امنیت ملی افغانستان: یک انبار بمب‌های حقانی در کابل کشف شد

حق نشر عکس epa
Image caption گروه طالبان از ماین‌های چسپی برای هدف قرار دادن مسئولان دولتی استفاده کرده اند (عکس بایگانی)

اداره امنیت ملی افغانستان می‌گوید که در عملیاتی ویژه یک انبار مخفی بمب‌های چسپی را در شرق کابل پیدا کرده است.

در خبرنامه‌ای امنیت ملی آمده است که در این عملیات فردی که مسئولیت انتقال و نگهداری بمب‌ها را نیز به عهده داشت، بازداشت شده است.

امنیت ملی افغانستان می‌گوید که فرد بازداشت شده عضویت شبکه‌ حقانی را دارد و از مخفی‌گاه او یونیفورم و کارت هویت ارتش ملی افغانستان یافت شده است.

هنگام بازداشت این فرد، چهار بمب مغناطیسی و چهار دستگاه کنترل از راه دور، ۱۰ عدد بالون انفجاری و مقداری پول جعلی نیز به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

شورشیان پیش از این حملات خونینی را با استفاده لباس ارتش و پلیس افغانستان سازماندهی کرده‌اند. لباس‌های نظامی همچنین در آنچه حملات خودی (سبز بر آبی) خوانده می‌شود نیز استفاده شده است.

ماین‌های مغناطیسی یا بمب‌های چسپی نیز در چندین حمله اخیر در کابل و دیگر شهرهای افغانستان استفاده شده و تهدیدی برای نیروهای امنیتی حساب می‌شود. در تازه ترین مورد روز گذشته افراد مسلح ناشناس با استفاده از یک بمب مغناطیسی قاضی دادگاهی را در شرق افغانستان کشتند.

نیروهای امنیتی افغان روز گذشته نیز در عملیاتی در شمال غرب کابل یک سازمانده حملات انتحاری وابسته به شبکه حقانی را با یک بمبگذار انتحاری بازداشت کردند. شبکه حقانی در این موارد هنوز حرفی نزده است.

نا امنی ها در کابل پایتخت افغانستان در چند ماه اخیر رو به افزایش بوده است.

در همین حال مسئولان امنیت ملی می‌گویند دو بمب گذار حرفه‌ای را در کابل حین کارگذاری ماین در مسیر منسوبین دولتی بازداشت کرده‌اند. این افراد اعتراف کرده اند که پیش از این نیز با مین‌گذاری در راه رفت و آمد نیروهای ارتش، بس های ارتش را هدف قرار داده اند.