روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۱ جدی

Image caption اعلام نشدن کابینه همچنان سرخط مطالب روزنامه‌های کابل است

تاخیر در معرفی کابینه جدید از سوی رئیس جمهوری افغانستان و تقاضای آقای غنی از مجلس سنا برای شکیبایی همچنان تیترهای درشت روزنامه‌های امروز چاپ کابل را به خود اختصاص داده‌است.

روز گذشته محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در مراسم تحلیف سناتوران جدید افغان گفت که تامین وحدت ملی در حرف ساده اما در عمل کار دشواری است و برای همین از نمایندگان مردم خواست همزمان با این که فشارهای خود را بر دولت برای معرفی کابینه حفظ کنند، حوصله کنند که حکومت کابینه را معرفی کند. با گذشت صد روز و ضرب‌الاجل های پی‌هم و وعده‌های حکومت، آقای غنی هنوز موفق به معرفی کابینه نشده است.

روزنامه ۸صبح، در سرمقاله‌ای زیر عنوان "چرا حوصله؟" نوشته که دعوت از مردم برای شکیبایی، نشان‌دهنده آن است که سران حکومت وحدت ملی، به این زودی‌ها از بن‌بست کابینه عبور نمی‌کنند.

۸صبح نوشته که آقای غنی باید دلایل پشت پرده تاخیر در معرفی کابینه را واضح می‌کرد اما از این کار خوددداری کرد.

به نوشته ۸صبح: "نفس دوام بن‌بست کابینه، شایعات را بیشتر ساخته است. دیروز باید رئس‌جمهور از تریبون سنا استفاده می‌کرد و به مردم افغانستان در مورد آن‌چه که در پشت پرده می‌گذرد، معلومات می‌داد."

۸صبح همچنین نوشته که آقای غنی در مورد گزارش‌های منتشر شده مبنی بر تلاش دولت برای سهمدهی به گروه طالبان در کابینه حرف می‌زد: "رئیس‌جمهور باید توضیح می‌داد که چرا از همه می‌خواهد صبر پیشه کنند. ایشان چه پروژه‌ای را می‌خواهند اجرا کنند؟ آیا تلاش دارند تا ملاضعیف و مولوی متوکل را برای شرکت در کابینه قانع سازند، یا این‌که در دسته سیاسی خودشان اختلاف‌ها بسیار زیاد است؟ رئیس‌جمهور غنی با سکوت در این موارد عملا به شایعات و برخی از افشاگری‌های رسانه‌ای میدان داده است."

روزنامه سخن‌جدید، هم نوشته که سرانجام انتظار به پایان می‌رسد و کابینه به مجلس معرفی می‌شود. اما پرسیده که آیا معرفی کابینه پایان تنش‌های حلقه‌های سیاسی افغان خواهد بود یا این که نقطه آغاز تنش‌های حکومت در پنج سال‌ آینده. به نظر روزنامه سخن‌جدید، این سوال افکار عمومی را مغشوش کرده است.

سخن‌جدید در ادامه در سرمقاله‌اش نوشته با توجه به این که حکومت میان "دو اردوگاه" سیاسی تقسیم شده "نگرانی از این است که معرفی کابینه و شروع به کار وزیران، والیان و مقامات بلندپایه‎ی حکومتی به نحوی آغاز مشکلات تازه در روند کار حکومت وحدت ملی خواهد بود. از همین رو است که برخی از گمانه‎ها، سال‎های سیاه حکومت‎داری را در طی پنج سال آینده پیش‎بینی نموده."

روزنامه اطلاعات‌روز در سرمقاله‌ای زیر عنوان "رئیس جمهور غنی و وعده‌های رنگ‌باخته" نوشته که رئیس جمهور غنی ظاهرا دلیل این تأخیر را در نظر گرفتن وحدت ملی خواند و گفت که در نظر گرفتن وحدت ملی در تشکیل کابینه، در عمل کار دشواری است اما به نظر اطلاعات‌روز واضح است که تمام ماجرا این نیست و "کشمکش‌های سیاسی درون‌تیمی بر سر تقسیم قدرت و بازی‌های کوچک در درون هردو تیم انتخاباتی، دلیل واقعی در این امر است."

به نظر نویسنده اطلاعات‌روز "رئیس جمهور غنی نشان داده که در گفتار، برنامه‌های ابتکاری‌ خوش‌آیند و محاسبه‌شده زیادی دارد؛ اما برای تحقق آن‌ها یا اراده‌ی کافی ندارد ‌یا هم در عملی ساختن آن‌ها با محدودیت کاری و اجرایی مواجه می‌باشد."

اطلاعات روز در ادامه نوشته که اکنون رئیس جمهور غنی در ذهن مردم افغانستان به عنوان یک "رئیس جمهور پر‌حرف و کم‌عمل نقش بسته" و وعده‌خلافی‌های وی در خصوص کابینه و موارد دیگر، همه‌روزه اعتماد مردم را کاهش می‌دهند.

روزنامه چراغ اما نوشته که تشکیل کابینه در اولویت کارهای حکومت وحدت ملی افغانستان است و سران حکومت در این مدت مشغول گزینش افراد شایسته و حرفه‌ای برای وزارتخانه‌ها بوده که در این زمینه پیشرفت‌هایی هم داشته است و برای برخی وزارت‌خانه ها دو تا سه نفر نامزد معرفی خواهد کرد.