پرونده کابل‌بانک و جلب ادامه همکاری‌های بین‌المللی در کنفرانس لندن از دستاوردهای این دولت است.

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

به نظر نویسنده این روزنامه بهترین راه این است که یک تعاملی مثبت بین مردم و حکومت وحدت ملی ایجاد شود و در این تعامل نقش حاکمیتی مردم بر دولت متجلی شود و دولت نیز براساس خواست و مصلحت مردم حرکت و برنامه‌ریزی کند.

روزنامه افغانستان با پایان صد روز نخست کاری دولت وحدت ملی پرسیده است که "گره کور کابینه کی وا خواهد شد؟"

سرمقاله نویس این روزنامه نوشته که اکنون صدای اعتراض مردم، جامعه مدنی و پارلمان بلند شده است و مهلت‌های تعیین شده برای معرفی کابینه هم به پایان رسیده است، سران حکومت وحدت ملی بازهم وعده می‌دهند که اعضای کابینه به زودی معرفی می‌شوند، اما توضیح نمی‌دهند که تا چند روز آینده کابینه اعلام خواهد شد.

این روزنامه افزوده است که عدم تشکیل کابینه از یک طرف سردرگمی و مسئولیت گریزی را در ادارات به وجود آورده است و ازسوی دیگر رشوه خواری و فساد را بیش از حد گسترش داده است.

روزنامه افغانستان افزوده که اکنون شرایط زندگی در افغانستان به حدی دشوار و غیر قابل تحمل شده که صبر و توان بیشتر را برای مردم باقی نگذاشته و از این رو ممکن است مخالفان و نارضایان نظام سیاسی از این فضا استفاده کرده و افکار مردم را به جانب دیگر هدایت کنند.

روزنامه ماندگار نیز در سرمقاله خود نوشته که طرح تشکیل "دولت وحدت ملی" پس از جنجال‌های درازمدت انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۴ میلادی، هرچند جوانه امیدی در دل بسیاری‌ها رویاند، اما رفته‌رفته با اشتباهات مجریان آن، این جوانه امید به خشکی و یاس رخوت‌آلود بدل شد.

سرمقاله نویس ماندگار افزوده است که روی کار آمدن حکومت وحدت ملی برای بسیاری‌ها بهترین گزینه نبود، اما مطمئناً بدترین راه‌حل هم نبود. کسانی که از ماهیت دولت وحدت ملی و ویژه‌گی‌های آن باخبر بودند، می‌دانستند که شکل‌گیری چنین دولت و حکومتی، یک راه عبوری مناسب از بحران‌های جاری در افغانستان و آغاز دوباره برای افغانستان نوین است.

به نظر نویسنده این روزنامه آن‌چه در این صد روز شاهد آن بوده‌ایم، هرچند گاهی بر اختلاف‌نظرهایی در تفسیر توافق‌نامه تقسیم ۵۰ درصدی قدرت میان دو تیم اشاره می‌کند، اما تنها به آن خلاصه نمی‌شود؛ قراین حاکی از آن است که گاهی اختلافات درون‌تیمی به‌خصوص در زمین رئیس‌جمهور اشرف‌غنی ریشه اصلی کم‌کاری‌ها و کُندکاری‌هاست.

این روزنامه در مطلب دیگری نوشته که کوتاهی رهبران دولت وحدت ملی در معرفی کابینه جدید آن‌هم در حالی که بیش از سه ماه از برگزاری مراسم سوگند وفاداری رئیس جمهور می‌گذرد، موجی از شوخی و تمسخر را در شبکه‌های اینترنتی به راه انداخته است به طوری که حتی گروه طالبان نیز به این روند ملحق شده‌اند.

Image caption عکس و تیتر اول، روزنامه هشت صبح

روزنامه اطلاعات روزافغانستان نیز ۱۰۰ روز نخست کاری ریاست جمهوری را پُرحرف و کم‌عمل خوانده است.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که این فصل از عمر حکومت وحدت ملی که با روزهای امیدبخش از ایجاد اصلاحات و بهبود حکومت‌داری آغاز شده بود، با روزهای خسته‌کننده از انتظار معرفی کابینه و دیگر وعده‌های پوشالی رهبران حکومت وحدت ملی خاتمه یافت.

به نوشته سرمقاله نویس اطلاعات روز، رئیس جمهور افغانستان ۱۰۰ روز پیش در سخنرانی روز تحلیفش وعده‌های همه‌پسند و دل‌نواز را فهرست‌کرد‌ و از ایجاد تغییر در کار و زندگی مردم افغانستان سخن گفت. اکنون از برخی وعده‌های رئیس جمهور از مهلت‌شان گذشته و برخی حتی بیشتر از دو برابر تعیین شده زمان می‌گذرد ولی هنوز در مورد عملی شدن آن اقدامی نشده است.