روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۰ جدی

انتقاد از تاخیر کابینه کماکان موضوع اصلی و مهم در روزنامه‌های کابل است. اما در کنار آن موضوعاتی چون سفر یک هیات نمایندگان احزاب پاکستان به کابل و موضوع جنجال برانگیز پیشنهاد شرکت طالبان در دولت وحدت ملی، از دیگر مطالب اصلی روزنامه های کابل است.

در سرمقاله روزنامه افغانستان آمده است که مردم افغانستان که در انتظار تحولی برای بهتر شدن اوضاع اقتصادی و اجتماعی و سیاسی کشور بودند، هر روز ناامید تر می‌شوند. ماه‌ها انتظار برای معرفی شدن کابینه دولت، امید مردم را به ناامیدی و یاس و نوعی هراس بدل کرده است.

در ادامه این نوشته آمده است که بحث از نابسامانی اوضاع سیاسی به اندازه داغ شده است که مردم از پرداختن به مباحث و مسایل اساسی زندگی شان غافل مانده اند و همین امر سبب شده که دولت نیز خود را بدون مسئولیت بداند.

روزنامه هشت صبح، موضوع پیشنهاد حضور طالبان در کابینه دولت وحدت ملی را مهم دیده و در یکی از مطالب اصلی خود به آن پرداخته است.

این روزنامه با اشاره به گزارش روزگذشته بی‌بی‌سی در مورد اینکه دولت دو وزارتخانه را به طالبان پیشنهاد کرده بود اما این گروه آن را رد کرده‌اند، نوشته است: به‌نظر می‌رسد که این‌بار قانون اساسی هم زیاد محلی از اعراب ندارد. در توافق‌نامه‌ای که منجر به تشکیل حکومت وحدت ملی شد، آمده است که تا دو سال دیگر، جرگه قانون اساسی برگزار می‌شود و در آن تعدیل می‌آید. به این ترتیب این فرصت برای طالبان هم فراهم است تا پیشنهادهای‌شان را برای تعدیل قانون اساسی در آن جرگه مطرح کنند. هشت صبح افزوده است: این واقعیت‌ها نشان‌دهنده‌ آن است که شرایط برای مذاکره و رسیدن به یک توافق سیاسی بیش از هر وقت دیگر آماده است. اما این‌که طالبان حضور محدود ناتو و آمریکا را دلیل دوام جنگ خوانده‌اند، به هیچ‌وجه عقلانی نیست. این حضور محدود برای حمایت استراتژیک از نیروهای افغانستان در جنگ با طالبان است. اگر دولت افغانستان حمایت استراتژیک ناتو و آمریکا را نداشته باشد، نظام مشروع حاکم بر کابل با خطر فروپاشی روبه‌رو می‌شود.

اگر در نتیجه مذاکره جنگ به پایان برسد و توافق سیاسی حاصل شود، روند دوباره‌سازی ارتش، سرعت می‌گیرد و افغانستان به لحاظ امنیتی به‌زودی به خودکفایی می‌رسد. روشن است که طالبان بدون اعمال فشار حاضر به مذاکره نمی‌شدند. اگر گزارش بی‌‌بی‌سی درست باشد، آمدن طالبان روی میز مذاکره نتیجه فشارها است. به این فشارها باید افزوده شود.

هشت صبح همچنین خواستار توضیح رئیس جمهور در این زمینه شده است.

آرمان ملی نیز موضوع بحث برانگیز دعوت از طالبان در کابینه را مهم دیده و به آن پرداخته است.

آرمان ملی با اشاره به اینکه تلاش برای عضویت چهره های پیشین طالبان چون ملا ضعیف سفیر پیشین طالبان در اسلام آباد و ملا متوکل وزیر خارجه این گروه، نوشته است: ملا متوکل و ملا ضعیف گرچه فکر طالبانی دارند اما آنها را طالبان به عنوان نماینده گان شان نمی پذیرند و سپردن چند کرسی حکومت به آنها هیچ دردی را دوا نخواهد کرد و از مخالفت گروه طالبان نخواهد کاست.

این روزنامه افزوده است: باز تکرار می کنیم که طالبان از خود شان هیچ صلاحیتی ندارند و تصمیم گیرنده اصلی نظامیان پاکستانی اند. اگر پاکستان حاضر شده باشد که طالبان افغانی را وادار به مذاکره با دولت افغانستان کند، امیدواری ها، توجیه شده می تواند.

روزنامه ماندگار، مطلب اصلی خود را به سفر هیاتی از نمایندگان احزاب پاکستان به افغانستان اختصاص داده است. گزارش شده بود که مولانا فضل الرحمن رهبر جماعت العلمای پاکستان هم در ترکیب این هیات است و شماری از فعالان نهادهای مدنی به این سفر اعتراض کردند و به جاده اصلی فرودگاه کابل ریختند.

ماندگار به با اشاره به رویداد نوشته است: هرچند نظیف‌الله سالارزی، سخنگوی رییس جمهور غنی خبر دعوت این مفتی پاکستانی را تکذیب کرد، اما با توجه به روحیه و مشی رییس‌جمهور غنی در صد روز گذشته، احتمال دعوت مولانا فضل‌الرحمان از سوی حکومت کابل بعید به نظر نمی‌رسد. تاکتیک‌هایی که رییس‌جمهور غنی در همین صد روز نخست برای آوردن صلح به کار بسته، وجوهِ اشتراک و افتراقِ متعددی با عمل‌کرد حکومت پیشین دارد. رییس‌جمهور غنی با اولین سفرهای خارجی خود، مثلث سعودی، چین و پاکستان را ترسیم کرد که بدون شک مسالۀ صلح و امنیت در اولویت اهداف این سفرهای سه‌گانه بوده است.

این روزنامه همچنین نوشته است: خبر دعوت کابل از مولانا فضل‌الرحمان هرچند می‌تواند نشانۀ تاکتیک‌های جدید رییس‌جمهور غنی برای دست یافتن به همای صلح و امنیت باشد، اما پُرواضح است که این تاکتیک‌ها هیچ ثمری را در پی نخواهند داشت.