روزنامه‌های کابل؛ سه‌شنبه ۲۳ جدی

Image caption اغلب روزنامه های کابل از اعلام فهرست کابینه ابراز خرسندی کرده‌است

دیروز دولت وحدت ملی افغانستان فهرست ۲۵ وزیر پیشنهادی را برای وزارت خانه های این کشور اعلام کرد. امروز بیشتر سرمقاله های روزنامه های کابل به این موضوع اختصاص یافته است. شماری اعلام کابینه را خبر خوشی دانسته و تعداد از روزنامه نوشته که این کابینه، کابینه وحدت مل نیست.

متخصص بودن کابینه نیز موضوع دیگری است که شماری از روزنامه ها از آن انتقاد کرده است.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که سر انجام پس از هفته‌ها و ماه‌ها انتظار، نامزد وزیران پیشنهادی حکومت وحدت ملی رسما اعلام شد. قرار است این افراد تا چند روز دیگر پس از بازگشت رئیس جمهور غنی از سفر، رسما به مجلس نمایندگان معرفی شوند. مجلس نمایندگان گفته است، کار بررسی اسناد و سوابق کاری و تحصیلی نامزدوزیران پیشنهادی را شروع می‌کند.

به نظر نویسنده این روزنامه تقسیم کرسی‌های کابینه میان دو تیم و متحدان داخلی آن‌ها و گزینش افراد در این نهادها، از دشوار‌ترین گردونه‌های حکومت وحدت ملی بود. رئیس جمهور و رئیس اجرائی در این امر با مصلحت‌های زیاد و فشارهایی از هر جانب مواجه بودند.

اطلاعات روز افزوده که نامزد ‌وزیران معرفی شدند؛ اما تشکیل کابینه قصه‌ا‌ی دراز دارد. باید نمایندگان مردم اسناد هویتی، سوابق تحصیلی و کاری هریک از نامزد ‌وزیران را به‌دقت بررسی کنند‌ و به آن‌ها رای اعتماد دهند. دادن رای اعتماد، مرحله‌ای به‌مراتب سخت‌تر و پیچیده‌تر از معرفی کابینه از سوی رئیس جمهور است.

روزنامه انصاف نیز با این تیتر که توپ کابینه اکنون در زمین پارلمان است، نوشته که بالاخره از فهرست کابینه این دولت روز گذشته رونمایی شد.

این روزنامه افزوده است که برخی کارشناسان با اشاره به بافت کابینه وحدت ملی معتقدند که تنها شمار اندکی از میان نامزد وزرا با در نظر داشت تخصص به وزارت خانه مربوطه نامزد شده‌اند و کابینه رنگ و بوی قومی و تقسیم قدرت می دهد!

نویسنده انصاف معتقد است که اعلام کابینه‌ی جدید را با تمام کاستی هایش باید به فال نیک گرفت و گامی به جلو برای حرکت کشور به سوی خروج از وضعیت بلاتکلیفی توصیف کرد.

نویسنده افزوده است که از امروز دیگر توپ در میدان نمایندگان مردم است تا وظیفه خود را در قبال تایید یا رد صلاحیت وزرای پیشنهادی انجام دهند، امری که با واکاوی و بررسی طرح‌ها و برنامه‌های نامزد وزرا بهتر می‌توان در مورد آن تصمیم گیری کرد.

روزنامه ماندگار نیز با این تیتر که کابینۀ دولت وحدت ملی و سـوال ملی بودن آن نوشته است که آن‌گونه که دیده می‌شود، رهبران دولت وحدت ملی توافق لازم را روی معرفیِ این نامزد وزیران دار‌ند و از صحبت‌هایی که حتی لازمی پنداشته می‌شد، نیز در کنفرانسی که به این مناسبت ترتیب شده بود، خودداری کردند.

به نظر نویسنده سرمقاله نویس این روزنامه حالا این پرسش مطرح است که: کابینه "دولت وحدت ملی" با توجه به تاخیر فراوانی که در اعلامِ آن صورت گرفت و دلیل تاخیر هم ایجاد یک کابینه متخصص، ملی و کارا عنوان شده بود، چه‌قدر توانسته واجدِ این اوصاف باشد؟

در سرمقاله این روزنامه آمده است که نگاهی به فهرست نامزدان می‌رساند که این کابینه برخلاف انتظار نتوانسته بر اساس معیارهایی که گفته می‌شد، عیار شود. نگاهی به فهرست این وزیران نشان می دهد که شماری از آن‌ها فقط بر بنیاد روابط سیاسی وارد فهرست شده‌اند و از تخصص لازم برخوردار نیستند.

ماندگار افزوده که در گزینش مسئولان نهادهای امنیتی، نه تنها ترکیب قومی در نظر گرفته نشده، که حتی ترکیب سیاسی و اجتماعی هم مورد توجه قرار نگرفته است. مثلاً در ترکیب کابینه دولت وحدت ملی در بخش امنیتی آن، همه نامزدوزیران، پشتون‌ هستند.

۸صبح نیز نوشته است که آقایان غنی و عبدالله بالاخره از بن‌بست معرفی کابینه عبور کردند. معرفی نامزد وزیران خبر خوشی برای مردم افغانستان بود. با اعلام این خبر، نرخ ارز کاهش یافت و امیدواری در جامعه ایجاد شد. روشن است که در فهرستی اعلام شده، خواست همه جناح‌ها و چهره‌های سیاسی، در نظر گرفته نشده است.

نویسنده این روزنامه افزوده که بار دیگر بازار نمایندگان گرم می‌شود. نامزدوزیران شاید در روزهای آینده، برای جلب اعتماد نمایندگان مسابقه مهمانی دادن به راه اندازند. به‌نظر ما سران حکومت وحدت ملی، اگر می‌خواهند جلو فساد گرفته شود، باید از همین حالا مراقب معامله‌های پشت پرده نمایندگان با نامزد وزرا باشند. هر دو بزرگوار باید به نامزد وزرای‌شان اجازه ندهند تا با نمایندگان پارلمان معامله پولی کنند. مبنای فساد مالی همین است.

روزنامه جامعه باز نیز نوشته که از حضور چهره‌های نو‌ و جوان اگر در این کابینه بگذریم، چند مشکل اساسی در ترکیب کنونی کابینه وجود دارد.

این روزنامه افزوده که تعریف مبهم از "وحدت ملی"، اولویت سیاست بر تخصص و غیبت آشکار گروه‌های آسیب‌پذیر اجتماعی از نواقص فهرست کابینه اعلام شده است.

سرمقاله نویس جامعه باز در ادامه تاکید کرده که اعلام کابینه در هرحال، بهتر از به‌تاخیرافتادن آن است. وضعیت موجود نشان می‌دهد که تاخیر هرچه به طول می‌انجامید، وضعیت تغییر محسوسی نمی‌کرد. واقعیت پشت پردة تاخیر کنونی نیز جز کشمکش سیاسی چیز دیگری نبوده است؛ اما هنوز آب‌ها از آسیاب نیافتاده است.

جامعه باز افزوده که اکنون نوبت مجلس نمایندگان است. مجلس نمایندگان اگر از کارکرد نهادی واقعی خویش برخوردار باشد و نمایندگان در قبال منافع ملی مسئولانه عمل کنند، هنوز فرصت برای ایجاد تغییر در وضعیت و زمینه‌ سازی برای تحقق عدالت سیاسی و حق شهروندی، به صورت نسبی باقی است.