افغانستان و امارات موافقت‌نامه 'همکاری درازمدت' امضا کردند

حق نشر عکس Arg

افغانستان و امارات متحده عربی موافقت‌نامه 'همکاری درازمدت' امضا کردند.

محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان و انور محمد قرقاش، وزیر دولت در امور خارجه امارات متحده عربی این موافقت‌نامه را امضا کرده‌اند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، نخست وزیر امارات متحده، هم آنجا حضور داشتند.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان آمده که بر اساس این موافقت‌نامه، هر دو دولت برای دوستی و مشارکت دراز مدت بر اساس احترام متقابل حاکمیت دولت‌ها و منافع مشترک در عرصه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی، حکومت‌داری و حاکمیت قانون، مجدداً متعهد شدند.

هر دو کشور تعهد کرده‌اند که در بخش امنیت، حفظ جان غیر نظامیان، بالا بردن ظرفیت نهادهای امنیتی و مبارزه با تروریسم همکاری کنند.

دولت جدید افغانستان در جریان سه ماه گذشته موافقت‌نامه‌های متعدد با کشور‌های مختلف امضا کرده است.

جلب سرمایه

آقای غنی در سفرش به امارات تلاش کرده است که تاجران اماراتی را به سرمایهگذاری بیشتر در افغانستان تشویق کند.

در موافقت‌نامه همکاریهای مشترک آمده که هر دو دولت برای تشویق سکتور خصوصی توانا، رشد تجارت و سرمایه‌گذاری، ایجاد فرصت‌های شغلی، توسعه دهات، زیربناها، حمل و نقل و بالابردن سطح آموزش دختران و پسران همکاری خواهند کرد.

حق نشر عکس arg

روز چهارشنبه، رئیس جمهوری افغانستان در سفر دو روزه‌اش به امارت گفت که پس از این افغان‌ها می‌توانند با گذرنامه افغانی از امارات متحده عربی ویزای کار بگیرند.

شماری زیادی از افغان‌ها در گذشته به منظور دریافت ویزای کار از امارات متحده و عربستان سعودی با گذرنامه پاکستانی تقاضای ویزا می‌کردند.

روند صلح

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان همچنین آمده است که دولت امارات متحده عربی حمایت خود را از روند مذاکرات صلح "بین الافغانی" اعلام کرده است.

امارات متحده وعده کرده در ایجاد شرایط لازم برای آغاز و حفظ روند صلح در افغانستان، همکاری کند.

امارات متحده عربی ، عربستان سعودی و پاکستان کشورهایی بودند که رژیم طالبان را به رهبری ملا محمد عمر، به رسمیت شناخته بودند.

گفته می‌شود امارات همواره رابطه نزدیکی به گروه طالبان داشته است.