سه فرمانده محلی گروه طالبان در عملیات نیروهای امنیت ملی و ناتو کشته شدند

حق نشر عکس NDS

اداره امنیت ملی افغانستان از کشته شدن معاون والی نام‌نهاد گروه طالبان برای ولایت کاپیسا خبر داده است.

حسیب صدیقی سخنگوی امنیت ملی افغانستان گفته که در عملیاتی که در ولسوالی تگاپ ولایت کاپیسا راه اندازی شد فردی به نام غفار شفق که معاون والی نام نهاد گروه طالبان برای این ولایت شناخته می‌شد کشته شده است.

آقای صدیقی گفت که در این عملیات همچنین دو تن دیگر به نام‌های معلم ذکریا که مسئول مالی گروه طالبان در کاپیسا بود و ملا عبیدالله که مسئولیت برنامه ریزی‌های عملیات طالبان را در کاپیسا به عهده داشت نیز کشته شده اند.

گروه طالبان تا کنون در این مورد واکنشی نداشته است. ولایت کاپیسا در شمال شرق کابل پایتخت افغانستان است و از مرکز حدود هفتاد کیلومتر فاصله دارد.

گروه‌های افراطی شورشی از جمله افراد طالبان در روستاهای این ولایت حضور دارند و در گذشته موفق شده‌اند که حملاتی را در مرکز و ولسوالی‌های کاپیسا راه اندازی کنند.

سخنگوی امنیت ملی افغانستان همچنین گفته که عملیات اخیر در کاپیسا به کمک هوایی نیروهای ناتو راه اندازی شد.

نیروهای امنیتی افغان از دو هفته به اینسو و همزمان با پایان ماموریت رزمی ناتو، وارد مرحله دفاع مستقلانه از افغانستان شده اند که با ماموریت جدید ناتو که "پشتیبانی قاطع" یاد می‌شود همراه است.

در خبری دیگر امنیت ملی می‌گوید موتر/خودروی بمبگذاری شده را در ولایت میدان وردک در جنوب غرب کابل خنثی کرده است.

در خبرنامه امنیت ملی آمده که این موتر بمبگذاری شده آماده شده بود که برای یک حمله انتحاری در کابل استفاده شود. در پیوند به این رویداد یک نفر بازداشت شده است.

کابل پایتخت افغانستان همواره شاهد حملات انتحاری از سوی گروه‌های مختلف است. گاهی شبکه حقانی و گاهی هم گروه طالبان مسئولیت این حملات را بر عهده می‌گیرند.

ولایت‌های همسایه کابل از جمله لوگر، غزنی، ننگرهار و کاپیسا هم اکثرا نارام هستند و شورشیان با استفاده از ورودی های باز کابل، وارد این شهر می‌شوند.