پنج نفر به اتهام قاچاق هیروئین در فرودگاه کابل بازداشت شدند

حق نشر عکس MOI

مسئولان وزارت امور داخله/کشور افغانستان می‌گوید پنج نفر که می‌خواستند مقدار زیادی از مواد مخدر را به خارج قاچاق کنند، در فرودگاه کابل بازداشت شدند.

این افراد در سه مورد جداگانه روز گذشته بازداشت شده‌اند. مقصد چهار نفر شان دهلی‌نو بوده است.

نجیب دانش از سخنگویان وزارت امور داخله افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که سه نفر مقدار یک کیلو و هفتصد گرم هیروئین را به شکل کپسول در شکم‌های شان جاسازی کرده بودند.

نام این افراد جمعه خان، نازک میر و میر اکبر اعلام شده و در بازرسی‌های فرودگاه بین‌المللی کابل شناسایی و بازداشت شده‌اند. مقصد پرواز آنها دهلی نو پایتخت هند بوده است.

آقای دانش همچنین گفت که مرد چهارم هم غفار نام دارد و سعی می‌کرد ۵۷۸ گرم هیروئین را به شکل ماهرانه‌ای به هند انتقال دهد. این افراد روز گذشته از سوی پلیس مبارزه با مواد مخدر فرودگاه کابل بازداشت شده‌اند.

او گفت که در موردی جداگانه مرد دیگری با ۱۲ کیلوگرم هیروئین در محوطه فرودگاه کابل شناسایی و بازداشت شده است. آقای دانش گفت که مشخص نیست که او به کدام مقصد پرواز می‌کرد.

پلیس می‌گوید تحقیقات را در مورد این افراد آغاز کرده‌اند.

پیش از این خبرهایی از حالت آماده‌باش و اضطراری در فرودگاه‌های کابل و دهلی مخابره شده بود. منابع دهلی‌نو گفته‌‌اند که این تدابیر به خاطر جلوگیری از هواپیماربایی بوده است.

با این حال افغانستان با مرزهای بازی که دارد به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مواد مخدر دنیا شناخته می‌شود و وسیع‌ترین مزارع کوکنار هم در جنوب این کشور قرار دارد.

قاچاقچیان مواد مخدر با استفاده از مرزهای این کشور به ویژه از طریق شمال سالانه مقدار هنگفتی از مواد مخدر را به خارج قاچاق می‌کنند و از این بابت پول زیادی به دست می‌آورند.

در سال‌های گذشته مقام‌های دولت روسیه نیز از قاچاق مواد مخدر از راه‌های شمالی افغانستان با آسیای مرکزی و کشورهای اروپایی با استفاده از خاک روسیه ابراز نگرانی کرده بود.

در سال‌های اخیر مقام‌های افغان توانسته‌اند قاچاقچیان خطرناک مواد مخدر را بازداشت کنند ولی با وجودی که نشست‌های متعدد منطقه‌ای و جهانی برای جلوگیری از تولید و قاچاق مواد مخدر افغانستان برگزار شده و این کشور وزارتی زیر نام مبارزه با مواد مخدر و معاونیتی در وزارت امور داخله به نام معاونیت مبارزه با مواد مخدر دارد اما اغلب قاچاقیان مواد مخدر یک گام جلوتر بوده‌آند.