طالبان 'عضویت' در کابینه دولت وحدت ملی را رد کرده‌اند

حق نشر عکس bbc

بی‌بی‌سی دریافته است که گروه طالبان خواست محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهور افغانستان را مبنی بر اشتراک در کابینه دولت وحدت ملی رد کرده‌اند.

منابع نزدیک به آقای اشرف‌غنی به دیوید لاین، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفته اند که رئیس جمهور پیشنهاد وزارت‌های توسعه دهات/روستاها، حج و اوقاف و وزارت سرحدات/مرز را برای گروه طالبان کرده بود.

آقای اشرف غنی امیدوار بوده است که در کابینه دولت وحدت ملی، ملاضعیف، سفیر پیشین طالبان در پاکستان، وکیل احمد متوکل، وزیرخارجه پیشن طالبان و غیرت بهیر از بستگان گلبدین حکمتیار شرکت داشته باشند.

این در حالی است که نظیف‌الله سالارزی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، در تماس با بی‌بی‌سی این خبر را رد کرده و گفته است که بحث پیشنهاد وزارت خانه‌ها به گروه طالبان بی اساس است.

یک منبع نزدیک به رهبری گروه طالبان به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که موافقتنامه‌های امنیتی که دولت وحدت ملی با کشورهای خارجی امضا کرده است و بر مبنای آن، شماری از نیروهای خارجی بعد از ۲۰۱۴ در افغانستان باقی می‌مانند، از موانع بزرگ بر سر راه مذاکرات صلح است.

گفته می شود مذاکراتی هم برای تعیین والیهای گروه طالبان در ولایات نیمروز، قندهار و هلمند در جریان است.

این خبر در حالی پخش می‌شود که با گذشت صد روز از آغاز به کار حکومت وحدت ملی، سران دولت هنوز موفق به تشکیل کابینه نشده اند.

اخیرا شورای عالی صلح افغانستان در مصاحبه‌ای اختصاصی با بی‌بی‌سی گفت که سهم‌دهی به گروه طالبان در کابینه دولت وحدت ملی دلیل تاخیر معرفی کابینه نیست.

معصوم استانکزی، دبیر شورای عالی صلح گفت که بحث گفت‌وگو با مخالفان مسلح دولت مساله‌ای جداگانه است. او گفت که هر زمانی که گروه طالبان با دولت افغانستان به توافق رسیدند "آن وقت در نظر گرفتن جا برای آنها در کابینه کار آسانی است."

از جمله خواسته های دیگر طالبان موضوع تغییر در قانون اساسی افغانستان، و تضمین مصونیت اعضای این گروه قبل از آغاز مذاکرات بر سر اشتراک در دولت وحدت ملی است.

تلاش‌های صلح

محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهور افغانستان صلح و امنیت را از اولویت‌های کاری دولتش اعلام کرده بود.

رئیس جمهور افغانستان بعد از مراسم تحلیف در دومین سفر خارجی‌اش به چین سفر کرد و از کمک احتمالی آن کشور به روند صلح افغانستان استقبال کرد.

آقای غنی در پاسخ به خبرنگاری گفت که چین با توجه به روابط نزدیکش با پاکستان می‌تواند در آوردن صلح به افغانستان نقش بازی کند.

او تاکید کرد: "چین به عنوان یک شریک بین المللی افغانستان با مسئولیت عمل می‌کند و افغانستان از گفتگو استقبال می‌کند. به ویژه که چین دوستی دیرینه با پاکستان دارد و ما از وزنه و نقش آن کشور (چین) برای ایجاد صلح استفاده می‌کنیم."

هفته گذشته‌ مقام‌های گروه طالبان رفتن هیاتی از این گروه به چین را به منظور صحبت با دولت چین تایید کردند.

___________________________________________________________________

کاوون خموش، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در کابل

انتخابات جنجالی سال ۲۰۱۴ افغانستان، روند پر نشیب و فراز صلح با مخالفان مسلح دولت را به کلی به حاشیه راند. به نظر می رسد شورای عالی صلح نسبت به تلاش های جدیدی که برای گفت‌وگوهای مستقیم با جنگجویان طالب از مجاری مختلف در حال انجام است، خوشبین است.

منابع آگاه در مذاکرات صلح می‌گویند دولت افغانستان با تجربه نه چندان موفقی که از روند صلح در جریان سال های گذشته دارد تنها به چین بسنده نکرده است. هم اکنون در دوحه پایتخت قطر نیز صحبت‌های جدی جریان دارد و همچنین تلاش هایی در پاکستان و افغانستان برای پایان دادن به اختلافات و توقف "ادامه خشونت" در حال انجام شدن است.

در صحبت‌هايى تایید نشده كه پيشتر در سطوح مختلف با طالبان انجام داده شده، ظاهرا بحث تنها هم بر سر تقسیم کابینه نیست بلکه گروه طالبان از دولت خواسته است که در کنار این که نقش آنها در ترکیب کابینه برجسته باشد، چند والی و ولسوال هم در دولت وحدت ملی از طرف گروه طالبان معرفی شود.

در گذشته تلاش‌های صلح با گروه طالبان که طرف اصلی جنگ افغانستان است، بسیار شکننده بوده و با وجودی که گروه طالبان نیز با ایجاد دفتری در قطر برای سهولت در روند مذاکرات موافقت کرده‌اند و حکومت افغانستان نیز از پیشرفت‌‌هایی سخن گفته اما این روند به طور پیوسته به دلائل گوناگون مختل شده است.

حالا دولت افغانستان با احتیاط گام بر می‌دارد تا جو به میان آمده، از بین نرود.