مردان مسلح ناشناس یک قاضی را در شرق افغانستان کشتند

حق نشر عکس EPA
Image caption سه روز پیش نیز افراد مسلح در خودروی شخصی یک قاضی در ولایت ننگرهار بمب مغناطیسی کارگذاری کردند و او را کشتند

افراد مسلح ناشناس قاضی دادگاهی را در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان به ضرب گلوله کشتند.

احمد ضیا عبدالزی سخنگوی والی ننگرهار می‌گوید که این قاضی عبدالمتین نام داشت و در مقابل خانه‌اش در حومه جنوبی شهر جلالا آباد زمانی که سوار بر موتر/خودروی خود شده بود، مورد حمله مهاجمان قرار گرفت.

تا حالا انگیزه این قتل روشن نیست اما پلیس گفته که او در دادگاه استیناف/تجدید نظر ولایت ننگرهار کار می‌کرد و مسئول دادگاه ویژه مبارزه با فساد بود.

گروه طالبان که پیش از این تهدید کرده بود که اعضای دستگاه عدلی و قضایی افغانستان را هدف قرار می‌دهند. اما تاکنون هیج گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

این دومین رویداد مشابه در یک هفته گذشته در ولایت ننگرهار است.

ولایت ننگرهار در شرق کابل است و بیش از شصت کیلومتر از پایتخت فاصله دارد. این ولایت از نقاط نا امن نزدیک به پایتخت به شمار می‌رود.

سه روز پیش افراد ناشناس در خودرو شخصی یک قاضی دادگاه در شهر جلال آباد بمب مغناطیسی کارگذاری کردند و این قاضی در اثر انفجار این بمب کشته شد.

او در دادگاه لغمان که ولایت همجوار ننگرهار است قاضی بود.

Image caption ننگرهار از ولایت های نا امن نزدیک به مرکز است که با پاکستان مرز مشترک دارد

نیروهای پلیس گفته‌اند که هر دو رویداد تحت بررسی قرار دارد و هنوز کسی در ارتباط به این دو حمله شناسایی نشده است.

حدود یک ماه پیش در کابل پایتخت افغانستان نیز مردان مسلح ناشناس عتیق الله رئوفی رئیس دبیرخانه دادگاه عالی افغانستان را کشتند.

مسئولیت قتل آقای رئوفی را گروه طالبان به عهده گرفته است.

در افغانستان در کنار شورشیان، عاملان فساد و قاچاقبران مواد مخدر نیز تهدیدی جدی برای کارکنان دولتی به ویژه اعضای دادگاه و دادستانی به شمار می‌روند.