روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۲۲ جدی

Image caption کابینه یکی از بحث‌های اصلی روزنامه‌های کابل است

کابینه هنوز یکی از محورهای اصلی بحث‌ در روزنامه‌های روز دوشنبه کابل است. تعداد از این روزنامه‌ها درباره بایسته‌های کابینه نوشته و شماری نیز پرسیده که واقعا کابینه امروز معرفی می‌شود؟ دیگری نیز پرسیده که اگر کابینه امروز معرفی نشود مجلس نمایندگان افغانستان چه خواهد کرد؟

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، روز شنبه همین هفته با حضور در مجلس سنای افغانستان به نمایندگان و مردم افغانستان وعده‌داد که کابینه دولت وحدت ملی را امروز، دوشنبه، به مجلس نمایندگان افغانستان برای گرفتن رای اعتماد معرفی خواهد کرد.

روزنامه افغانستاننوشته که با همه وعده ها و شعارهایی که از سوی سران حکومت وحدت ملی داده شد، این حکومت پس از سه ماه کارنامه قابل قبولی از خود بجا نگذاشته است.

به نظر سرمقاله نویس این روزنامه نخستین و مهمترین وظیفه حکومت وحدت ملی معرفی کابینه متخصص، شایسته و کارآمد بود که این کار تاکنون صورت نگرفته است.

نویسنده افغانستان پرسیده که دولت وحدت ملی امروز قرار است کابینه را معرفی کند ولی مشخص نکرده که چه تعداد از اعضای کابینه معرفی خواهندشد و چرا سایر اعضای کابینه معرفی نمی‌شوند؟ باز مردم تا چند ماه دیگر انتظار بکشند، تا ساختار حکومت وحدت ملی تکمیل شود؟

در سرمقاله این روزنامه آمده که تخصص و شایسته سالاری، مشارکت عادلانه همه اقوام و اقشار اجتماعی و سیاسی کشور باید در ساختار کابینه جدید دولت افغانستان در نظر گرفته شود.

روزنامه ۸صبح نیز نوشته که انتظار می‌رود رئیس‌جمهور غنی نامزد وزیران کابینه جدید را امروز به مجلس نمایندگان معرفی کند، هیات اداری مجلس ابراز امیدواری می‌کند تا نامزد وزیران شایسته و صادق بتوانند رای تاییدی نمایندگان مجلس را به‌دست آورند.

عرفان‌الله عرفان، از نمایندگان مجلس به این روزنامه گفته که هرگاه رئیس‌جمهور نامزد وزیران دو تابعیته، بی‌تجربه و ناشایسته معرفی کند، نمایندگان مجلس به آن‌ها رای اعتماد نخواهند داد و عواقب آن به دوش رئیس‌جمهور و رئیس اجرائی خواهد بود.

به نوشته ۸صبح در همین حال، هیات اداری مجلس نمایندگان افغانستان اعلام کرده است هرگاه کابینه تا پایان امروز، دوشنبه، معرفی نشود، نمایندگان مجلس به تعطیلات زمستانی‌شان خواهند رفت.

آقای عرفان گفته است که مجلس نمایندگان تاکنون فهرست نامزدوزیران را به‌صورت رسمی دریافت نکرده‌اند.

روزنامه ماندگار نیز با این پرسش که "آیا کابینه معرفی می‌شود؟" افزوده است که نزدیک به چهار ماه از آغاز به کار دولت وحدت ملی می‌گذرد و هنوز کابینه معرفی نشده است، درحالی‌که که رئیس جمهور افغانستان وعده داده بود که در مدت ۴۵ روز کابینه را معرفی کند."

سرمقاله نویس ماندگار افزوده است که به‌رغم گزارش‌ها مبنی بر معرفی کابینه، هنوز هم این تردید در اذهان عامه وجود دارد که کابینه به این زودی‌ها معرفی ‌نمی‌شود. دلیل این تردید نیز کاملا مشخص است؛ بارها وعده داده‌شده اما در عمل تحقق نیافته.

نویسنده این روزنامه افزوده که دولت وحدت ملی نباید فراموش کند که وعده‌های فراوانی به مردم افغانستان داده و از این رهگذر، مسئولیت‌های سنگینی نیز بر دوش دارد. اگر امروز کار معرفی کابینه تمام شود، انبوهی از کارهای دیگر در پیش روست که باید سران دولت وحدت ملی با تدبیر فراوان آن‌‌ها را سامان دهند و مدیریت کنند.

روزنامه اطلاعات روز نیز با اشاره به معرفی کابینه به مجلس نمایندگان افغانستان نوشته است که به دلیل وعده‌خلافی‌های پی‌هم حکومت وحدت ملی در این ارتباط، نمی‌توان واقعا به این وعده‌ها مطمئن بود. حالا دیده شود که حکومت به آخرین وعده‌اش برای معرفی اعضای کابینه عمل می‌کند یا مثل سایر وعده‌هایش به این یکی نیز پشت پا می‌زند.

نویسنده این روزنامه افزوده که بر اساس گزارش‌ها، رهبران حکومت وحدت ملی نامزد ‌وزیران پیشنهادی‌شان را مشخص کرده‌اند و رئیس جمهوری نیز با آن‌ها دیدار و از آن‌ها مصاحبه گرفته است. فهرست پیش نویس از نامزد ‌وزیران پیشنهادی حکومت به مجلس نمایندگان، نیز به رسانه‌ها درز کرده؛ اما تاکنون هیچ ‌یک از این فهرست‌ها و افراد رسما از سوی رئیس جمهور ‌یا رئیس اجرایی‌ تأیید نشده‌اند.

به نظر این نویسنده روحیه‌ا‌ی عمومی در مجلس نسبت به دوره‌ا‌‌ی قبلی تفاوت نکرده و احتمال قوی وجود دارد که مجلس نمایندگان همان برخورد را با حکومت وحدت ملی‌کند که با رئیس جمهور کرزی کرده بود‌.

در یک تحلیل روزنامه انصاف نیز آمده است که قطار وزرای رئیس اجرائی آماده حرکت است و بقول این روزنامه آقای غنی هنوز هم فهرست کابینه خود را نهایی نکرده‌است.

این روزنامه نوشته که با در نظرداشت این امر که کشور در وضعیت نامساعدی قرار دارد، اگر تاخیر در اعلام کابینه بیش از این طولانی شود، یکی از راهکارهای ناگزیر این خواهد بود که رئیس اجرائی به صورت یکجانبه، فهرست وزرایش را به مجلس نمایندگان پارلمان تقدیم کند.

به عقیده نویسنده انصاف در این صورت، مسئولیت اصلی بن بست کنونی، شخص رئیس جمهور شناخته خواهد شد و به همین دلیل این اوست که باید در برابر مردم و نمایندگان آنها در شورای ملی، مسئولانه پاسخ گوید. نتیجه دوم هم اینکه در این صورت، شورای ملی و مردم افغانستان نیز به این نتیجه خواهند رسید که انتقاد و فشار برای معرفی کابینه بر کدام مرجعی باید متمرکز شود.

مطالب مرتبط